Şirket Haberleri

Hisse fiyatlarını etkileyen önemli şirket haberleri

Günlük şirket haberleri-20.09.2018

Hisse fiyatlarını etkileyen önemli şirket haberleri

20 Eylül 2018 14:16
-A

+A

GÜNÜN ÖNEMLİ ŞİRKET HABERLERİ

Borsa İstanbul'da işlem gören şirketlerin , işletmelerine dair önemli gelişmeleri yatırımcılar ile paylaşma zorunluluğu var.

Şirketler bu zorunluluk kapsamında her gün şirket haberleri başlığı altında işletmelerine dair önemli gelişmeleri yayınlarlar.

Şirketlerden gelen bu haberler yatırımcılar için büyük önem taşır.

Şirketlerden gelen haberler , şirketlerin gelecek dönemdeki hisse performanslarını yakından ilgilendiriyor.

Şirketlerden gelen haberlere bazı aracı kurumlardan analiz ve tavsiyeler de gelebiliyor.

Ziraat Yatırım'ın bugün gelen şirket haberlerine yorumu ve tavsiyesi:

Banvit (BANVT, Nötr): 14 Eylül'de Bandırma'da bulunan kesimhaneeki üretime geçici olarak ara verildiği duyurulmuştu. 18 Eylül tarihi itibariyle Bandırma tesisindeki üretime tam olarak yeniden başlanmıştır.

Coca-Cola (CCOLA, Nötr): Özbekistan Maliye Bakanlığı tarafından 19 Eylül 2018'de Coca-Cola İçecek A.Ş. ("CCI"), The Coca-Cola Company ve European Bank for Reconstruction and Development'tan temsilcilerin katılımıyla işbirliği fırsatlarını görüşmek ve Coca-Cola Ichimligi Uzbekistan, Ltd'ye (Coca-Cola Beverages Uzbekistan - "CCBU") yapılabilecek potansiyel yatırımlarla ilgili ön değerlendirmeleri yapmak üzere bir toplantı düzenlenmiştir. CCBU'nun %57,1'i Özbekistan kamu Holding Şirketi O'zbekoziqovqatxolding'e, %42,9'u The Coca-Cola Export Corporation'a aittir.

İş GYO (ISGYO, Öner "AL", Nötr): Şirket tarafından yurtiçinde 600mn TL ihraç tavanına kadar borçlanma aracı ihraç edilmesi için SPK'ya başvuruda bulunulmuştur.


Petkim (PETKM, Öneri "AL", Nötr): 09.01.2018 tarihli özel durum açıklamasında SOCAR Turkey Enerji A.Ş. (STEAŞ) ile STAR Rafineri A.Ş.'nin (STAR) %18 dolaylı ortağı olmak üzere Rafineri Holding A.Ş.'nin %30'luk hisse devrine yönelik olarak bir hisse devir ve satış sözleşmesi imzalandığı kamuya duyurulmuştu. Söz konusu sözleşme uyarınca, STAR Rafinerisinin devreye alınması için testlere başlandığı bildirildiğinden, devir bedelinin ikinci taksiti olan 240mn USD'nin 30.09.2018 tarihine kadar STEAŞ'a ödenmesine karar verilmiştir.

Tüpraş (TUPRS, Öneri "EKLE", Nötr): GE Ulaşım ve TÜLOMSAŞ, Tüpraş'ın lojistik alanındaki iştiraki Körfez Ulaştırma'dan ilk lokomotif siparişini aldı. GE Ulaşım, Tüpraş'ın demiryolu taşımacılığında faaliyet gösteren şirketi Körfez Ulaştırma A.Ş.'ye 5 adet dizel elektrikli lokomotif tedarik edecek. (Kaynak: PetroTürk)

Bagfaş Bandırma (BAGFS, Nötr): İspanya'ya ihraç edilmek üzere Vertiqal AG firmasından 5.500 ton, Fas'a ihraç edilmek üzere Orcom SA firmasından 5.000 ton ve Bulgaristan'a ihraç edilmek üzere Ardor Intertrade LP firmasından 2.500 ton CAN gübresi siparişi alınmıştır. Toplam sipariş tutarı 2mn USD olup, sevkiyatların Ekim ayında tamamlanması planlanmaktadır. Ödemeler, peşin ve vesaik mukabilidir.


SEKTÖR HABERLERİ

Anti-damping: İthalatta Korunma Önlemlerini Değerlendirme Kurulu bazı çelik ürünlerinin ithalatında 8/6/2004 tarihli ve 25486 sayılı Resmî Gazete'de yayımlanan İthalatta Korunma Önlemleri Yönetmeliği hükümleri çerçevesinde 200 gün süreyle geçici korunma önlemi olarak %25 oranında ek mali yükümlülük uygulanmasına ve ürün grupları itibarıyla ek mali yükümlülükten muafiyet sağlamak üzere tarife kontenjanı açılmasına, Dünya Ticaret Örgütü Korunma Önlemleri Anlaşması'nın 12.3 maddesi gereğince gelişmekte olan ülkelere muafiyet tanınmasına ve önlemin istihsali hususunda Cumhurbaşkanlığına öneride bulunulmasına toplantıya katılan üyelerin oy birliği ile karar verildiği Resmi Gazete'de yayımlanmıştır.

Konut: Türkiye genelinde konut satışları 2018 Ağustos ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %12,5 oranında azalarak 105.154 oldu. Konut satışlarında, İstanbul 15.262 konut satışı ve %14,5 ile en yüksek paya sahip oldu. Satış sayılarına göre İstanbul'u, 9.291 konut satışı ve %8,8 pay ile Ankara, 5.064 konut satışı ve %4,8 pay ile İzmir izledi. Diğer yandan, Türkiye genelinde ipotekli konut satışları da bir önceki yılın aynı ayına göre %67,1 oranında azalış göstererek 12.743 oldu. Son olarak, yabancılara yapılan konut satışları bir önceki yılın aynı ayına göre %129,6 artarak 3.866 oldu. Ülke uyruklarına göre en çok konut satışı Irak vatandaşlarına yapıldı.

Kaynak: ZİRAAT YATIRIM

BORSAAJANS.COM' UN YASAL UYARISI: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.  Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir
Facebook'ta paylaş butonu
Print
  • ÇOK OKUNANLAR
  • ÇOK YORUMLANANLAR
LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku