Temettü

Halka açıldığından beri her sene temettü veren 5 hisse

Halka açıldığından beri her sene temettü veren 5 şirket hangisi ?

Halka açıldığından beri her sene temettü veren 5 hisse

24 Ağustos 2019 13:42
-A

+A

HER SENE TEMETTÜ VEREN 5 HİSSE

Borsa İstanbul'da temettü anlayışı yeni yeni gelişmeye başladı.

Borsanın ilk kurulduğu yıllarda birçok yatırımcı temettü nedir sorusuna doyurucu cevaplar veremiyordu.Yabancı yatırımcıların birçoğu ise yatırımlarını temettüye göre belirliyor.

Faizlerin yüksek olduğu ülkelerde temettüler ile ayakta kalmaya çalışan yatırımcılar faizlerin düşük olduğu ülkeler de ise temettüler ile adete nakitlerine nakit katıyorlar.

Türk yatırımcısında ise temettü bilinci yeni yeni gelişmeye başladı.Daha önceleri kısa vadeli yatırımlar ile zengin olma hayali kuran yatırımcılar artık uzun vadeli ve temettü zengini şirketleri seçmeye başladılar.Temettü nedir ?

Temettü şirketlerin her sene nakit veya bedelsiz hisse payı ile ortaklarına yaptığı nakit ödeme veya hisse transferi diyebiliriz.
Özellikle nakit ve her sene kâr elde edebilen şirketlerin her sene düzenli olarak temettü verdiğini görüyoruz.

Yaptığımız bir araştırma ile yüksek temettü veren ve temettü ödemelerini her sene düzenli veren şirketleri bulmaya çalıştık.Halka arz edildiğinden beri her sene düzenli olarak az veya çok temettü veren beş şirketi bulduk.

Bunlar arasında en yüksek oranda temettüyü Akçansa Çimento'nun verdiğini göreüyoruz.
Akçasa son yıllarda da yüksek temettü verimi ile hep ön plana çıkıyor.Sabancı Holding bünyesinde İstanbul'da faaliyet gösteren Akçansa geçen sene de % 10,99 temettü verimi ile göze çarpmıştı.

Akçansa'dan sonra Alkim Kimya,Göltaş Çimento,Enka İnşaat ve Nuh Çimento'yu görüyoruz.Bu beş şirket halka arz edildiğinden beri her sene yatırımcılarına temettü ödemesi yaparak halka açılma mantığına uygun hareket etmiştir.

BORSAAJANS.COM
    ÖZEL HABER


BORSAAJANS.COM' UN YASAL UYARISI: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.  Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir
Facebook'ta paylaş butonu
Print
  • ÇOK OKUNANLAR
  • ÇOK YORUMLANANLAR
LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku