Borsa Gündem

Temettü verimi beklentisi yüksek hisseler

2017 temettü verimi yüksek hisseler ,temettü beklentisi olan hisseler

Temettü verimi beklentisi yüksek hisseler

22 Mayıs 2017 00:11
-A

+A

TEMETTÜ BEKLENTİSİ YÜKSEK HİSSELER

2016 yılının son haftasının son günlerine geldiğimiz bu günlerde borsada yatay hareketler izliyoruz.

Borsa bu sene başında 71,727 puandan işlemlere başlamıştı.TL bazında BİST 100 yükseliş görülürken Dolar bazında büyük düşüş yaşadı.

Borsa bugünlerde 77 bin seviyelerinde işlemlerine devam ediyor.

Borsa yatırımı gelişmiş ülkelerde şirkete ortak olup hem şirket büyümesinden uzun vadeli kâr etme hem de seneli temettü veriminden yararlanmak için yapılır.Yatırımcılar şirket hisseleri alırken şirketlerin temettü verimine ve büyüme beklentilerine göre hareket eder.Bu sayede hem senelik temettü gelir hem de uzun vadeli birikimlerini büyütürler.

Gelişmiş ülkelerde durum böyleyken bizim gibi gelişmekte olan ülke borsalarına yatırım yapan küçük yatıırmcıların çoğu temettü nedir bilmez,şirketin ileri vadeli büyüme beklentisi nedir sorusuna cevap veremez.

Bu haberimizde okuyucularımıza hem temettü hakkında bilgi vereceğiz hem de 2017 yılı için temettü beklentisi yüksek hisse senedlerine yer vereceğiz.

Temettü nedir ?

Temettü , şirketlerin her sene elde ettikleri net kârlarından belirli kesintiler yaptıktan sonra geriye kalan kârdan ortaklarına nakit veya bedelsiz hisse olarak verdikleri paydır.

Şirketler genellikle temettü oranlarını düşük tutup yeni yatırım yapma youluna giderler.Bu sayede kârlılığı ve büyümeyi yükseltme amacındadırlar.Bu tip şirketlerin büyüme hedefleri ve kârlılıkları arttığı için şirket hisselerinde bir yükseliş gözlenir.

Temettü verimi yüksek şirketler hem temettü verip hem de büyümeyi yükseltebilirlerse yatırımcılar için en iyi şirketler arasında yer alır.Yatırımcıların hem hisse fiyatları artar hem de senelik düzenli temettü gelirleri olur.

Temettü veren şirket hisseleri temettü verdikleri gün temettü verimi oranında düşüş yaşarlar.

Temettü beklentisi yüksek şirket hisseleri

2017 yılı için temettü tahminlerini geçmişyıllarda temettü verimi yüksek hisse senedlerine bakarak çıkarabiliriz.

Geçtiğimiz yıllarda temettü verimi en yüksek sektör şirketleri genellikle çimento sektörü hisseleri olduğunu görüyoruz.

Özellikle Oyak Grubu ve Sabancı Holding'e bağlı çimento hisselerinde yüksek oranlı temettü verimleri göze çarpmıştı.

Teknoloji şirketleri de temettü verimi açısından yüksek verimliliği göze çarpmaktadır.İndeks Grubu şirket hisselerinde temettü verimi geçen senelerde yüksekti.

Koç Holding'in iki enerji şirketi geçen yıllarda temettü verimi açısından tatminkâr görünen hisseler arasında yer almıştı.

Yaşar Grubu gıda şirketleri de yine Borsa İstanbul'da işlem gören şirketler arasında yüksek temettü verimi ile biliniyor.

Ciner Grubu maden şirketi 2016 yılında en yüksek temettü verimi olan hisse olarak göze çarpmıştı.

Koç Holding'e ait sanayi şirketleri geçtiğimiz yıllarda yüksek temettü verimi olan hisselerdendi.

Alkim Grubu şirketlerinin de geçmiş dönem temettü verimleri de yüksekti.

Grup ve sektörlerden sonra hisse bazlı temettüverimleri için aşağıdaki linke tıklayınız

TEMETTÜ VERİMİ YÜKSEK HİSSELER İÇİN TIKLAYINIZ

İş Yatırım tarafından hazırlanan 19.9.2016 tarihli değerleme ve hisse analiz raporunda 5 yıllık temettü verimi en yüksek hisseler ve hisselerin temettü dağıtma oranları aşağıdaki listede verilmiştir:

ÖNEMLİ UYARI: Temettü beklentileri geçmiş senelere göre hazırlanmıştır.Şirketler her sene aynı temettü verimini verecektir gibi bir düşünce doğru değildir.Şirket sahipleri , şirketin mali durumu,ülkenin durumu ve dünya şartlarını da göz önünde bulundurarak temettü ödemesine karar verirler.Bu gibi nedenlerden ötürü her sene şirketlerin temettü verimleri değişebilir.

İŞ YATIRIM

BORSAAJANS.COM' UN YASAL UYARISI: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Facebook'ta paylaş butonu
Print
  • ÇOK OKUNANLAR
  • ÇOK YORUMLANANLAR
LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku