Borsa Gündem

Hisse alan ve satan aracı kurumlar anlık görülecek

Aracı kurum bilgileri görülecek mi, kör havuz ne dir, aracı kurum alan satan bilgileri artık görünüyor mu ?

Hisse alan ve satan aracı kurumlar anlık görülecek

7 Ocak 2017 00:10
-A

+A

KÖR HAVUZ SONA ERİYOR !

Borsa İstanbul'da hisse alım satımında anlık verilerde aracı kurum bilgieri görülmüyordu.Yatırımcılar bu duurmdan büyük rahatsızlık duymuş ve bu uygulamamnın kaldırılmasının daha doğru olacağını savunuyordu.

Bu konuyla ilgili birçok haberler yapılmış,birçok aracı kurum çalışanından aracı kurum bilgilerinin görülmesi konusunun iyi olacağına dair görüşler belirtilmişti.

Aracı kurum bilgileri neden önemli ?

Borsa İstanbul'da işlem gören hisse senedlerine yabancı ilgisinin olup olmadığı çok önemli.Çünkü yabancı yatırımcılar borsada yükselü satışa başladığı zaman borsada düşüş yüklü alım geldiğinde borsada yükseliş görülüyor.

Yabancılara ağırlıklı olarak hizmet veren acaı kurumlardan gelen alım ve satım yabancıların hareketi hakkında yatırımcılara bilgi veriyordu.Bu bilgi ile az da olsa öngörüde bulunan yatırımcı kendisini koruyabiliyordu.

Kör havuz nedir ?

Yatırımcıların kendi arasında kullandıkları kör havuz tabiri, anlık hisse alım ve satımlarda alım ve satım yapan aracı kurumlar görülmüyordu.Bu uygulamaya kör havuz deniyordu.

Dünya Gazetesi'nde yer alan habere göre kör havuz uygulamasına kademeli olarak son verileceği belirtildi.

Haberin detaylarına baktığımızda şu bilgiler yer aldı.


Kör havuz kademeli kalkacak 

Borsa İstanbul’un yönetim kurulunda aldığı kararla, BIST-30 dışındaki bütün hisselerde üyelik bilgilerinin eş anlı olarak yayınlamak oldu. Uygulamanın başlamasının ardından her ay BIST 30 içindeki 5 hissenin de kademeli olarak üye bilgilerinin yayınlanması amaçlanıyor. Teknik hazırlıklar tamamlandıktan sonra uygulama bu yıl içerisinde başlatılacak ve 6 ay deneme uygulaması yapılacak. Bu uygulamanın sonunda genel bir değerlendirme yapılacak ve devam edip edilmeyeceğine karar verilecek.

Bu haberde anlatılmak istenen , BİST 30 dışındaki hisselerin tamamında anlık aracı kurum bilgileri görülecekken BİST 30 'da ise ilk etapta 6 ay boyunca her ay
sadece  5 hisse için anlık aracı kurum bilgileri verilecek.Test sürecinden sonra bir değerlendirme yapılacak.

   DÜNYA GAZETESİ

Jülide Yiğittürk Gürdamar

BORSAAJANS.COM' UN YASAL UYARISI: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Facebook'ta paylaş butonu
Print
  • ÇOK OKUNANLAR
  • ÇOK YORUMLANANLAR
LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku