Şirket Haberleri

Yerli oto ile ilgili o şirketten yalanlama !

Günün önemli şirket haberleri-17 Kasım 2017

Yerli oto ile ilgili o şirketten yalanlama !

17 Kasım 2017 09:30
-A

+A

GÜNLÜK ŞİRKET HABERLERİ

Borsa İstanbul'da işlem gören şirketlerden günlük haberler düşmeye devam ediyor.

Borsadaki şirketlerin KAP'a şirketlerlerine dair önemli gelişmeleri beldirme zorunluluğu var.Bu zorunluluktan dolayı şirketler günlük olarak gelişmeleri bildiriyorlar.

Bu  bağlamda Ziraat Yatırım'ın bugün yayınlağı bültende öne çıkan irket haberi:

Ege En düstri'den yalanlama geldi.İzmir yerel basınında yer alan haberlerde Ege Endüstri'nin de yerli oto üretiminde yedek parça konusunda yer alacağı haberleri yayınlanmıştı.Bu haberlere ilişkin şirketten açıklama geldi.

Ege Endüstri (EGEEN, Nötr): Dün İzmir Yerel basınında Yerli Otomobilin parçalarının önemli bir kısmının İzmir'de yapılabileceği, bu parçalardan biri olan '' şasi '' nin ise Ege Endüstri tarafından üretilebileceği belirtilmiştir. Şirketin bu konuda herhangi bir görüşmesi ya da bu yönde güncel bir çalışması bulunmamaktadır.

Anadolu Isuzu (ASUZU, Nötr): Köstence Belediyesi'nin (Romanya) 15 Eylül 2017 tarihinde düzenlediği E6 dizel yakıtlı otobüs alımı ile bu alıma ilişkin garanti kapsamındaki bakım onarım, servis ve eğitim hizmetlerini kapsayan ihaleye en düşük teklifin 85,1mn RON-18,4mn Euro (KDV Dahil) ile Şirket tarafından verildiği 18 Eylül 2017 tarihinde duyurulmuştu. İhale makamının teklifleri fiyat, araç teknik özellikleri ve diğer prosedürler açısından inceleme ve karar süreci devam etmektedir

Emlak Konut GYO (EKGYO, Nötr): Şirket tarafından 16.11.2017 tarihinde yapılan Ankara Çankaya Oran Arsa Satışı Karşılığı Gelir Paylaşımı İşi ihalesinin 2. Oturumunda Arsa Satışı Karşılığı Şirket Payı Toplam Geliri 46,8mn TL olmuştur. İhaleye Esas Tespit Edilen Asgari Bedel  39,1mn TL idi.

İş Bankası (ISCTR, Öneri "EKLE", Nötr): Banka, 500mn TL nominal değerli 137 gün vadeli finansman bonosunun halka arz yoluyla ihracın gerçekleştirilmesi için çalışmalara başlanmıştır. Halka arz edilecek finansman bonosuna fazla talep gelmesi durumunda halka arz miktarı 750mn TL nominal değere kadar artırılabilecektir. Banka, söz konusu ihraçla ilgili olarak Sermaye Piyasası Kurulu'na gerekli başvuru yapıldığını duyurmuştur.

Otokar (OTKAR, Sınırlı Pozitif): Şirket 09.06.2017 tarihli özel durum açıklamasında Savunma Sanayi Müsteşarlığı (SSM) "Milli İmkanlarla Modern Tank Üretim Projesi" (Altay Projesi) ile ilgili olarak ihale sürecine katılma kararı alınması halinde, ilgili düzenlemeler uyarınca gerekli açıklamaların yapılacağı duyurulmuştu. Bu kapsamda söz konusu projeye ilişkin teklif dosya dün SSM'ye sunulmuştur.

Türk Hava Yolları (THYAO, Öneri "AL", Nötr), DO-CO (DOCO, Sınırlı Negatif): İlker Aycı, Do&Co ile yola devam etmeme kararının iki önemli gerekçesi olduğunu ifade ederken "Ayrılık noktasına uzun görüşmeler sonrası gelindi. THY'nin Turkish-Do&Co ile 10 yıllık kontratı 2018 sonunda bitiyor. 3'üncü havalimanı, en muhafazakâr hesapla Turkish-Do&Co'ya yılda 45-50 milyon dolar EBİTDA (faiz, amortisman ve vergi öncesi kâr) sağlayacak. Böyle bir iş fırsatına "şerefiye" bedeli istemek hakkımız. Ayrıca 100 milyon dolarlık da bir yatırım var. Kontrata bağlı bir ortaklık bu. Yani, THY'nin 10 yıllık kontratı olmasa, Turkish- Do&Co önemli varlık gösteremiyor. Bu ortaklığın THY dışındaki işleri çok küçük. 3'üncü havalimanı için kontrat 10 yıl artı 5 yıllık opsiyonu içerecek. Do&Co'nun payına düşecek 10 yıllık EBİTDA 200-250 milyon doları buluyor. Bunu dikkate alıp Do&Co'ya "THY'ye şerefiye bedeli olarak ne ödersin?" dedik. Atilla Doğudan ile 1 yıldır yeni döneme ilişkin vizyonu müzakere ediyorduk. Do&Co'nun cirosu 750 milyon dolara ulaştı. Bu ciroda Turkish-Do&Co ortaklığının, THY ile 10 yıllık kontratın büyük payı var. 3'üncü havalimanına "eski hamam, eski tas" anlayışıyla gidemeyiz. Gelecek vizyonumuz daha farklı. Gelecek vizyonumuz Do&Co ile örtüşmedi. O nedenle Singapurlu SATS'la görüşüp ön anlaşma imzalama noktasına geldik. Sayın Cumhurbaşkanı'mız ve Başbakan'ımız ayrılık kararımızı sordu. Kendilerine de gerekli sunumu yaptık." diye belirtti.

Kaynak: Habertürk

Ziraat Yatırım

BORSAAJANS.COM' UN YASAL UYARISI: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.  Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir


Facebook'ta paylaş butonu
Print
  • ÇOK OKUNANLAR
  • ÇOK YORUMLANANLAR
LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku