Borsa Gündem

Yabancı hisse alıyor mu satıyor mu ?

Yabancı yatırımcıların hisse alım ve satım takas oranları

Yabancı hisse alıyor mu satıyor mu ?

13 Ekim 2016 16:07
-A

+A

YABAMCILAR HİSSE SATIYOR !

Borsa İstanbul'da işlem yapan yatırımcıların en çok merak ettiği sorulardan biri de yabancılar ne kadar hisse alsı ne kadar hisse sattı,son pay oranları ne kadar ? Bu soruların cevapları alındıktan sonra yerli yatırımcılar da ona göre pozisyon almaya başlıyor.

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası konuyla ilgili yabancı işlemler raporu yayımlar.Bu raporda yabancıların,hisse senedi piyasalarındaki net alım ve satımlarının yanında para piyasalarındaki işlemlerini de takip edip oluşan verileri kamuoyuna açıklar.

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası, 30 Eylül - 7 Ekim 2016 arası oluşan yabancı işlemleri hakkında detaylı bilgi verdi.

TCMB verilerine göre yabancılar hisse senedi piyasasında net satıcı konumunda yer aldı.Açıklanan verilere göre nette 15 milyon dolar net satış yaptılar.Tahvil ve repo piyasasından ise yabancılat toplamda 754 milyon dolar civarı bir çıkış yaptılar.

Haftalık yabancı işlemlerini değerlendiren Şeker Yatırım aşağıdaki analizi yayımladı.

İşte Şeker Yatrım'ın haftalık yabancı işlemler raporuna yaptığı analiz:


Borsa İstanbul'da ortalama 80-100 milyon dolar arasındaki yabancı giriş-çıkışı endekste yaklaşık %1'lik değişime neden oluyor.

Mevcut durumda BIST'in geçen hafta itibarıyla oluşan %2'lik kötü performansı kapattığı ve yılbaşından beri oluşan yabancı girişine paralel performans gösterdiği görülüyor.

Şeker Yatırım

Facebook'ta paylaş butonu
Print
  • ÇOK OKUNANLAR
  • ÇOK YORUMLANANLAR
LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku