Ekonomi Haberleri

TUİK 2016 Eylül sanayi üretimi verileri

TUİK 2016 Sanayai üretim verileri açıklandı, Türkiye büyümesine sanayi verisinden darbe elebilir.

TUİK 2016 Eylül sanayi üretimi verileri

8 Kasım 2016 10:03
-A

+A

TUİK 2016 EYLÜL SANAYİ ÜRETİM VERİLERİ

TUİK bugün Eylül ayı sanayi üretim verileri açıklandı.Piyasa beklentisi artış yönündeyken sert bir düşüş yaşandı.

Sanayi üretimi Eylül ayında 3.8 düşüş kaydetti.Bu düşüş rakamı hain darbe girişiminden sonra toparlanmaya başlayan sanayi üretiminde Eylül ayında yeniden bir sekteye uğradığı görüldü.

Uzmanların sanayi üretim verisi yorumu

Oyak Yatırım'dan Mehmet Besimoğlu Bloomberght TV'ye sanayi üretimini değerlendirdi.

Mehmet Besimoğlu açıklanan sanayi üretimindeki % 3.2 düşüş beklentilerin altında bir rakam dedi.Temmuz ayındaki düşüş sonrası Ağustos ayındaki toparlanmanın Eylül ayında da devam edeceği beklentisi vardı.

Oyak Yatırım'dan Mehmet Besimoğlu , bu veri büyüme beklentilerini de etkileyecektir ; fakat bizim ilk çeyrekteki yüksek büyümenin ivmesiyle % 3'lül büyüme hedefimizi korumamızı neden oluyor dedi.3.çeyrek yaz dönemine geldiği için büyümeye katkısı az oluyor  dedi.

TUİK 2016 Eylül sanayi üretimi veri detayları

Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi bir önceki aya göre %3,8 azaldı

Sanayinin alt sektörleri (2010=100 temel yıllı) incelendiğinde, 2016 yılı Eylül ayında bir önceki aya göre madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi %2,9, imalat sanayi sektörü endeksi %3,9 ve elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi %3,3 azaldı.

Takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi bir önceki yılın aynı ayına göre %3,1 azaldı

Sanayinin alt sektörleri (2010=100 temel yıllı) incelendiğinde, 2016 yılı Eylül ayında bir önceki yılın aynı ayına göre madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi %2,3 artarken, imalat sanayi sektörü endeksi %3,7 ve elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi %1,2 azaldı.

Sanayi üretim endeksi ve değişim oranları (2010=100), Eylül 2016


Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretim endeksi (2010=100), Eylül 2016


Takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretim endeksi  (2010=100), Eylül 2016


Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış ana sanayi gruplarında en yüksek azalış dayanıklı tüketim malı imalatında gerçekleşti

Ana sanayi grupları (MIGs) sınıflamasına göre, 2016 yılı Eylül ayında bir önceki aya göre en yüksek azalış %14,2 ile dayanıklı tüketim malı imalatında gerçekleşti.

Ana sanayi gruplarına göre endeks ve değişim oranları (2010=100), Eylül 2016


Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış imalat sanayiinde en yüksek azalış mobilya imalatında gerçekleşti
 
İmalat sanayi alt sektörleri incelendiğinde, 2016 yılı Eylül ayında bir önceki aya göre en yüksek azalış %20,4 ile mobilya imalatında gerçekleşti. Bu azalışı, %16,9 ile temel eczacılık ürünlerinin ve eczacılığa ilişkin malzemelerin imalatı ve %13,7 ile makine ve ekipmanların kurulumu ve onarımı takip etti.

Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış imalat sanayiinde en yüksek artış kok kömürü ve rafine edilmiş petrol ürünleri imalatında gerçekleşti
 
İmalat sanayi alt sektörleri incelendiğinde, 2016 yılı Eylül ayında bir önceki aya göre en yüksek artış %8,5 ile kok kömürü ve rafine edilmiş petrol ürünleri imalatında gerçekleşti. Bu artışı, %3,9 ile başka yerde sınıflandırılmamış makine ve ekipman imalatı ve %2,1 ile içeceklerin imalatı takip etti.

Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi bir önceki çeyreğe göre %3,1 azaldı
 
2016 yılı üçüncü çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış sanayi üretimi %3,1 azaldı. Takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi ise bir önceki yılın aynı çeyreğine göre %1,9 azaldı.

           TUİK
Sanayi Üretim Bülteni
Facebook'ta paylaş butonu
Print
  • ÇOK OKUNANLAR
  • ÇOK YORUMLANANLAR
LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku