Şirket Haberleri

Hangi şirketlerde ortak hisse satışı olabilir ?

17 Temmuz 2017 Şirket haberleri analizi

Hangi şirketlerde ortak hisse satışı olabilir ?

17 Temmuz 2017 09:53
-A

+A

GÜNLÜK ŞİRKET HABERLERİ ANALİZİ

Borsa İstanbul'da işlem gören şirketlerin yolladığı haberler aracı kurumlar tarafından analiz ediliyor.

17 Temmuz 2017 Pazartesi için öne çıkan şirket haberleri ve analizi için Ziraat Yatırım'ın günlük bültenine göz atalım:

Anadolu Efes (AEFES, Nötr): Anadolu Efes 2017 yılının ilk altı ayına ait satış hacmi gelişmelerini açıklamıştır. Anadolu Efes 2017 yılının ikinci çeyreğinde meşrubat ve uluslararası bira operasyonlarının güçlü sonuçları sayesinde yıllık %3,3  hacim büyümesi gerçekleştirmiştir. Konsolide satış hacmi yılın ilk yarısında %4,4 oranında artarak 44,6 mhl seviyesine ulaşmış, düşük-orta tek haneli büyüme şirket beklentisi doğrultusunda gerçekleşmiştir.

Avivasa Emeklilik (AVISA, Pozitif):  Şirket'in Ocak - Haziran 2017 dönemi prim üretimi bir önceki yılın aynı dönemine göre %68 oranında artarak 231,1mn TL'ye yükselmiştir. 2017 yılının Hazirana ayındaki prim üretimi ise bir önceki yılın aynı ayına göre %66 oranında artarak ve 40,5mnmn TL olmuştur.

Gübre Fabrikaları (GUBRF, Nötr): Konya Şeker 255bin adet Borsada işlem görmeyen GUBRF payını satılabilir hale getirmek üzere Merkezi Kayıt Kuruluşu'na başvurdu.

Pegasus (PGSUS, Sınırlı Pozitif): Şirketin Haziran ayındaki yolcu sayısı %19,9 artışla 2,34mn, yolcu doluluk oranı ise 5,1 puan artışla %81,2 olmuştur. Bu veriyle birlikte, Ocak-Haziran dönemi yolcu sayısı %12,5 artışla 12,6mn'a ulaşırken, yolcu doluluk oranı ise 5,9 puan yükselişle %82,5'i göstermiştir.

Türk Telekom (TTKOM, Öneri "EKLE", Nötr): Şirketle Türkiye Haber-İş Sendikası arasında başlayan 12. Dönem Toplu İş Sözleşmesi görüşmelerinde 60 günlük yasal görüşme süresi sona ermiş olup anlaşma sağlanamamıştır. Görüşmeler Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığınca tayin edilecek Resmi Arabulucu aracılığıyla devam edecek olup bu süreçte Şirket ve Sendika her zaman bir araya gelip Toplu İş Sözleşmesi imzalayabileceklerdir.

Bimeks (BMEKS, Sınırlı Negatif): Murat Akgiray 18mn adet Borsada işlem görmeyen BMEKS payını satılabilir hale getirmek üzere Merkezi Kayıt Kuruluşu'na başvurdu.

Olmuksan International Paper (OLMIP, Sınırlı Pozitif): Edirne'deki taşınmazların satışı 7mn TL bedel ile; Edirne Fabrikası'nda bulunan Şirket aktifine kayıtlı makinelerin ve ekipmanların ise satışı ise 3mn TL bedel ile gerçekleşmiş ve gerekli devir işlemleri 14/07/2017 tarihi itibariyle tamamlanmıştır. Satış bedelinin 7mn TL'si nakden, 3mn TL'si Nisan 2018 tarihinde tahsil edilmek üzere Banka Teminat Mektubu olarak tapu devir tarihinde tahsil edilmiştir.

Reysaş GYO (RYGYO, Nötr): Kocaeli'de bulunan 8.312m2'lik deponun 14,4mn TL bedelle "Sat ve Geri Kiralama" yöntemiyle satılması, sözleşme sonunda veya sözleşmenin ilk yılı bittikten sonra kalan borç kapatılarak, şirket tarafından portföye geri alınması için şirket ile Yapı Kredi Finansal Kiralama A.O. arasında Finansal Kiralama Sözleşmesi imzalanmıştır.

Şekerbank (SKBNK, Nötr): Konya Şeker, Şekerbank payları ile ilgili olarak 1,51 TL'den 1,7mn adet satış işlemi gerçekleştirdiğini açıkladı.

Vakıf Finansal Kiralama (VAKFN, Nötr): Şirket sermayesinin 22mn TL tutarında bedelsiz artırılarak, 109mn TL'ye yükseltilmesi için SPK'ya başvuruda bulunulmuştur.

ZİRAAT YATIRIM

BORSAAJANS.COM' UN YASAL UYARISI: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Facebook'ta paylaş butonu
Print
  • ÇOK OKUNANLAR
  • ÇOK YORUMLANANLAR
LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku