Borsa Gündem

Uzmanların haftalık (15-19 Ekim) piyasa beklentileri

Uzmanların haftalık (15-19 Ekim 2018 ) piyasa beklentileri

Uzmanların haftalık (15-19 Ekim) piyasa beklentileri

14 Ekim 2018 10:58
-A

+A

HAFTALIK BORSA YORUMLARI

Borsada Papaz davası ile gelen yükseliş !

Borsa İstanbul'u ve tüm piyasayı 2 aydır meşgul eden Papaz davası geçtiğimiz hafta sona erdi.

Papaz'ın serbest kalması ile sonuçlanan dava sonrası borsanın gözü dış ve iç piyasalara ve siyasi gelişmelere döndü.

Geçen haftayı % 1,87 yükselişle 96,657 puandan kapattı.

Yeni haftanın beklentileri için Zeynel Balcı ve Zeynep Aktaş'ın bu hafta sonu çıkan yazılarına göz atalım.

Hürriyet yazarı Zeynel Balcı'nın bu hafta içn piyasa beklentilerinden bir bölüm:

Yoğun gündem ile birlikte piyasalarda toparlanma çabaları devam ediyor. Ekonomi yönetimi yeni ekonomik programdan sonra enflasyon ile mücadele planı da açıklandı. Yıl sonuna kadar doğalgaz ve elektriğe kamunun zam yapmama ve özel kesimin de en az yüzde 10 fiyat indirimlerine yönelik tedbirlerin enflasyon üzerinde olumlu yönde bir etki yapması bekleniyor. Enflasyon, eylülde 2003’ten bu yana yüzde 24.52 ile en yüksek seviyesine ulaşmıştı. Dünyada enflasyon sıralamasında ön sıralarda yer alan Türkiye için enflasyonla mücadele öncelikli ve gerekliydi. Fakat alınan tedbirler kısa süreyi kapsıyor. 2019 başından itibaren ne olacak, başka tedbirler gündeme gelecek mi, bilinmiyor. Enflasyon üzerinde daha kalıcı etki için yapısal önlemlerin alınması elzem görülüyor. Enflasyon üzerindeki kur geçişkenliği malum. Ağustosta cari açığın 2.5 milyar dolar fazla vermesi ilk başta olumlu etki yapsa da bunun ekonomideki durgunluğa bağlı olarak gerçekleşmesi nedeniyle piyasa pek tepki vermedi. Bu meyanda kredi derecelendirme kuruluşu S&P’nin “Türk ekonomisinin 2018’in ikinci yarısında resesyona girmesini bekliyoruz” açıklaması kadar Türkiye ile Arjantin’i birlikte değerlemeye tabi tutması da ayrıca dikkate değer.

İhracat artışıyla azalacak dış ticaret açığına bağlı olarak gerçekleşecek cari açıkta daralma veya fazla döviz kurlarında daha derin etkiler bırakabilir. Yıllık bazda 51 milyar dolarlık cari açık hala yüksek. Cuma günü ABD’li tutuklu rahip serbest bırakıldı. Piyasanın son günlerdeki beklentisi ve fiyatlaması bu yöndeydi. Doğal olarak piyasalara olumlu yansırken önümüzdeki haftadan itibaren etkileri azalacaktır. Türkiye-ABD ilişkilerinde gerilim bir süreliğine düşse de tek sorun rahip konusu değil. 4 Kasım’da İran’a yaptırım başlayınca Türkiye’nin tavrı ne olacak sorusunun yanı sıra S-400 füze sistemleri gibi konu başlıkları var.  Döviz kurlarındaki gevşemenin kalıcı olması için cari açıktaki küçülmenin yanı sıra dış kaynak girişi gerekecek. Türkiye’nin özel sektör ağırlıklı olmak üzere dış borç ödemeleri ve döviz açığı için de yeni sermaye girişleri önemli. Enflasyon ile mücadele planının sonuçlarının görülmek istenmesi yanında döviz kurlarındaki düşüşün devamı gelirse 25 Ekim’deki Merkez Bankası faiz kararı nasıl olacak bekleyip göreceğiz. Belki de ‘bekle gör’ deyip pas geçilir.  Yüksek gelen eylül enflasyonu sonrası Merkez Bankası’ndan yeni faiz artırım gelebileceği yönünde beklentiler artmıştı.

İYİMSERLİK KORUNUYOR

Son dönemde iç gündeme döndüğümüzden dış kaynaklı gelişmelere duyarsız kalındı. Ancak ABD tahvil faiz oranlarındaki yükseliş ve dış borsalardaki sert düşüş dış ekonomik gündemi öne taşıdı. Yükselen faiz borsalar için önemli bir alternatif. Piyasa işleyişi gereği ters korelasyon söz konusu. Geçen haftaki yazımızda ABD’de faiz artışına dikkat çekmiş bunun piyasalara olumsuz yansıma olasılığından bahsetmiştik. Bu beklentimiz gerçeklik kazansa da ekonomi yönetimi tarafından açıklanan programlar ve ABD’li rahip davası etkisiyle bu yönde ciddi bir fiyatlama yapılmış değil. İç piyasalarda kısa süreli rahatlama sonrası dış piyasalardaki görünüm değişmez ise baskısı hissedilebilir. Ancak bu aşamada içerideki iyimserlik korunuyor.

DOLAR/TL KURU KÂR SATIŞLARININ ETKİSİNDE

DOLAR/TL kurunda kâr satışları sürüyor. Bir süredir devam eden yatay hareketin destek seviyesinin altına salınım gerçekleşti. İlk önemli destekler 5.83-5.70 seviyelerinde görülürken sonraki destek noktası 5.50 seviyesinde. Olası tepki çıkışının devamı için ise 6.05 seviyesinin üzerinde kalınması gerekecek. Sonraki dirençler 6.23 ve 6.50 seviyelerinde. Tepki alım denemeleri görülse de kâr satışlarının etkisinde kalınabilir.

ZEYNEL BALCI
   HÜRRİYET


Şimdi ise Milliyet yazarı Zeynep Aktaş'ın bu hafta için piyasa beklentilerine yer verelim:

ert fiyat dalgalanmaları ve genişleyen hareket marjlarında normalleşmeye doğru bir gidiş gözleniyor. ABD’li rahip Andrew Brunson’un yargılandığı davanın sonuçlanması, “Enflasyon ile topyekûn mücadele” kampanyası, dolar/TL kurunun 6,00 seviyesinin altına çekilmesi ve gün içerisindeki volatilitenin azalması öngörülebilir fiyatlamaların oluşmaya başlamasını sağladı. Bu da piyasalarda sakinleşmeyi getirdi. BIST 100 Endeksi, 96.657 seviyesinde bulunurken, dolar/TL 5,8731, gösterge faiz ise 26,80 düzeyinde. Gelişmeler piyasaların yılsonuna kadar nefes alacağını gösterse de kasım ayındaki ABD seçimleri ve sonrasında yaşanacak gelişmeler, ABD’nin yeni ambargolarla gelme ihtimali, gerilimi yüksek tutmaya devam ediyor.

 

Mevcut duruma baktığımızda ağustos ayında piyasalarda yaşanan kitlesel histeri yerini biraz daha sakinleşmeye bırakmış durumda. Fakat fiyat hareketlerine ilişkin rasyonalitenin ortadan kalkmasıyla başlayan panik hali hâlâ tam olarak geçmiş değil. Bunu Türkiye’nin kredi risk priminin bulunduğu seviyelerden görebiliyoruz. Türkiye’nin Kredi Risk Primi 397 seviyesinde. Veri hâlâ 317 seviyesinde bulunan Yunanistan’ın dahi üzerinde bulunuyor. Türkiye’ye yönelik sermaye hareketleri ancak Kredi Risk Priminin 150’li seviyelere gerilediğinde artıyor. Bu nedenle sermaye piyasalarında akışkan bir para girişini gözlemleyebilmek için henüz daha erken.

Hareketli fiyatlar

Piyasa psikolojisinin değişmesiyle birlikte fiyat hareketlerinde aşırı iyileşmeler de görebiliriz. Yatırımcıların ise bu noktada değere odaklanmasında yarar var. Büyük bankaların borsadaki defter değeri 0,30 ile 0,50 arasında değişiyor. Bu durum bankaların piyasa değerinin özsermayelerinin oldukça altında işlem gördükleri anlamına geliyor. Bankalar aşırı gerileyen fiyatları nedeniyle bir ayda yüzde 19 değer kazandı. Ancak bu artış dahi mevcut fiyatların defter değerlerinin çok altında işlem gördüğü gerçeğini değiştirmiyor. Fiyat hareketlerinde istikrarı bozan gelişmeler bitince hisselerde yükselişlerin çok sert oluşabildiğini görebiliriz. Bu süreçte fiyatlarda dalgalanma devam edebileceğini göz ardı etmemeli.  

 

Borsaya yön veriyorlar

Borsadaki yükseliş ve düşüşlerin yüzde 57’sini on hisse senedinin hareketi belirliyor. Endeksteki yönü görebilmek için bu hisseleri göz önünde bulundurmak gerekiyor. Bu şirketler yaşanan bütün krizlerden güçlenerek çıkıyor. Kurumsallaşmaları, yeniliğe açık olmaları, değişen pazar koşulları ile rekabet edebilmeleri bu şirketleri zirvede tutuyor.

Yerliler dolar bozdurdu

Yurt içi yerleşik yatırımcılar 5 Ekim haftasında dolar sattı. Yurt içi yerleşiklerin kıymetli maden dâhil yabancı para mevduat ve fonları 5 Ekim’de bir önceki haftaya göre 927,5 milyon dolar azaldı. Yurt dışından döviz akışı yaşanıncaya kadar döviz bozma eğiliminin devamı etmesi önemli. Aksi halde dolar kurunda 6,00 liranın altında kalıcı olmaz.

Kurlar düşüş eğiliminde

Dolar/TL kuru, ABD’li rahip Andrew Brunson’un üzerindeki tedbir kararının kalkmasıyla birlikte haftayı 5,8732 seviyesinden tamamladı. Beklentinin gerçekleşmesinin ardından kur 6,00 lira seviyesinin altına kaydı. 10 Ağustos’ta test edilen 7,23 seviyesinden bu yana son sekiz haftadır dolar/TL kuru alçalan bir trendde geriliyor. Dolar/TL kuru son hareketiyle 50 günlük ortalamasına geriledi. Kurun bu seviyenin altına kayması 100 günlük ortalamanın bulunduğu 5,49 ve 200 günlük ortalamanın bulunduğu 4,90 seviyelerine doğru bir hareketin de önünü açtı. Kurun bu desteklerine gerilemesi içerisinde hareket ettiği alçalan trendi sürdürmesine bağlı. Alçalan trendin direnci 6,10 seviyelerine tekabül ediyor. Dolar/TL yukarı hareketlerinde 6,10 seviyesinin üzerine çıkmazsa 100 ve 200 günlük ortalamalarını test edebilir.

 

ZEYNEP AKTAŞ
    MİLLİYET


BORSAAJANS.COM' UN YASAL UYARISI: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.  Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir

Facebook'ta paylaş butonu
Print
  • ÇOK OKUNANLAR
  • ÇOK YORUMLANANLAR
LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku