Dolar Yorum

Son dakika uzman dolar yorumu

Dolar bu hafta ne olur ?

Son dakika uzman dolar yorumu

23 Ekim 2016 11:06
-A

+A

DOLAR YORUMLARI

Dolar-TL geçen hafta Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası faiz kararı ile zirve seviyesi olan 3.12 TL seviyesinden düşerek 3.05 TL seviyelerine kadar geri geldi.Bu seviyelerden gelen alımlarla yeniden yükselişe geçen Dolar-TL 3.080 seviyesine kadar yükseldi ve haftayı bu seviyelerden kapattı.

Uzun süredir üst banttan faiz indiren TC Merkez Bankası geçen hafta yaptığı toplantıda faiz indrimine ara verdiğini açıklayarak herhangi bir faiz adımı atmadı.

TC Merkez Bankası'nın faiz kararı ile Dolar-TL'de daha sert bir düşüş bekleyen piyasa oyuncularının bu beklentisi gerçekleşmedi.İç siyasette başkanlık tartışmaları ve referandum beklentisi , dış siyasette Suriye ve Irak'taki gelişmelerlerin etkisi fazla değilken  FED'in Aralık ayındaki faiz kararı Dolar-TL'nin düşmesindeki en büyük etken olarak göze çarpıyor.

Uzmanların Dolar-TL beklentileri ise Dolar lehine görünüyor.Türkiye'de enflasyon düşmeden,komşulardaki iç savaş sona ermeden içerde doların düşmesi zor görünürken  FED'in faiz artışına son vermeden Dolar diğer para birimlerine karşı hep yükselir düşüncesi hakim.

Doların dışarda güçlenmesi cari açık veren ülke ekonomileri için de negatif bir gelişmedir.Türkiye de cari açık veren bir ülke olduğu için dış finansmana ihtiyacı var.Bu yüzden dışardaki faiz artışları içerde kurlar üzerinde bir baskı oluşturuyor.Cari açık veren ülkeler FED'in faiz artışına karşı en duyarlı ülkeler.Dünyada en çok kullanılan para birimi dolar olduğu için doların değer artışı dolar borçlu ülkeler için tehlikeli.

Türkiye'de ise durum biraz farklı.Türkiye'de devletin fazla bir döviz borcu yokken sanayi kesminin dolar yükü fazla.Bu yüzden Türkiye dolar artışından olumsuz etkilenebilir.

Dolar-TL teknik analiz

Dolar-TL için öne çıkan ilk destekler geçen hafta döndüğü seviye olan 3.050 TL seviyesi.Ara destek olarak da 3.07 TL seviyesi öne çıkabilir. 3.050 TL seviyesi kırılmadığı sürece kalıcı düşüşlerden bahsetmek doğru değildir. 3.050 TL seviyesinin kırılması durumunda ise karşımıza 3.030 TL ve 3 TL seviyeleri çıkıyor.

Dolar-TL için  önemli destek seviyelerine baktığımızda ise karşımıza çıkan ilk seviye 3.085 TL seviyesi bu seviyenin üzerindeki artışlar ise hızlı hareketlere neden olabilir.Daha önce denediği 3.10 TL ve 3.12 TL seviyeleri ise tarihi dirençler olarak karşımıza çıkıyor.

BORSAAJANS.COM' UN YASAL UYARISI: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Facebook'ta paylaş butonu
Print
LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku