Hisse Yorum

ODAS-Odaş Elektrik hisse senedi yorumu

investing.com ODAS-Odaş Elektrik hisse senedi yorumu

ODAS-Odaş Elektrik hisse senedi yorumu

4 Ocak 2017 08:56
-A

+A

ODAŞ ELEKTRİK HİSSE YORUMU

Türkiye'nin büyümesinde öncü sektörlerin başında gelen enerji her geçen gün önemini artırıyor.

Türkiye'de son yıllarda en çok yatırım yapılan sektörler arasında yer alan elektrik üretim sektöründe kömüre dayalı üretim konusunda öne çıkan faaliyet gösteren birçok şirket borsada işlem görüyor.

Borsada işlem gören enrji şirketlerinden biri de Odaş Enerji.

Bu haberimizde hem Odaş Enerji hakkında hem de hisse senedi hakkında bilgi vereceğiz.

Odaş Enerji  internet sitesinde şirket ile ilgli şu bilgilere yer verildi:

Ana faaliyet konularının başında elektrik üretimi gelmektedir.  Mevcut doğalgaz, hidroelektrik, güneş gibi primer kaynaklı üretim santrallerine ilave olarak yerli kömüre dayalı termik santral yatırımını devam etmektedir.

Odaş Enerji büyük bir kömür yakıtlı termik santral yatırımına devam ediyor.

Şirket hem enerji üretiminde hem de maden üretiminde faaliyet gösteriyor.

Çan Kömür ve İnşaat A.Ş aracılığı ile kömür madeni ,grubun antimuan madenciliği çalışmaları Suda Maden A.Ş. bünyesinde yürütülüyor.

Odaş Enerji elektrik üretimini çeşitlendirerek tek bir hammaddeye bağımlı kalmak istemiyor.

ODAŞ Doğal Gaz Kombine Çevrim Santrali, Şanlıurfa şehir merkezine 3 km uzaklıkta, Mardin Yolu üzerinde, Nokta Köyü sınırları içerinde tesis edilmiştir. Toplam 140 MW’lık kurulu güce sahiptir. Urfa Doğalgaz Kombine Çevrim Santrali 2011 yılı Kasım ayı itibariyle faaliyete geçmiştir.

ODAŞ Güneş Enerji Santrali, 0,25 MW kapasiteli güneş enerji santrali 2014 Ocak ayında devreye alınmıştır. Santral hem üretim için gerekli olan iç tüketim ihtiyacını karşılamakta hem de ürettiği fazla elektrik enerjisini sisteme satmaktadır.

Köprübaşı Regülatörü ve Hidroelektrik Santrali:%90'ı ODAŞ Grubu bünyesinde olan Küçük Enerji Üretim ve Ticaret Ltd. Şti. Köprübaşı Regülatörü ve Hidroelektrik Santrali üretim lisansına sahiptir. Santrali'nin kurulu gücü 8,2 MW olup Trabzon ili, Manahoz Deresi'nde inşa edilmiştir.

Türkiye'de bu büyüklükte bir santralin elektromekanik ekipmanları ilk defa yerli bir şirketten sağlanacak olup, ekipmanların yerli şirketten sağlanması sayesinde santralimizde geçerli olacak garanti alım fiyatı 7,3 $cent/KWh yerine 9,3 $cent/KWh olacaktır.
Santral, 2015 yılı Ekim ayı itibariyle faaliyete geçmiştir.

Yerli Kömüre Dayalı ÇAN -2 Termik Santral Yatırımı:2013 yılı Eylül ayında Çanakkale İli Çan İlçesinde bedeli ödenmiş rödovans hakkı bulunan Çan Kömür ve İnşaat A.Ş.’nin %92’si ODAŞ Grubu tarafından satın alınmıştır. Söz konusu sahada Alman menşeili bağımsız maden değerleme şirketi Fichtner GmbH tarafından Joint Ore Reserves Committee (JORC) standartlarına uygun şekilde yapılan çalışmalar neticesinde kömür rezervi tespit edilmiştir. Mevcut sahada tespit edilen toplam rezervin ortalama kalorifik değeri 3,481 kcal/kg ‘dir.Bu değer, Türkiye’de yerli linyit ile elektrik üreten santraller içerisindeki en yüksek değerdir. Söz konusu değer, MW başına yatırım maliyetlerini düşürmekle beraber, MWh başına üretim maliyetinde de emsallerine göre avantaj sağlamaktadır.
Sahadaki yüksek kalorili kömürün doğrudan piyasaya satılmasının yanı sıra, 340 MWm/330 MWe kurulu güçte yerli kömüre dayalı termik santral yatırımı yapılmasına karar verilmiştir. 340 MWm/330 MWe kapasiteli kömür termik santralinin 2017 yılının ikinci yarısı içerisinde devreye alınması hedeflenmektedir.

Odaş Enerji hisse fiyat analizi

Son 1 Yıllık  En Düşük 5,160 
Son 1 Yıllık En Yüksek :10,230 
Son Kapanış fiyatı: 8,470 

Odaş Enerji performans analizi

3 Aylık yükseliş: 9.57 
6 Aylık düşü: -10.84 
12 Aylık yükseliş: 33.60 

İnvesting.com'da yer alan Odaş Enerji orta vade teknik sinyal analizi

Özet:GÜÇLÜ AL
Hareketli Ortalama:ALAl (10)Sat (2)
Teknik İndikatörleri:GÜÇLÜ ALAl (9)Sat (0)


BORSAAJANS.COM' UN YASAL UYARISI: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Facebook'ta paylaş butonu
Print
  • ÇOK OKUNANLAR
  • ÇOK YORUMLANANLAR
LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku