Hisse Yorum

PGSUS-Pegasus şirket hisse raporu

Ak Yatırım'dan PGSUS-Pegasus şirket hisse raporu

PGSUS-Pegasus şirket hisse raporu

20 Ekim 2016 18:35
-A

+A

PEGASUS SON ÇEYREK RAPORU

Pegasus bilanço tarihi,pegasus hisse yorumu,pegasus hisse yorumu,pegasus hisse analiz,pegasus mynet,pegasus bigpara...

2016 ylının hiç kuşkusuz en talihsiz sektörü havacılık ve turizm sektörü oldu.

Birbirine bağlantılı olan bu sektörüe dair kötüleşme 2015 yılı Kasım aylarında net olarak başladı.24 Kasım 2015 tarihinde Rus uaçğının vurulması ile başlayan uçak krizi ile başlayan ve daha 15 Temmuz hain darbe girişimi ile daha da kötüleleşen Havacılık sektörü geçtiğimiz aylarda Rusya ile varılan anlaşma sonrası nefes almaya başladı.

Rusya anlaşmasının yaz sezonu sonlarına doğru olması bu senenin pas geçilmesine neden oldu.2017 için daha da olumlu beklentileri olan havayolu sektöründe şirketlerin yıllık raporları da gelmeye başladı.

2016/9 aylık bilançolar yaklaşırken Pegasus Havayolları 2016  9 aylık ve Eylül ayındaki yolcu sayısını ve doluluk oranları açıklandı. Açıklanan rakamlara ise aracı kurum analizleri de gelmeye başladı.

Ak Yatırım'ın Pegasus Havayolları bülteninde öne çıkan başlıklar şunlar:Pegasus Havayolları (PGSUS ) Eylül 2016'da yıllık %6,2 büyüme ile 2,23 milyon yolcu taşıdığını açıkladı. İç hat yolcu sayısı yıllık %6,4, dış hat yolcu sayısı yıllık %5,8 arttı. Böylece Ocak-Eylül 2016 dönemi için toplam büyüme oranı %7,4 olarak gerçekleşti (Ocak-Ağustos 2016 döneminde %7,5 büyüme kaydedilmişti).

Şirketin yolcu doluluk oranı Eylül ayında yıllık bazda 1,2 puan artışla %80,6 oldu. Ocak-Eylül döneminde ise doluluk oranı 1,2 puan gerileme ile %78,3 olarak açıklandı (Ocak-Ağustos döneminde yıllık 1,5 puanlık düşüş sözkonusu idi). Daha önce yayımlananan DHMİ verisine göre sektörün toplam yolcu sayısında Eylül ayında %7,7'lik düşüş kaydedilmişti. Pegasus 2015 yılında yolcu sayısını %13 artırmış ve 2016 yılı için toplam yolcu sayısında en son %5-7'lik bir büyüme öngörmüştü.

Şirketin Eylül ayı yolcu performansı önceki üç aydaki (Haziran-Ağustos dönemi) yatay büyümeye göre daha kuvvetli bir gerçekleşmeye işaret etmektedir. Bu performansta Eylül ayındaki uzun bayram tatilinin yolcu talebine olumlu katkı yaptığı söylenebilir. Mevcut şartlarda şirket yönetiminin 2016 yolcu büyüme beklentisi için bir yukarı yönlü riskin sözkonusu olduğunu düşünmüyoruz.

  AK YATIRIM
PGSUS Bülteni

Pegasus Havayolları son teknik ve temel göstergeleri

BORSAAJANS.COM' UN YASAL UYARISI: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.Facebook'ta paylaş butonu
Print
LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku