Sıcak Haber
 Borsa 2020-9 aylık şirket bilanço tarihleri

Borsa 2020-9 aylık şirket bilanço tarihleri

9 aylık-3.çeyrek bilançolarda hisse bazlı kur etkisi
Önümüzdeki günlerde öne çıkabilecek hisseler
Borsa 2020-9 aylık şirket bilanço tarihleri
Ekim ayında temettü verecek şirketler

Borsa Gündem

Önümüzdeki günlerde öne çıkabilecek hisseler

Uzmanlarınöne çıkardığı hisseler

Önümüzdeki günlerde öne çıkabilecek hisseler

11 Ekim 2020 12:41
-A

+A

HANGİ HİSSELER ÖNE ÇIKABİLİR ?

Dünya daha önce hiç yaşamadığ bir dönemi 2020 yılı Mart ayı ile yaşamya başladı.

Dünyada yaşanılan pandemi süreci doğal olarak ülkemizi de etkiledi.

Pandemi ile başlayan kapanmalar ekonomileri zorlarken altın ve dözvide yükselişler yaşandı.

Dünya genelinde ekonomiler tarihi küçülmeleri yaşıyor.

Son haftalarda ekonomilerin açılması ile normalleşme başlarken vaka sayılarındaki artış yeniden ekonomiler kapanır mı korkusunu yatırımcılarda görüyoruz.

Dünya genelinde vaka sayıları artarken ölüm oralarındaki düşüş sevindirici bir gelişme olarak görülüyor.

Dünyadaki ekonomik görünüm böyle iken önümüzdeki süreçte borsadaki yükselişler hangi hisseler ile gerçekleşecek soruları öne çıkıyor.

Miliyet gazetesi yazarı Zeynep Aktaş borsada öne çıkabilecek hisseleri bugünkü yazısına taşıdı.

İşte o yazıdan bazı bölümler:

Borsada duyarlı şirket zamanı

Pandemi ile birlikte BIST Sürdürülebilirlik Endeksi’ne dahil şirketler daha fazla önem kazandı. Kurumsal, çevresel ve sosyal risklere karşı politika oluşturan ve bunu istikrarlı şekilde hayata uygulayabilen firmalar aynı zamanda artı bir katma değer yaratmakta. Bu durum şirketlerin hisselerine de olumlu katkıda bulunacaktır.

Koronavirüs salgını geride kalsa dahi artık yatırımdan tüketim alışkanlıklarına kadar birçok noktada değişim kaçınılmaz. Yatırım tercihleri kadar yatırım ürünleri de yeniden gözden geçirilecek. Çevre ve doğaya duyarlı firmalar tüketiciler kadar yatırımcıların da tercihlerinde dikkat edecekleri bir kriter olacak. Yatırım kriterindeki bu değişim hemen hızlı bir şekilde hayat bulmasa da zaman içinde kademeli bir yönelimin yaşandığı gözlenecektir.

Böylesi bir durumda Sürdürülebilirlik Endeksi kapsamındaki firmaların daha fazla ilgi görmesi mümkün olabilecektir. Duyarlılık düzeyi artan şirketlerle birlikte aynı zamanda bu endeksteki şirket sayısı da artacaktır. Bireysel yatırımcıların artan duyarlılığı kurumsal bazda yatırım fonlarının da bu hassasiyete cevap vermesi hatta bu eğilimdeki yatırımcılara yönelik fonların kurulması mesafeli duran borsa şirketlerinin de politikalarını gözden geçirmelerine sebep olacak.

Halihazırda BIST Sürdürülebilirlik Endeksi’ne dahil 53 şirket bulunuyor. Kapsamdaki şirket sayısı endeksin hesaplanmaya başladığı 2014 yılında 15 iken geçen süre içinde sayı hızla arttı.

BIST Sürdürülebilirlik Endeksi’nde dikkat çeken hisselerin başında düşük fiyat kazanç oranı ile ilk 20 şirket şöyle sıralanıyor: Vakıflar Bankası, İş Bankası (C), Sabancı Holding, T. Halk Bankası, Akbank, Yapı ve Kredi Bankası, T.S.K.B., Garanti Bankası, Koç Holding, TAV Havalimanları, Vestel, Türk Telekom, Doğan Holding, Enerjisa Enerji, Aksa Enerji, Tofaş Oto. Fab., Ülker Bisküvi, Doğuş Otomotiv, Vestel Beyaz Eşya ve Kordsa Teknik Tekstil.

Yatırımcıların Sürdürülebilirlik Endeksi’ni keşfettikleri oranda daha bilinçli ve düşük riskle kazanma olasılıkları da mümkün olabilecek. Şirketlerin bu endekste yer almaları beraberinde belli bir rekabeti de getirecektir.

Kaynak: MİLLİYET
 

BORSAAJANS.COM' UN YASAL UYARISI: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.  Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

 

Facebook'ta paylaş butonu
Print

MANŞETLER

  • Fort,Aksigorta,Cemtaş,Hektaş,Şişe,Tofaş,Otokar bilanço yorumu
  • Hisse fiyatlarını etkileyen şirket haberleri-26.10.2020
  • Logo Yazılım 3.çeyrek bilanço analizi
  • Uzman borsadaki uçan hisseleri analiz etti
Borsa bu hafta yükselir mi ?

Borsa bu hafta yükselir mi ?

12:23 - 11 Ekim 2020

  • ÇOK OKUNANLAR
  • ÇOK YORUMLANANLAR
LİNKLER

ARŞİV

Ziyaretçi defteri

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku