Borsa Gündem

İki uzmandan haftalık borsa yorumu

Pozitif beklentilerin hakim olduğu haftada uzmanların borsa ve dolar beklentileri

İki uzmandan haftalık borsa yorumu

30 Haziran 2019 11:56
-A

+A

İKİ UZMANDAN PİYASA BEKLENTİSİ

Geçen haftayı % 2,62 yükselişle  96,485 puandan kapattı.

Yeni hafta için de G-20 Zirvesi'nden gelen pozitif haberlere başlayacak borsada kritik dirençlerin zorlanması bekleniyor.

Uzun süredir gündemi meşgul eden İstanbul seçimleri ve S-400 krizine dair gelişmeler pozitif gelişmelerle sona erdiği görülüyor.
Tam anlamıyla S-400 krizi bitti diyemeyiz fakar kısa vade için olumlu açıklamalar geldiği uzmanlarca belirtiliyor.

Yeni hafta için beklentileri Milliyet'ten Zeyenp Aktaş ve Hürriyet'ten Zeynel Balcı'dan alalım:

Zeynep Aktaş'ın bugünki yazısı

Borsa İstanbul’da geçtiğimiz yıl yaşanan kur şoku sırasında yüzde 61 ile dip seviyelere gerileyen borsadaki yabancı payı geçtiğimiz hafta yüzde 64,84 seviyesine çıkarken 65 sınırına dayandı. 22 Mayıs’ta yüzde 63,94 seviyesinde olan yabancı payı haziran ayında bir puanlık artış gösterdi. Gelişmekte olan ülkelere para akışının yeniden başlamasıyla rahatlayan piyasalar güçlenme çabasında. İskontolu hisseler talep görüyor. Yabancıların en çok ilgi gösterdiği hisseler ise bankalar. Borsada banka hisselerine gelen talep 22 Mayıs’tan bu yana artış kaydediyor. Banka hisselerinin piyasa değeri 59 milyar TL artış gösterirken yüzde 30,7 oranında yükseldi.

Bankacılık sektöründeki hisselerin yükselişinde faiz indirim beklentilerinin etkisi yüksek. Fed kararı sonrası, piyasalarda temmuz ayında kesine yakın ihtimalle Fed’den faiz indirimi bekleniyor ve bu beklenti fiyatlanıyor. Daha önce ise piyasalar, temmuzda Fed’den yüzde 40 ihtimalle 50 baz puanlık bir faiz indirimini fiyatlıyordu. Fed Başkanı Powell’ın, artan ticari belirsizlikler nedeniyle ekonomik görünümün olumsuza döndüğünü ve eğer gerekirse, varlık alım programı için alan olduğu yönündeki açıklamaları alımları artırmış ve Mayıs 2013’ten bu yana en yüksek seviyeye çıkmasına yol açmıştı.

Dolar bazında ucuz

Banka hisselerinin 22 Mayıs’tan bu yana piyasa değeri TL bazında yüzde 30 artmasına rağmen fiyatlar dolar bazında hâlâ dip seviyelerde. Banka sektör endeksi dolar bazında 2013 mayıs ayında 104.086 seviyesinde bulunurken 28 Haziran itibariyle 23.444 seviyesinde. Yani fiyatlar dolar bazında 2013 mayıs ayına göre yüzde 77 aşağıda bulunuyor. Risk priminde gerileme gözleniyor. Bu gerilemenin devam etmesi ve banka hisselerinde pozisyonların artması halinde banka hisselerinin alacağı daha çok yol var. Borsadaki düşüşler takip edilen hisselerin alınması için fırsat yaratmakta.

Borsada seyir ne olur?

Borsa İstanbul’da BIST 100 Endeksi 2018 ağustos kur şokundan bu yana yatay bir bant içerisinde düzeltme hareketinde bulunuyor. Endeks bu süre içerisinde ağırlıklı olarak 92.000 ve 96.000 bandında gidip geldi. Yılın başında 106 bin seviyesi ve mayıstda da 83.500 seviyesi test edilmesine rağmen ağırlıklı hareket 92.000-96.000 arasıydı. Endeks haftayı 96.485 seviyesinden tamamladı. 98.000-100.000 ve 104 bin direnç seviyeleri. Hacimli olarak 100 binin üzerine çıkılamazsa bir süre yatay bandın dip seviyelerinden güç toplamak için geri çekildiği gözlenecektir.
 

TL VARLIKLARA İLGİ YÜKSEK

Yurtiçindeki istikrar ve küresel bazda gelişmekte olan ülkeler için yaşanan olumlu seyir, Dolar/TL’de 5,76’lara gerilemeye neden olurken borsada 96 bin sınırına gelinmesine olanak tanıdı. Dolar kuru haftayı 5,79 seviyesinden kapatırken BIST 100 Endeksi 5,7980 seviyesinde. Gösterge faiz ise son bir haftada 24 baz puan gerileyerek 19,68 seviyesinde. Türkiye’nin beş yıllık kredi risk primi ise 402 seviyesine geriledi. TL varlıklarına net bir ilgi artışından bahsedebilmek için CDS oranının 150-200 bandına gerilemesi gerekiyor.

MİLLİYET

Zeynel Balcı'nın bugünki yazısı
 

Yoğun ve gergin gündeme rağmen piyasalarda iyimserlik sürüyor.

İçeride döviz sakin seyrederken borsada tepki yükselişi, tahvil bono faiz oranlarında ise düşüş vardı. Dışarıda da iç piyasalara göre daha belirgin bir iyimserlik hakim. Bu görünümde gerek ABD gerekse Avrupa merkez bankalarından gelen faiz indirim sinyallerinin etkileri büyük. Ayrıca Japonya’da yapılan G-20 zirvesinden bir anlaşma çıkabilir mi fiyatlamasının da payı vardı. Liderler arasında yapılacak görüşmelerden ABD-Çin arasında uzun zamandır devam eden ticaret savaşı, iç piyasalar açısından da Türkiye-ABD arasındaki S-400 konu başlıklarında bir orta yol, bir anlaşma çıkabilir mi bekleyişi hakimdi. ABD tahvil faiz düşüşü, ABD dolarının değer kaybına jeopolitik risklere bağlı olarak artan güveli liman ihtiyacı da eklenince altın parladı ve altının ons fiyatı 1.400 doların üzerine çıktı. Önümüzdeki hafta G-20 zirvesinin sonuçları fiyatlanacak. Sonrasında iç ve dış piyasalarda yeni dengeler gündeme gelebilir.

ENFLASYON AÇIKLANACAK

Cumartesi tamamlanan zirvede, hem S-400 bağlamında Türkiye-ABD ilişkilerine yönelik hem de ticaret savaşı konusunda ABD-Çin ilişkilerinde olumlu ve yapıcı açıklamalara rağmen önümüzdeki döneme ilişkin uygulamalar önem kazanacak. İç piyasalar açısından makro ekonomik veriler güncelliğini koruyor. Cuma günü açıklanan mayıs dış ticaret verilerine bakıldığında ihracattaki artışa karşılık ithalattaki daha yüksek orandaki düşüşü ekonomideki küçülmenin yansımaları olarak görmek gerekecek. Ekonomik güven endeksi haziran için 83.4 olurken 77.5 olan mayısa göre toparlanma görülüyor. 3 Temmuz Çarşamba günü haziran enflasyonu açıklanacak. Baz etkisiyle yıllık bazda düşüş eğilimi sürüyor. Ancak son günlerde gelen kamu zamlarının önümüzdeki aylar için enflasyona etkileri yakından izlenecek bir konu. Ayrıca haziran sonu itibariyle beyaz eşya, mobilya ve otomobilde vergi indirimleri bitecek. Enflasyon düşüşü durursa Merkez Bankası’nın faiz indirim beklentisi de zayıflayabilir. Zamların gerekçesi malum, son aylarda artan ve mayıs ayında 66 milyar TL’ye ulaşan bütçe açığı. Ayrıca Merkez Bankası’nın yedek akçe oranının düşürülerek Hazine’ye daha fazla kaynak aktarılması da aynı gerekçeye dayanıyor. Ekonomide dengeleme süreci devam ederken dış bakışı göstermesi açısından hala yüksek kabul edilmekle birlikte Türkiye’nin 5 yıllık CDS’lerinin (risk primi) uzun bir aradan sonra 400 seviyesinin altına inmesi olumlu. TCMB’nin açıkladığı 21 Haziran verilerine göre, gerek hisse senetleri gerekse tahvil bonoda Haziran ayında yabancı yatırımcıların genelde alımda olması önemli. Bu bağlamda ABD’li yatırım bankası Morgan Stanley’nin ‘gelişen piyasa paralarında alım vakti açıklaması’ kayda değer.

Borsada 97.300 direncine dikkat

BORSADA çıkış hareketi sürmekle birlikte direnç seviyelerini geçmekte zorlanıyor. İlk destek 95.000-94.500 seviyelerinde görülürken bu seviyelerin altında güç kaybı artabilir. Sonraki destekler 93.000-92.000 ve 90.000 seviyelerinde. İlk direnç ise 97.300 seviyesinde bulunuyor. Çıkışın devamı için 97.300 seviyesinin geçilmesi önemli olacak. Sonraki dirençler 99.200 ve 102.000 seviyelerinde. 97.300 seviyesini geçemeyen yükseliş denemeleri satışla karşılaşabilir.

Dolar/TL kurunda baskı sürüyor

DOLAR/TL kurunda kâr satışlarına bağlı baskı sürüyor. 5.71 ve 5.66 ilk destek noktaları. Düşüşün ivme kazanması için 5.66 seviyesinin altında kalınması gerekecek. Sonraki destekler 5.58-5.50 seviyelerinde bulunuyor. Yukarı yönlü hareketlenmelerde 5.83 ve 5.90-5.93 ilk direnç seviyeleri. 5.90-5.93 daha önemli. Destek seviyelerinde tepki alımları görülse de çıkışın devamı için bu seviyelerin geçilmesi önemli olacak.

HÜRRİYET
 

BORSAAJANS.COM' UN YASAL UYARISI: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.  Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

 

 

 

 

 

Facebook'ta paylaş butonu
Print
  • ÇOK OKUNANLAR
  • ÇOK YORUMLANANLAR
LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku