Hisse Yorum

PETKM-Petkim hisse yorumu hedef fiyatı

İnvesting.com PETKM-Petkim hisse yorumu hedef fiyatı

PETKM-Petkim hisse yorumu hedef fiyatı

5 Ocak 2017 09:19
-A

+A

PETKİM HİSSE YORUMLARI

Petkim Petrokimya  A.Ş. 03.04.1965 tarihinde TPAO öncülüğünde kurulmuştur.

Petkim kamudan 2008 yılında kamudan özel sektöre geçmiştir.

Petkim Petrokimya Holding A.Ş.´nin sermayesindeki, %51 oranındaki kamu hissesi; "Blok Satış" yöntemi ile özelleştirilmesine İlişkin İhale süreci sonucunda 30 Mayıs 2008 tarihinde 2.040.000.000 USD bedelle SOCAR & Turcas Petrokimya A.Ş.´ne geçmiştir. 

Petkim geçen sene sert yükseliş yaşamış ve 4.78 zirvesini görmüştü.Daha sonra gelen satışlarla Petkim hisse senedi 3.80-3.50 bandında hareket etmeye başladı.

Petkim hisse fiyat analizi
 • Haftalık En Düşük:3,57
 • Haftalık En Yüksek:3,74
 • Aylık En Düşük:3,50
 • Aylık En Yüksek:3,77
 • Yıllık En Düşük:2,72
 • Yıllık En Yüksek:4,78
Petkim teknik hareketli ortalamalar
 • Alt Marj Fiyatı:2,88 TL
 • Üst Marj Fiyatı:4,30 TL
 • 20 Günlük Ortalama:3,65 TL
 • 52 Günlük Ortalama:3,65 TL
Petkim Petrokimya için fiyat ve teknik görünümle ilgili bilgilerden sonra Şeker Yatırım'ın hisse hedef fiyatına ve yorumuna göz atalım:

Petkim için, Petkim Petrokimya ve Petlim Limancılık şirketleri değerlemelerimizden oluşan parçaların toplamı (sum of the parts) yöntemimize dayanarak, pay başına 4,45 TL hedef fiyat belirlemekteyiz. Petkim'in 9A16 faaliyet karlılığı, petrokimya ürünleri fiyatları, ve etilen-nafta fiyatları farkının bu dönem içerisindeki seyirlerinden olumlu etkilenmiştir. Şirket, 2016 yılında son 10 yılın rekor faaliyet ve net karlılıklarını elde edebilmiştir.

Böylelikle Şirket payları fiyatı YBB %32 oranında artış göstererek, BIST100'ün %19 üzerinde performans gerçekleştirmiştir. Petrokimya marjlarının önümüzdeki çeyreklerde görece olarak gerileyebileceğini tahmin etmekteyiz. Bu sırada Petkim'in faaliyet karlılığının TL'nin ABD doları karşısındaki değer kaybından olumlu etkilenmeye devam edeceğini, ancak artan petrol fiyatlarından olumsuz etkilenebileceğini öngörmekteyiz. Böylelikle, Petkim için Kasım 2016''da "TUT" olarak revize etmiş olduğumuz tavsiyemizi sürdürmekteyiz.
ŞEKER YATIRIM

Kaynak ve linkein devamı:http://www.sekeryatirim.com/Raporlar/aylik_bulten/SKY_Ayl%C4%B1kB%C3%BClten_Ocak2017.pdf

BORSAAJANS.COM' UN YASAL UYARISI: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Facebook'ta paylaş butonu
Print
 • ÇOK OKUNANLAR
 • ÇOK YORUMLANANLAR
LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku