Borsa Gündem

Yeni haftanın borsa yorumu ve beklentileri

Yeni haftanın borsa yorumu ve uzman beklentileri

Yeni haftanın borsa yorumu ve beklentileri

6 Ekim 2019 21:37
-A

+A

HAFTALIK BORSA YORUMU

Borsa İstanbul geçen haftayı negatif bir şekilde kapattı.

Özellikle dışarda resesyon beklentileri ve içerde Fırat'ın doğusuna yapılması beklenen harekat piyasaları tedirgin ediyor.

BİST 100 geçen hafta 1,61 oranında düşerek 103,463 puandan kapattı.

Yeni hafta için en önemli beklenti ve takip edilecek olay ise Suriye'nin kuzeyinde Fırat'ın doğusuna yapılacak bir hareket ve sonuçları olacak.Başkan Erdoğan hafta sonu yaptığı açıklama ile harekatın çok yakın olduğunu belirtti.

Yeni haftanın beklentilerini Milliyet yazarı Zeynep Aktaş'tan alalım:

Borsa İstanbul’da hareketin yüzde 66’sını etkileyen 15 hisse senedi bulunuyor. Bunlardaki hareket doğrudan endeksin yönünü belirlediği için söz konusu payların seyrini takip ederek piyasanın yönü hakkında fikir sahibi olunabilmekte. Piyasanın yüzde 32’lik hareketini ise dört hisse senedi gerçekleştiriyor. Akbank, Garanti Bankası, BİM ve Tüpraş borsadaki hareketin öncü hisseleri. Bu hisseler içerisinden Bim Mağazalar yılbaşından bu yana yüzde 13,8 değer kazanırken diğer üç hisse yüzde 25’in üzerinde yükseldi.

46 milyar dolar

Pay piyasasında işlem gören şirket sayısı 412. Bu şirketlerin toplam piyasa değeri ise 167 milyar dolar. Hisse senetlerinin ortalama halka açıklık oranının yüzde 27 olduğu göz önünde bulundurulduğunda halka açık piyasa değerinin 46 milyar dolar olduğu görülecektir. 412 şirketin sadece 15 tanesinin borsadaki hareketin yüzde 66’sını gerçekleştirmesi hisse senedi piyasasının durumunu çok net bir tabloda ortaya koyuyor. Sığ piyasada hareketler belli hisseler etrafında dönüyor. Bu nedenle yabancıların payı da yüzde 62-65 bandından kurtulamıyor. Nedeni, alabilecekleri fazla seçeneğin olamaması. Borsaları büyük ve karlı şirketler yukarı taşır. Fortune 500 içerisinde sadece 102 borsa şirketi bulunuyor.

Tek haneli enflasyon

Enflasyon oranı tek haneye geriledi ve önümüzdeki ay da bu seviyelerdeki seyrini sürdürecek. Bu nedenle hisse senetlerine ilgi daha fazla olabilir. Faizlerin de düşüş eğiliminde olması alternatif yatırım enstrümanlarının öne çıkmasına neden oluyor.

Borsada 103.500 önemli

BIST 100 Endeksi haftayı 103.464 seviyesinden tamamladı. Endekste kısa vadede güçlü direnç 103.500 seviyesinde bulunuyor. Endeks ortalamaların üzerinde hareket ediyor. 103,500 direnci aşılamazsa 100.000 psikolojik desteğine geri çekilme yaşanabilir. Güçlü bir hareketin başlaması için 105.000 direncinin aşılması izlenmeli.

Yabancıların sıcak para hareketi

Haftalık menkul kıymet istatistikleri raporuna bakıldığında yurtdışı yerleşiklerin TL cinsi yatırım araçları bir önceki haftaya nazaran 130 milyon dolar artış kaydetti. Hisse senetlerinden 27 milyon dolar çıkarken devlet iç borçlanma ve özel sektör tahvillerine 157 milyon dolar giriş oldu. Sene başına göre TL cinsi varlıklardan 1,7 milyar dolar çıkış yaşandığını görüyoruz.

Küresel korku endeksi

Küresel piyasaların korku endeksi olan VIX Endeksi 17 seviyesinde bulunuyor. VIX Endeksi’nin 20 seviyesinin altında olması önemli. 20’nin altında olan VIX, piyasalarda endişelerin fazla olmadığını gösterir. VIX 20’nin üzerine çıktığında paniğin de arttığı görülmekte.

Yazının devamı : MİLLİYET
ZEYNEP AKTAŞ
 

BORSAAJANS.COM' UN YASAL UYARISI: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.  Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir

 

 

Facebook'ta paylaş butonu
Print
  • ÇOK OKUNANLAR
  • ÇOK YORUMLANANLAR
LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku