Şirket Haberleri

ODAS-Odaş Enerji borçlarını TL'ye çeviriyor

ODaş Enerji'ten döviz borçlarıyla ilgili açıklama geldi.

ODAS-Odaş Enerji borçlarını TL'ye çeviriyor

17 Temmuz 2020 09:43
-A

+A

ODAŞ BORÇ YAPISI

Borsa İstanbul'da işlem gören ve döviz borçları nedeni ile elde ettiği faaliyet karlarını net kara dönüştüremeyen (ODAS) Odaş Enerji bir süredir döviz borçlarını TL faizi ile değiştiriyor.

Şirket değişim sayesinde dövizdeki sert artışlara karşı korunaklı hale gelmek istiyor.

Şirket son yaptığı açıklama ile döviz gelirleri ile döviz borçlarını dengeleyip hatta döviz gelirlerini döviz borçlarından fazlaya çıkmış durumda.

Odaş Enerji'nin termik santralden elektrik üretimi yanında kömür ,antimuan,gümüş ve altın madenlerinin üretimiyle ilgili de çalışmaları var.

İşte şirketten gelen açıklamanın detayları:

Şirketin Alternatif Bank nezdinde daha önce kullanılmış olan uzun vadeli (2025) finansman kredisinin tamamı olan 21,1mn Euro, kur riskinin azaltmasına yönelik çalışmalar kapsamında Türk Lirasına çevrilmiştir. Böylece grup bünyesinde doğrudan TL cinsinden gelir ve döviz cinsiden kredisi olan bir firma kalmamıştır. Nakit akışı anlamında da şirket bazında gelir para birimi ile kredi para birimi dengelenmiştir. Bu çerçevede grubun konsolide dövize endeksli yarattığı nakit akışları yıllık ödemesi gereken döviz yükümlülüklerinden daha fazladır. Döviz cinsinden diğer borç yükümlülüklerinin TL cinsine dönüştürülmesine yönelik finansal kuruluşlar ile görüşmeler de devam etmektedir.

Kaynak: Ziraat Yatırım

BORSAAJANS.COM' UN YASAL UYARISI: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.  Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Facebook'ta paylaş butonu
Print
  • ÇOK OKUNANLAR
  • ÇOK YORUMLANANLAR
LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku