Sektör Analizi

ÖTV artışı hangi hisseleri etkiler ?

ÖTV zammı borsada işlem gören hangi hisseleri olumlu-olumsuz etkiler ?

ÖTV artışı hangi hisseleri etkiler ?

25 Kasım 2016 14:12
-A

+A

ÖTV ZAMMI BU HİSSELERİ ETKİLEYECEK

Bugün Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren ÖTV zammı ile otomotiv sektöründe 2017 için beklentiler değişebilir.

40 bin TL üzeri sıfır arabalara getirilen ÖTV zammı sonrası fiyat olarak yüksek segmentteki arabalarda ortalama % 4.5 ve ile % 10.5 arasında bir artış yaşanacak.Bu artış sonrası sıfır araba fiyatlarında talep daralması olabilir.

ÖTV zaamı ile sıfır arabalardaki talep sıkışması otomotiv üreticileri için az da olsa negatif bir etki yaratabilir.Zaten döviz artışı ile zamlanan sıfır otomobiller ÖTV artışı ile de yeni bir fiyat yükselişi yaşadı.

ÖTV artışı sonrası Borsa İstanbul'da işlem gören otomotiv sektörü şirketleri için de bir etki yaratacak.Bu etkiyi analiz eden Ak Yatırım bugünkü bülteninde ÖTV zammı için bir rapor hazırladı.

İşte o raporda öne çıkanlar:

OTOMOTİV    SEKTÖRÜ :  Hükümet bir süredir gündeminde olan ve binek araçlarda sadece motor hacmine göre belirlenmekte olanÖTV sistematiğinin değiştirilerek   yüksek fiyatlı araca   daha   yüksek  vergi oranı uygulanmasına   yönelik çalışmalarını tamamladı ve yeni ÖTV sistematiğini ilan etti . Buna göre motor hacmi 1 ,600 cc’nin altında olan ve  ÖTV matrahı 40 bin  TL’nin altında  olan  binek  otolarda  ÖTV oranı  % 45  olarak bırakılırken , motor hacmi 1 ,600 cc’nin altında olan ve ÖTV matrahı 40 bin TL ile 70 bin  TL arasında olan binek  otolarda  ÖTV oranı % 45 ’den  % 50 ’ye,  motor hacmi 1,600 cc’nin altında  olan ve ÖTV matrahı 70 bin  TL’nin üzerinde olan binek  otolarda ise ÖTV oranı % 45’den % 60 ’a yükseltildi. Hesaplamalarımıza göre yapılan değişiklikler  sözkonusu  fiyat aralıklarındaki  binek otoların  liste fiyatlarında  %3 ile   %10 artışa   neden  olabilir.Değişiklikler ile ilgili tüm listeyi aşağıda bulabilirsiniz . 

ÖTV artışı piyasadaki belli araç gruplarının fiyatlarında artışa neden olabileceğinden otomotiv talebi üzerinde olumsuz bir etki yaratabilir 

Doğuş Otomotiv: Halka açık otomotiv şirketleri arasında Doğuş Otomotiv daha yüksek bir fiyat endeksine sahip olduğundan artan ÖTV oranlarından  olumsuz  etkilenebilir . 

FORT OTOSAN: Ford Otosan’ın da binek otoları ortalamada piyasanın   üzerinde   bir fiyata sahiptir,ancak  iç piyasadaki binek oto  satışları şirketin toplam gelirleri içerisinde nispeten düşük bir paya sahiptir , bu  anlamda artan ÖTV’nin şirketin  finansal  performans ın a etkisinin sınırlı olması  beklenebilir . 

Tofaş Oto Fabrikaları: Aynı şekilde Tofaş Oto açısından ÖTV artışının etkisinin sınırlı olacağını düşünüyoruz – uygun fiyatlı araçları   nedeniyle şirket rakiplerden olası bir talep kaymasından fayda  bile sağlayabilir . ÖTV değişiklikleri  bugün  itibariyle yürürlüğü girecek .

AK YATIRIM

Kaynak ve bültenin devamı: https://www.akyatirim.com.tr/apps/pdfviewer/Gunluk_Bulten-251116/4e1fdc46-6042-4cc0-8681-0549e06ab9b0.pdf

BORSAAJANS.COM' UN YASAL UYARISI: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.


Facebook'ta paylaş butonu
Print
  • ÇOK OKUNANLAR
  • ÇOK YORUMLANANLAR
LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku