Şirket Haberleri

Hisselere etki eden şirket haberleri-14.06.2019

Hisselere etki eden şirket haberleri-14.06.2019 Cuma

Hisselere etki eden şirket haberleri-14.06.2019

14 Haziran 2019 09:22
-A

+A

GÜNLÜK ŞİRKET HABERLERİ

Borsa İstanbul'da işlem gören şirketlerin anlık olarak kamuoyunu gelişmeler hakkında bilgilendirme zorunluluğu var.

Bu bağlamda şirketler anlık olarak kamuoyu ile şirketlerdeki gelişmeleri paylaşıyor.

Şİrketlerden gelen haberlere aracı kurumların da analiz ve yorumları olabiliyor.

Ziraat Yatırım'ın bugün gelen şirket haberleri analizi

Çelebi Hava (CLEBI, Nötr): Şirketin, 8 Ocak 2019 tarihinde yaptığı açıklamasında, Hindistan'ın Yeni Delhi şehrinde mukim, %99,9 oranında iştiraki bulunan bağlı ortaklığı Celebi Airport Services India Private Limited ("CAS India")'nın Hindistan'ın havalimanları otoritesi Airport Authority of India'nın ("AAI"), 36 havalimanında 10 yıl süre ile yer hizmetleri vermek üzere açtığı ihaleye, 16 havalimanı için teklif vererek iştirak ettiği bildirilmişti. İhale makamı AAI'dan yapılan bilgilendirmeye göre, söz konusu ihale iptal edilmiştir. Çelebi Hava Hisseleri gün içerisinde %7,5 düşüş kaydettikten sonra günü %13 oranında artıda kapatmıştır.

Kardemir (KRDMA, KRDMB, KRDMD, Nötr): Kardemir, Çelikhanesinde bulunan ve 2014 yılı son çeyreğinde işletmeye aldığı 3. Konverterinde dün 102 ton sıcak maden ve 30 ton hurda beslemesi yaparak ilk kez 120 ton döküm aldı ve bu konverterde tam kapasiteye ulaştı. Geçtiğimiz günlerde çelikhanede bulunan 90 tonluk iki konverterinden birini 120 ton kapasiteye çıkarmak üzere durduran şirket, üretimde bulunan 3. konverterinde ilk kez yapılan 120 tonluk deneme üretiminin başarıyla sonuçlanmasıyla birlikte, bu konverterde seri üretime devam edileceğini açıkladı. İlk kez gerçekleştirilen 120 tonluk döküm nedeniyle çalışanlarını kutlayan Genel Müdür Dr. Hüseyin Soykan "Yaptığı yatırımlarla kalkınan ve kalkındıran, gelişen ve geliştiren, büyüyen ve büyüten bir fabrikayız. Bir taraftan tesislerimizin kapasitesini artırıp modernize ederken, diğer yandan da mevcut tesislerimizde verimliliklerimizi artırıyoruz" dedi. Kaynak: Foreks


Borsa İstanbul: 6362 sayılı Sermaye Piyasası Kanunu'nun 70. maddesinin 2. fıkrası, Borsalar ve Piyasa İşleticilerinin Kuruluş, Faaliyet, Çalışma ve Denetim Esasları Hakkında Yönetmelik'in 35 inci maddesi ve Borsa İstanbul A.Ş. Borsacılık Faaliyetlerine İlişkin Esaslar Yönetmeliği'nin 36. maddesi ile 44. maddesinin 2. fıkrası hükümleri çerçevesinde IHGZT payında 13/09/2019 tarihine kadar (bu tarih de dahil olmak üzere) 3 ay süreyle açığa satış ve kredili işlem yasağı ile brüt takas tedbiri uygulanacaktır.

Sermaye Piyasası Kurulu kararı uyarınca devreye alınan Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi (VBTS) kapsamında YESIL.E paylarında 14/06/2019 tarihli işlemlerden (seans başından) 28/06/2019 tarihli işlemlere (seans sonuna) kadar brüt takas uygulanacaktır. VBTS kapsamında YESIL.E paylarında uygulanmakta olan açığa satış ve kredili işlem yasağı brüt takas uygulaması ile birlikte 28/06/2019 tarihine (seans sonuna) kadar devam edecektir.


Batıçim Batı Anadolu Çimento (BTCIM): Şirketin bağlı ortaklığı Batısöke Söke Çimento Sanayii T. A.Ş.' nin sermayesinde sahip olduğumuz payların blok veya kısmı satış imkanlarını araştırmak üzere, potansiyel aracılarla görüşmeler de bulunmak üzere bir aracı kuruluş ile danışmanlık sözleşmesi imzalanmış olup, somut bir alıcı ve bir satış sözleşmesi bulunmadığından, bu aşamada gerek şirketin meşru çıkarlarının zarar görmemesi, gerekse yatırımcıların yanıltılmasına yol açılmaması için bilginin kamuya açıklanması ertelenmiştir. Konuya ilişkin gelişmeler tam ve zamanında kamu ile paylaşılacaktır. Hisse dün günü %19,9 oranında artışla kapamıştır.

ZİRAAT YATIRIM

BORSAAJANS.COM' UN YASAL UYARISI: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.  Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Facebook'ta paylaş butonu
Print
  • ÇOK OKUNANLAR
  • ÇOK YORUMLANANLAR
LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku