Borsa Gündem

Ticaret savaşları gölgesinde haftalık borsa dolar yorumu

Haftalık borsa beklentileri ve yorumu

Ticaret savaşları gölgesinde haftalık borsa dolar yorumu

25 Mart 2018 14:53
-A

+A

BU HAFTA BORSA NE OLUR ?

Borsa İstanbul haftaya dünya ticaret savaları gölgeisnde başlayacak.

geçen hafta FED beklentisi ile artan döviz kurları FED'in aşırı şahin olmayan açıklamaları ile gerilemeye başladı derken , ABD Başkanı Trump'ın Çin'e karşı bazı ürünlerde vergi getireceğine dair haberlerin etkisiyle tarihi zirvelerini yeniledi.

Daha önce 3.98 ile tarihi zirve seviyelerini gören Dolar-TL ticaret savaşları çıkabilir beklentisi ile 4,03 TL seviyelerini gördü.Tarihinde ilk kez 4 TL üzerini gören Dolar ile tüm piyasalarda panikler yaşandı.

Euro TL de tarihi zirvelerini yeniledi ve 4.92 seviyelerinden haftayı kapattı.

ABD ve Japon borsalarındaki panik satışlar tüm piyasalara yayıldı diyebiliriz.

Geçen haftayı bu olaylar ile % 0,52 oranında düşerek  116,602 puandan kapandı.

Geçen haftanın özetinden sonra yeni haftanın beklentilerini Meksa Ytaırım'dan Zeynel Balcı'dan alalım.

Zeynel Balcı Hürriyet gazetesindeki köşe yazısında şu beklentilere yer verdi:

Çelik ve alüminyum için getirilen ek vergi başka ürünlere sıçrar mı, ikinci şık olarak da Çin ABD’ye karşı tahvil silahını çeker mi, yani ABD tahvil alımlarını azaltır veya satar mı varsayımlarını dillendirmiştik. İlk şık için bazı söylemler gelmeye başladı. Bu açıdan gerçekleşme olasılığı daha yüksek.

İkincisi için bu aşamada bir sinyal görülmese de birçok kişinin aklından geçiyordur sanırım. Çin’in en fazla ihracat yaptığı ülke olarak ABD için bu kararı alması elbette kolay değil. Üstelik Çin’in son yıllarda ekonomik büyümesi gerilerken.

Ticaret savaşlarının global ticareti daraltıcı etkisinin yanı sıra muhtemelen enflasyon üzerinde etkileri olacaktır. Piyasaları tedirgin eden bir diğer gelişme ise son ABD Merkez Bankası (Fed) toplantısı oldu.

Beklendiği üzere 25 baz puanlık artış ve bu yıl için üç faiz artışı öngörüsü ilk aşamada olumlu algılandı. Ancak Fed Başkanı Powell’in açıklamaları sonrası işin rengi değişmeye başladı. Fed üyeleri arasında bu yıl için dört faiz öngörüsünde bulunanların sayısının artması, 2019 için dört faiz beklentisi, 2020 yılına kadar faiz artışı ve bilanço küçültme operasyonlarına devam kararı Fed faiz kararının güvercin algısını şahine çevirmeye yetti.

BÜYÜME BEKLENİYOR

İç ekonomik gündemde neler var diye baktığımızda 29 Mart’ta 2017 yılı son çeyrek ekonomi büyüme verisi var. Beklenti yüzde 7 civarı yıllık bir büyüme. Bu oran gelirse beklentiler dahilinde olduğu için ciddi fiyatlamalara konu olmayabilir. Beklentileri aşan bir büyüme ise hareketliliğe neden olabilir. Yine yakında açıklanması beklenen Başbakan Binali Yıldırım’ın tanımıyla ‘özel süper teşvik paketi’ ve şubat dış ticaret verileri var. Geçen dönemde ciddi büyüme gösteren gözde sektörlerden inşaatta faiz yükselişlerinin de etkisiyle fiyat ve satışların artış hızında yavaşlama var.

Beyaz eşya satışlarında ocak ve şubat aylarında görülen düşüşün nedeni daha çok vergi indirim teşvikinin bitmesiyle ilgili. Açıklanması beklenen yeni teşvik paketini Başbakan Yıldırım’ın “ekonomiyi soğutmak istemiyoruz” söylemleriyle birlikte dikkate almak gerekecek. 2017’nin ilk üç çeyreğinde kredi garanti fonunun (KGF) ekonomideki büyüme üzerinde önemli katkıları hissedilmişti.

Bir diğer gündem ABD’de 11 Nisan’daki Hakan Atilla davası. Açıklanacak karar, sonuçlarına göre önemli olabilir. Yabancı yatırımcıların son iki hafta hisse senetleri ve tahvilde satış yaptıktan sonra 16 Mart haftası 240 milyon dolar alımda olmaları satışların kesilmesi açısından önemli. İç gündemden çok piyasalar üzerinde bu dönem dış kaynaklı gelişmeler etkili. Dış piyasaların denge bulması için ise zamana ihtiyaç var. Bu açıdan temkinli görünümün devamı beklenebilir.

Yanan ateşe odun attı

BORSADA DESTEKLERE DİKKAT

Borsa tepki yükselişi güç kazanamadı, düşüş sürüyor. İlk destekler 115.500-115.000 seviyelerinde. Bu seviyelerin üzerinde tepki alımları görülebilir. Aksi takdirde 113.200-112.500 ve 111.500 sonraki destek seviyeleri. Yukarı yönlü hareketlenmelerde ise tepki çıkışının güç kazanması için 118.500 seviyesinin geçilmesi önemli olacak. Sonraki dirençler 119.300 ve 121.500 seviyelerinde. Yükseliş denemeleri satışla karşılaşabilir.

Yanan ateşe odun attı

DOLAR/TL TEKRAR ZİRVEDE

Dolar-TL kurunda çıkışın devamı için 4.00 seviyesinin üzerinde kalınması önemli olacak. Bu seviyelerde satışlar görülebilir. Ara noktalara rağmen sonraki önemli dirençler 4.13-4.15 ve 4.25 seviyelerinde. Geri çekilmelerde ilk destekler ise 3.95-3.90 seviyelerinde. 3.90 desteği daha önemli. Direnç seviyelerinde satış denemeleri görülse de çıkış hareketi gücünü koruyor.


ZEYNEL BALCI
Meksa Yatırım
Kaynak: HÜRRİYET

BORSAAJANS.COM' UN YASAL UYARISI: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.  Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir

Facebook'ta paylaş butonu
Print
  • ÇOK OKUNANLAR
  • ÇOK YORUMLANANLAR
LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku