Şirket Haberleri

Hisselere etki eden şirket haberleri-12.06.2019

Günlük sektör ve şirket haberleri-12 Haziran 2019

Hisselere etki eden şirket haberleri-12.06.2019

12 Haziran 2019 10:09
-A

+A

GÜNLÜK ŞİRKET HABERLERİ

Borsa İstanbul'da iç ve dış syasetteki belirsizlikler hisse fiyatlarını etkilemye devam ederken şirketlerden ve sekötrlerden gelen haberler de fiyatları etkiliyor.

İyi bir yatırımcı şirketlerine ve sektörlerine dair gelişmeleri anlık takip etmek zorundadır.

Bu bağlamda aracı kurumlar günlük şirket haberlerini ve sektör haberlerini değerlendirmeye alırlar.
Ziraat Yatırım bugün yayınladığı bültende şirket ve sektör haberlerini değerlendirdi.

Emlak Konut GYO (EKGYO, Nötr): Toplam muhammen bedeli KDV Dahil 532,7mn TL (KDV Hariç 493,3mn TL) olan Şirketin bünyesindeki 81 adet bağımsız bölüm 26.06.2019 tarihinde Şirketin Genel Müdürlük Binasında saat 11:00'da açık artırma usulü ile satışa sunulacaktır.

Migros (MGROS, Nötr): Şirketin 11 adet Migros, 10 adet Migros Jet ve 1 adet Macrocenter formatında toplam 22 satış mağazası Mayıs ayı içerisinde ekte belirtilen tarihlerde hizmete açılmıştır. 31 Mayıs 2019 itibariyle Şirketin mağaza sayısı, yurtiçinde 2.091 ve yurtdışında ise iştirakleri vasıtasıyla 45 olmak üzere toplam 2.136'dır.

TAV Havalimanları (TAVHL, Nötr): TAV Havalimanları'nın Mayıs 2019'da hizmet verilen yolcu sayısı bir önceki yılın aynı ayına göre, İstanbul Atatürk Havalimanı'nın kapanmasının etkisiyle %40,4 oranında azalarak 8,2 milyona gerilemiştir. İstanbul Atatürk Havalimanı hariç bakıldığında ise Mayıs ayında bir önceki yılın aynı ayına göre sadece %0,4 oranında yolcu sayısında daralma olmuştur.  Bu gerilemede özellikle iç hat yolcu sayısında kaydedilen %18,5'lik düşüş ana etken olmuştur. Dış hat yolcu sayısında ise %11,5'lik artış kaydedilmiştir. Mayıs ayında yurtiçinde Antalya Havalimanı ve Milas-Bodrum Havalimanı hariç yolcu sayısı daralma kaydederken, en yüksek daralma %25 ile Ankara Esenboğa Havalimanında olmuştur. Yurtdışında ise tüm havalimanlarında artış kaydedilirken, Medine ve Gürcistan Havalimanları yolcu sayıları sırasıyla  %7,8 ve %13,6'lik artışlarla en olumlu katkıyı sağlamıştır.

TAV'ın Ocak- Mayıs dönemi hizmet verdiği yolcu sayısı ise Antalya Havalimanı dahil ve 6 Nisan sonrası İstanbul Atatürk Havalimanı hariç  %14,4 oranında azalarak 44,3mn olmuştur. Yeni Havalimanına taşınmanın ardından Atatürk Havalimanı'nın ticari uçuşlara kapanmasıyla TAV'ın yolcu sayısı önümüzdeki dönemde de bir önceki yılın aynı dönemlerine göre yüksek miktarda azalacaktır. 


Orge Enerji Elektrik Taahhüt (ORGE): 16.05.2019 tarihli açıklamada, İstanbul'da inşası devam etmekte olan İbn Haldun Üniversitesi Projesi'nin elektrik tesisat işlerinin bir kısmına yönelik olarak verilen teklifin kabulünün işveren Görgülü Plus İnşaat Taahhüt Sanayi ve Ticaret A.Ş. tarafından Şirkete iletildiği, işveren ile alt yüklenici sözleşme görüşmelerine en kısa sürede başlanacağı kamuya açıklanmıştı. Bahsi geçen projenin sözleşme imza süreci tamamlanmıştır. Sözleşme bedeli 15,8mn TL+KDV tutarındadır. İşin Haziran 2020'de bitirilmesi planlanmaktadır.
 
Türk Traktör (TTRAK, Nötr): Şirketin Mart ayında yurtiçi satışları 2018'in aynı ayına göre %51,7 oranında azalarak 730 adet oldu. Yurtdışı satışlar ise geçen seneye göre %11,3 artarak 1.503 adeti gösterdi. Üretim ise %48,7 düşüşle 1.963 adet oldu. 2019 yılı ilk 5 aylık dönemde yurt içi satışlar %66,9 gerilemeyle 3.680 adet, yurtdışı satışlar ise %18,8 artışla 6.220 adet seviyesinde gerçekleşti. 5A2019 üretimi %58,1 gerilmeyle 8.504 adeti gösterdi.SEKTÖR HABERLERİ

Çimento: Yurtiçindeki projeler frene basınca çimentocu, rotayı yurtdışına kırdı. Yılın ilk 5 ayında ihracatını yüzde 60 artıran sektör 383 milyon dolarlık dış satım yaptı. Yıl sonunda kapasite kullanımının da yüzde 53'lerden yüzde 38'lere gerilemesi bekleniyor. Çimento endüstrisinin küresel ölçekte en büyük oyuncularının 100. kez düzenlenen INTERCEM Konferansı kapsamında İstanbul'da bir araya gelecek olması nedeniyle yapılan toplantıda konuşan Çimento, Cam, Seramik ve Toprak Ürünleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Feyyaz Ünal, "İç pazarda yılın ilk çeyreğinde yüzde 40'a varan daralma söz konusu. Global pazarda ise talep olması nedeniyle ihracata yöneliyoruz. Panama ve Suveyş Kanalı arasındaki ülkelere hitap ediyoruz. İlk 5 ayda ihracatımızı yüzde 60 oranında artırdık. Bu performansımızı yılın kalan bölümünde de devam ettirmeyi istiyoruz. Yılsonunda 2018'e göre yüzde 30 ihracat artışı sağlama hedefimiz var, bu hedefi tutturacağımıza inanıyoruz" açıklamasını yaptı. Kaynak: Dünya

ZİRAAT YATIRIM

BORSAAJANS.COM' UN YASAL UYARISI: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.  Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Facebook'ta paylaş butonu
Print
  • ÇOK OKUNANLAR
  • ÇOK YORUMLANANLAR
LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku