Borsa Gündem

Haftalık (21-25 Mayıs) borsa beklentileri

Uzmanların haftalık borsa ve piyasa beklentileri

Haftalık (21-25 Mayıs) borsa beklentileri

20 Mayıs 2018 11:59
-A

+A

HAFTALIK BORSA YORUMU

Borsa geçen hafta yatay bir seyir izledi.

Son haftalarda gelen sert satış dalgasından sonra geçen hafta borsada çok az bir yükseliş yaşandı.

BİST 100 Endeksi , 100 bin seviyesinin üzerinde tutunmaya çalışırken Dolar-TL ve Euro-TL rekorlar kırdı.

Dolar-TL geçen hafta 4.5 TL seviyesi ile tarihi rekor seviyeleri görmüş olurken haftayı 4,49 TL'den kapattı.

Dolar-TL geçen hafta % 4.4 Euro-TL ise % 2.7 , gram altın ise % 2,2 yükseliş yaşadı.

Dövizdeki sert yükselişe karşın borsanın 100 bin desteğini kırmaması olumlu görünürken yeni hafta da yine döviz ve faiz fiyatları takip edilecek.

BİST 100 haftayı % 0,55  artışla 102 bin 420 puandan kapattı.

Geçen hafta borsa en düşük 100,654 puana kadar inerek 100 bin desteğini kırmak istese de gelen alımlarla 103,762 seviyeleri test edildi.

Geçen haftanın özetinden sonra yeni hafta için beklentilere yer verelim.

Meksa Yatırım'dan Zeynel Balcı bu hafta Hürriyet gazetesinde yer alan yazısında borsa ve piyasa beklentilerine yer verdi.

İşte o yazıdan bir bölüm:

Yükselen döviz kurlarının ardından Merkez Bankası’nın yaptığı duyuru ile kısa bir duraksama oldu. Ancak hamle gelmeyince mevut eğilim devam etti. Piyasada ise iki görüş hakim. İlki, kısa dönemde faizi yükseltip, döviz kurunu baskılayarak enflasyonu aşağı çekmek ve enflasyon düşünce de faizi indirmek. Diğeri ise, düşük faiz ile enflasyonu aşağı çekmek tarafında.

DÖVİZ kurlarında yükseliş, borsada ise düşüş eğilimim devam ettiği bir haftayı daha geride bıraktık. Döviz kurlarındaki yükseliş ile ilgili Merkez Bankası’nın gereken önlemler alınacak duyurusunun ardından ile kısa bir duraksama oldu. Herhangi bir hamle gelmeyince de mevcut eğilimiler devam etti. Ancak bu yöndeki beklentiler azalsa da 7 Haziran toplantısı öncesi Merkez Bankası’nın bir hamle yapacağı düşüncesinde olanlar hala yok değil.

Zaman uzadıkça piyasanın faiz artış beklentisi azalsa da oran ile ilgili beklenti artıyor. Faiz artışı olursa diye başlayan görüşler yüzde 3 seviyesine kadar yükselmiş durumda. Piyasada bir görüş, kısa dönemde faizi yükseltip, döviz kurunu baskı altına alarak enflasyonu aşağı çekip, enflasyon düşünce de faizi indirmek yönünde. Bir diğer görüş ise düşük faiz ile enflasyonu aşağı çekmek tarafında. Diğer yandan faiz mi, enflasyon mu sonuç tartışması devam ediyor. Bildik yumurta tavuk tartışması gibi. Bir an önce karar verilse iyi olacak. Çünkü kararlar geciktikçe kurlar da piyasa faizi de yükseliyor. Doğal olarak bunların enflasyona yansımaları olacak.

Anahtar enflasyon

YABANCI AĞIRLIĞI
Geçmiş tecrübelere dayanarak söylenirse faizin döviz kurlarındaki etkisi kısa süreli. Kalıcı etkiler için daha geniş ölçekte cari açık ve enflasyonun düşürülmesi gibi yapısal önlemler gerekiyor. Piyasalarda dövizin referans ve güvenli liman işlevi sürüyor. Cari açık, enflasyon, bütçe açığı, petrol fiyatlarındaki yükseliş, dış dünyada artan faiz oranları, Ortadoğu kaynaklı jeopolitik gelişmeler gibi sorunların üzerine ayrıca seçim belirsizliği eklendi. Yabancı yatırımcılar bizim gibi gelişen ülkelere yatırım yaparken ilk baktıkları kriterlerin başında döviz dengesi ve siyasi görünüm gibi bazı konu başlıkları gelir. Malum döviz dengesi kırılgan. Her ne kadar seçim sonuçlarına ilişkin pozisyon almak isteyen bazı yabancı yatırımcılar ihtimal dahilinde olsa da ciddi yatırım kararları için 24 Haziran seçim sonuçlarını görmek isteyebilirler. Gerek borsa, gerekse para piyasalarında yön konusunda yabancı yatırımcıların ağırlığı bilinen bir durum.

TEMKİNLİ GÖRÜNÜM
Diğer yandan yüksek kur, yüksek faiz ve düşen borsa seçim sonrası net bir tablo ortaya çıkarsa sıcak para girişi ve yabancı yatırımcı için iyi bir ortam sunuyor aslında. Bir diğer konu kredi derecelendirme kuruluşları Moody’s ve Fitch’den gelen uyarı niteliğindeki açıklamalardı. Piyasalar üzerinde çok etkili olmadılar ama puslu havada can sıktılar. Diğer gündem konularına baktığımızda, ABD’de görülen Hakan Atilla davasında verilen 32 aylık cezanın piyasalar üzerindeki etkisinin sınırlı kaldı. Piyasalar şimdi de Halkbank ile ilgili gelişme olabilir mi diye beklemeye başladı. Önümüzdeki hafta 21 mayısta milletvekili listeleri ve Mehmet Şimşek’in durumu netleşmiş olacak. Mart-Nisan aylarında gözde sektörlerden konutta fiyat artışı ve satışlardaki yavaşlama dikkat çekici. Vergi ve faiz indirimlerinin etkisinin önümüzdeki aylarda görebileceğiz. Dışarıda ise ABD uzun dönem tahvil faiz oranlarının yükseliş ve dolardaki değerlenme sürüyor. Gelişen ülkeler ve Türk ekonomisi için de olumsuzluk içeren bu durum dış piyasalarda altının ons fiyatın düşüş olarak yansımış durumda. Diğer yandan arzdaki kesinti, Ortadoğu kaynaklı jeopolitik gelişmeler gibi gelişmelerden beslenen petrolde değerlenen dolara rağmen fiyat artışı sürüyor. Zor gündemin baskısı altındaki piyasalarda temkinli görünüm korunuyor.

DÜŞÜŞ TRENDİ SÜRÜYOR
Borsada düşüş trendi sürüyor. İlk destekler 100.600 ve 98.000 seviyelerinde bulunurken ilk dirençler 103.700 ve 105.000 seviyelerinde. Olası tepki yükselişinin devamı için 105.000 seviyesinin geçilmesi önemli. Geri çekilmelerde tepki alımları görülse de dip oluşumu için erken.

ZEYNEL BALCI
Kaynak :HÜRRİYET
 

BORSAAJANS.COM' UN YASAL UYARISI: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.  Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir

 

Facebook'ta paylaş butonu
Print
  • ÇOK OKUNANLAR
  • ÇOK YORUMLANANLAR
LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku