Hisse Yorum

Petroldeki artış bu hisseleri etikiler

Petroldeki sert yükseliş hangi hisselere olumlu hangilerine olumsuz etki edebilir ?

Petroldeki artış bu hisseleri etikiler

6 Aralık 2016 12:50
-A

+A

PETROL ARTIŞI VE HİSSE BAZLI ETKİSİ

Petro fiyatları geçen hafta OPEC 'ten gelen haber ile sert yükseliş yaşamıştı.45-48 dolar bandında gezen Petrol anlaşma haberi ile varil başına 52-54 dolar bandına yükseldi.

Bu artış sonrası petrol fiyatları ortalama % 15 oranında yükseldi.Bu yükseliş hem ülke ithalaetini artıracak hem de girdisi petrol olan şirketlerin bilançolarını etkileyecek.

Ak Yatırım'ın bugün yayınladığı bültende petroldeki artış sonrası Borsa İstanbul'da işlem gören şirketlere olan etkisini analiz etti.

Bülten öne çıkan bazı başlıklara göz atalım:

Petrol fiyatında son dönemde gözlenen artış, bazı halka açık şirketlerin finansal performansını pek çok açıdan etkileyecektir. Araştırma kapsamımızdaki şirketler arasında, üretim aşamasında girdi olarak petrol ve türevlerini kullanan kimyevi ürün üreticileri (Aksa Akrilik, Kordsa ve Petkim) operasyonel kârlılıklarının petrol fiyatlarına duyarlılığı açısından, akaryakıt ve gaz üreticisi şirketler (Aygaz ve Tüpraş) hem operasyonel hem de envanter kazançları/kayıpları açısından, havayolu şirketleri (Türk Hava Yolları ve Pegasus) en büyük girdi kalemleri olan jet yakıtı fiyatındaki artış nedeniyle ve çimento şirketleri ana girdileri arasında yer alan pet-kok’un petrol türevi olması nedeniyle OPEC kararından etkileneceklerdir.

Analistlerimiz petrol fiyatındaki artışın etkilerinin stok değerleme kazançları nedeniyle Tüpraş ve Aygaz’da olumlu yönde olmasını beklemektedir. Buna karşılık petrol fiyatındaki artış,

Petkim’in FAVÖK marjında baskı yaratarak operasyonel performansını olumsuz etkileyecektir. Benzer şekilde Aksa Akrilik ve Kordsa için de bir marj baskısı oluşabileceğini düşünüyoruz.

Ancak Aksa’nın dolar bazında sabit bir marj ile faaliyet göstermesi ve Kordsa’nın faaliyet gösterdiği pazardaki konumu sayesinde maliyet artışını satış fiyatlarına yansıtabilmesi, artan maliyet baskısının şirket finansallarına nihai etkisini sınırlı tutabilir.

Havayolu şirketlerinde ise artan jet yakıtı fiyatlarının Türk Hava Yolları ve Pegasus Havayolları’nın marjlarını olumsuz etkileyeceği açıktır. Ancak bu şirketlerin uyguladıkları akaryakıt fiyat riskinden korunma stratejileri ile bu etkiyi minimize etme imkanı bulunmaktadır.

Ayrıca havayolu şirketleri akaryakıt maliyetlerinin bir kısmını bilet fiyatlarına yansıtma stratejisini de takip ettiklerinden, artacak bilet fiyatlarının yolcu talebi ve doluluk oranları açısından bir tehdit yaratması da sözkonusu olabilir. Son olarak, çimento sektörü de operasyonel kârlılık açısından petrol fiyat artışından olumsuz etkilenecek sektörler arasında sayılabilir. Bu nedenle çimento şirketlerinin 2017 yılında özellikle talep koşullarını gözlemleyerek maliyetlerindeki beklenen artışları satış fiyatlarına yansıtma fırsatını kollayacaklarını düşünüyoruz. Takip eden bölümde ilgili şirketler için yaptığımız kısa değerlendirmeleri bulabilirsiniz.

AK YATIRIM

Kaynak ve bültenin devamı : https://www.akyatirim.com.tr/apps/pdfviewer/Petrol_Etkisi_AK-161206-tr/00e72262-f329-4823-9dc9-43b8e2f271c6.pdf

BORSAAJANS.COMUN YASAL UYARISI: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.
Facebook'ta paylaş butonu
Print
  • ÇOK OKUNANLAR
  • ÇOK YORUMLANANLAR
LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku