Şirket Haberleri

Hisse fiyatlarını etkileyen şirket haberleri-27.01.2020

Günlük şirket haberleri-27 Ocak 2020 Pazartesi

Hisse fiyatlarını etkileyen şirket haberleri-27.01.2020

27 Ocak 2020 14:53
-A

+A

GÜNLÜK ŞİRKET HABERLERİ

Borsa İstanbul'da işlem gören şirketlerin şirketlere dair gelişmeleri yatırımcılar ile paylaşma zorunluluğu var.
Bu zorunluluk gereği günlük olarak şirketlerden haber akışları oluyor.
Şirketlerden gelen bu haberleri takip etmek gerekiyor.
Şirketlerin gelişimine dair haberl şirket hisselerini yakında etkiliyor.

Ziraat Yatırım'dan günlük şirket haberleri ve analizi

Akbank (AKBNK, Sınırlı Negatif): Hazine ve Maliye Bakanlığı Sigortacılık Genel Müdürlüğü tarafından, Banka'ya 94,7mn TL idari para cezası uygulanmasına ve sigorta aracılığı faaliyetinin 15 gün süre ile 30 Ocak 2020 ile 13 Şubat 2020 tarihleri arasında geçici olarak durdurulmasına karar verilmiştir. İdari para cezası, %25 peşin ödeme indiriminden yararlanılarak ödenecek ve belirtilen tarihler arasında sigorta aracılığı faaliyeti durdurulacaktır. Aksigorta (AKGRT, Sınırlı Negatif),Avivasa Emeklilik (AVISA, Sınırlı Negatif)

Global Yatırım Holding (GLYHO, Nötr): Şirket'ii dolaylı bağlı ortaklığı Global Ports Holding Plc (GPH), bağlı ortaklığı Creuers del Port de Barcelona SA (Creuers)'in, Autoridad Portuaria de Malagas'ın (Malaga Liman Başkanlığı'nın) Malaga Kruvaziyer Limanı'nda sahip olduğu %20'lik payını 1,5 milyon Euro bedelle satın aldığını Şirkete bildirmiştir. Bu alım sonrasında Creuers'in Malaga Kruvaziyer Limanı'ndaki payı %100'e çıkarken, GPH'in Malaga Kruvaziyer Limanı'ndaki efektif payı ise %49,6'dan %62'ye yükselmiştir. Söz konusu gelişme, GPH'in mümkün ve kendi takdirince uygun gördüğü durumlarda azınlık hisselerini piyasa değeri üzerinden satın alma stratejisi ile paralellik göstermektedir. 

Karsan Otomotiv (KARSN, Pozitif): Karsan, Polonya'nın Plock Belediyesi için açılan otobüs ihalesini kazandı. Karsan, ihale kapsamında Plock Belediyesi'ne 8 metre sınıfında ürettiği Atak modelinden toplamda 7 adet teslim edecek.

Yapı Kredi (YKBNK, Sınırlı Negatif): Hazine ve Maliye Bakanlığı Sigortacılık Genel Müdürlüğü tarafından Bankaya toplam 187,1mn TL idari para cezası uygulanmasının uygun görüldüğü bildirilmiştir. Söz konusu idari para cezası %25 peşin ödeme indiriminden yararlanılarak ödenecektir.

Borsa İstanbul: Sermaye Piyasası Kurulu kararı uyarınca devreye alınan Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi (VBTS) kapsamında EGPRO.E, GLRYH.E, GRNYO.E, IDGYO.E, INTEM.E, NATEN.E, OZBAL.E, PENGD.E, PSDTC.E, YUNSA.E payları 27/01/2020 tarihinden (seans başından) itibaren 10/02/2020 tarihine (seans sonuna) kadar açığa satışa ve kredili işlemlere konu edilemeyecektir.

Sermaye Piyasası Kurulu kararı uyarınca devreye alınan Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi (VBTS) kapsamında, ARMDA.E, ERSU.E ve ESCOM.E paylarında 27/01/2020 tarihli işlemlerden (seans başından) 10/02/2020 tarihli işlemlere (seans sonuna) kadar brüt takas uygulanacaktır.

VBTS kapsamında ARMDA.E, ERSU.E ve ESCOM.E paylarında uygulanmakta olan açığa satış ve kredili işlem yasağı brüt takas uygulaması ile birlikte 10/02/2020 tarihine (seans sonuna) kadar devam edecektir.
Not: VBTS kapsamında getirilen tedbirler; pazar değişimi ve diğer nedenlerle uygulanacak olan açığa satış ve kredili işlem yasaklarından ve brüt takas uygulamasından ayrı olarak değerlendirilmelidir. Piyasa yapıcılı sürekli işlem yöntemiyle işlem gören paylarda, tedbir nedeniyle tek fiyat işlem yöntemi uygulandığı süre boyunca piyasa yapıcılık faaliyeti yapılmaz.

Fonet Bilgi Teknoloji (FONET): Hatay İl Sağlık Müdürlüğü ile "36 ay süreli Sağlık Bilgi Yönetim Sistemi (SBYS) Hizmet Alımı" sözleşmesi 3,8mn TL bedelle 24/01/2020 tarihinde imzalanmıştır.

Kaynak: ZİRAAT YATIRIM

BORSAAJANS.COM' UN YASAL UYARISI: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.  Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Facebook'ta paylaş butonu
Print
  • ÇOK OKUNANLAR
  • ÇOK YORUMLANANLAR
LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku