Şirket Haberleri

Kısa vadede temettü verecek şirketler

Temettü verimliliği iyi hisseler,temettü beklentisi olan hisseler,temettü nedir , temettü verimliliği iyi olan hisseler

Kısa vadede temettü verecek şirketler

8 Kasım 2016 16:43
-A

+A

TEMETTÜ VERECEK ŞİRKETLER

Borsa İstanbul'da işlem gören şirketler temettü vermeye devam ediyor.Genellikle 2.çeyrek içerisinde verilen temettüler yılın herhangi bir ayaında da verilebilir.

Temettü nedir ?

Temettü, şirketlerin her sene ettikleri kâr rakamından belirli bir oranını ortaklarına verdiği paylardır.Bu paylar nakit olarak da hisse olarak da verilebilir.Hisse olarak verilen paylar bedelsiz sermaye artırımı olarak verilir.

Temettü verilmesi için şirketlerin genellikle kâr etmeleri gerekir.İllkai aynı sene kâr etmelerine gerek yoktur.Geçmiş dönemlerde birikmiş temettülerden de karşılanabilir.Temettü verimi iyi olan şirketler yabancı ve yerli yatırımcılardan ilgigörürü.Borsanın kuruluş amacı da aslında kâr payı ortaklığıdır.

Temettü naasıl hesaplanır ?

Temettüler bir şirketin vergi ve diğer tüm giderlerden sonra kalan kısmın % 20'den az olmamak şartı ile kalan kısımdır.Bu kısım ortakların elindeki hisse oranına göre dağıtılır.

Temettü dağıtımı sonrası şirket hisselerinde dağıtılan oran doğrultusunda düşüş yaşanır.Örnek verecek olursan % 5 temettü verimliliği ile temettü dağıtımı yapan bir şirketin hissesi o gün % 5 oranında da düşer.

Kısa vadede temettü verecek şirketler

Bu ay yani Kasım ve önümüzdeki ayda temettü verecek şirketler var.Bu şirketler Emek Elktrik,Hektaş,BİM Mağazacılık,Aselsan,Alarko Carrier ve Ulusoy Elektrik.

Alarko Carrier,Hektaş ve BİM Mağazacılık Kasım ayında temettü dağıtımı yapacakken Aselsan,Emek Eltrik ve Ulusoy Elektrik ise Aralık ayında temettü verecek.


(Tablo borsagundem)

BORSAAJANS.COM' UN YASAL UYARISI: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Facebook'ta paylaş butonu
Print
  • ÇOK OKUNANLAR
  • ÇOK YORUMLANANLAR
LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku