Ekonomi Haberleri

Suudi Arapistan batıyor mu ?

Suudi Arapistan ekonomisinde son durum ne, IMF Suudi Arapistan 5 senede batar dedi .

Suudi Arapistan batıyor mu ?

26 Ekim 2016 14:41
-A

+A

SUUDİ ARAPİSTAN EKONOMİSİ

Petrol fiyatları Arap ekonomilerine darbe vurdu ...

Yıllardır yüksek petrol fiyatları ile büyük ekonomiler oluşturan ve sadece petrole dayalı bir ekonnomi anlayışı uygulayan Arap ülkeleri şu an zorda.

Özellikle sadece petrolden kazanç sağlayan ve diğer alanlarda yatırım yapmayan ve nüfusları fazla olan Arap ve diğer ekonomiler için çanlar çalmaya başladı.

Petrol fiyatları 2008'den itibaren sert bir yükseliş yaşamıştı.Petrolün varil fiyatı 40-50 dolar bandından 120 dolarları görmüş daha da yükselir beklentisi ile büyük petrol yatıırmı yapan ülke ve şirketler için kötü haber  2013 yılında ABD Merkez bankası FED'den geldi. ABD Merke Bankası FED'in parasal genişlemeye ara vreceğini ve artık faiz artışlarının başlamıs gerektiğine dair açıklamaları ile petrol fiyatları düşmeye başlamıştı.

Petrol fiyatlarındaki düşüş beklentierin çok üzerinde gerçekleşti.120 dolar seviyelerinden düşmeye başlayan petrolün varil fiyatı 26 dolara kadar geriledi.

Petroldeki bu sert düşüş en çok Arap ülkelerini ve G.Amerika ülkelerini etkiledi.Petrol fiyatları her ne kadar 26 dolar seviyelerinden şu an 49 dolar seviyelerine çıksada kendilerini 80-100 dolar arasına göre hazırlayan bir çok lke ekonomisinde durgunluğa sebep oldu.

Sözcü yazarı Murat Muratoğlu yazısında bu konuya değindi ve Suudi Arapistan ekonomisini değerlendirdi.

İşte Sözcü'den Murat Muratoğlu'nun yazısından bazı bölümler:


Türkiye'nin son yıllarda sırtını dayadığı ülkelerin başında Araplar geliyor. Bunlardan en heybetlisi dünyanın en büyük petrol üreticisi Suudi Arabistan.… Yaklaşık 30 milyon nüfusu ile bölgenin efendisi……

IMF geçen yıl Suudiler hakkında akıllara zarar bir rapor yayınladı. Raporda, Suudi Arabistan'ın 2020'ye kadar iflas edeceği tahmin ediliyordu. Yol haritası da çizilmişti. İşin ilginci dedikleri şimdilik bir bir gerçekleşiyor!

Suudi Arabistan, petrol fiyatlarındaki düşüşten kaynaklanan bütçe açıklarını kapatabilmek için, uluslararası piyasalarda 17.5 milyar dolarlık tarihin en büyük borçlanmasını yaptı.

İyice küçük hesap yapıp, işçi maaşlarını Hicri takvim yerine Batı'da kullanılan Gregoryen takvime göre ödemeye başladılar. Bu düzenleme yılda 11 günlük maaş kesintisi anlamına geliyor.

Kaynak:  SÖZCÜ
Facebook'ta paylaş butonu
Print
  • ÇOK OKUNANLAR
  • ÇOK YORUMLANANLAR
LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku