Borsa Gündem

Haftalık (19-23 Kasım) borsa ve dolar yorumu

Uzmanlardan haftalık borsa ve dolar beklentileri ve yorumu

Haftalık (19-23 Kasım) borsa ve dolar yorumu

18 Kasım 2018 18:05
-A

+A

HAFTALIK BORSA VE DOLAR YORUMLARI

Borsa İstanbul'da Ekim ayındaki yükseliş sonrası Kasım ayında yatay negatif bir seyirle işlemler devam ediyor.

Geçtiğimiz haftalarda 84 binden gelen yükselişler 100 bin direncine takılırken 89 binden başlayan yükseliş ivmesi de yine 100 bin direncine takıldı.

Geçen hafta Borsa İstanbul % 0,84 yükselişle 93,616 puandan kapattı.

BİST 100 geçen hafta en düşük 91,297 en yüksek ise 94,308 puanı gördü.

Geçen hafta dövizde ise düşüşler görüldü.

Dolar-TL 5,33 Euro ise 6,08 TL'den haftayı kapattı.

Geçen haftanın özetinden sonra uzmanların borsa ve dolar beklentilerine göz atalım.

İlk olarak Milliyet gazetesi yazarı Zeynep Aktaş'ın haftalık piyasa yorumuna göz atalım:


YABANCIDAN GÜÇLÜ ALIM

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından haftalık menkul kıymet istatistikleri açıklandı. Buna göre, yurt dışında yerleşik kişiler, 9 Kasım haftasında net 151,4 milyon dolarlık hisse senedi, 447,9 milyon dolarlık Devlet İç Borçlanma Senedi (DİBS) ve 28 milyon dolarlık Şirket Borçlanma Senetleri (ŞBS) aldı. Merkez Bankası’nın verilerine göre, yabancılar geçen hafta net 599 milyon dolarlık menkul kıymet aldı.

Halk dolar alıyor

Yurt içi yerleşiklerin döviz mevduatı 9 Kasım haftasında 676 milyon dolar arttı. Merkez Bankası tarafından Perşembe günü yayınlanan haftalık bilgilere göre yurt içi yerleşiklerin döviz mevduatı aynı dönemde altın hariç 484 milyon dolar arttı. Öte yandan TCMB’nin Kasım ayı beklenti anketine göre 12 aylık enflasyon beklentisi yüzde 17.03’ten yüzde 17.38’e yükseldi. Enflasyondaki artış beklentisinin sınırlı olması dikkat çekiyor.

Dolar kuru yerli yatırımcıların almasına rağmen düşüşünü sürdürüyor. Dolar/TL için yabancı raporlarda uzun vadeli düşüş eğilimini sürdürüyor yorumlarını görmeye devam ediyoruz. Hazine yılbaşından bu yana yurtdışı piyasalardan 7,7 milyar TL borçlandı.

Maliyetler arttı

Türkiye’nin toplam borç stoğu, 456,9 milyar dolar. Bunun 139 milyar dolarını kamu, 317 milyar dolarını ise özel sektör borcu oluşturuyor. 2017 yılından bu yana toplam borcun yüzde 30’u kamuya, yüzde 70’i ise özel sektöre ait. Türkiye’nin borçlarının gayrisafi yurtiçi hasılaya oranı 2010 yılında yüzde 37 seviyesinde iken bugün yüzde 51 seviyesinde. Dolar kurunda ve faizlerde yaşanan yükseliş borçlanma maliyetlerini artırdı. Şirketler de bununla baş etmekte zorlanıyor. Kontrolsüz büyüme, borç sarmalında şirketlerin dönmelerine neden oluyor.

ZEYNEP AKTAŞ
    MİLLİYET

Şimdi ise Hürriyet'ten Zeynel Balcı'nın haftalık piyasa yorumlarına göz atalım:

Faiz düşüşünde hazine etkisi

DOLAR/TL’DE 5.30 ÖNEMLİ

Dolar/TL kurunda düşüş devam ediyor. 5.30-5.22 destek bandı kısa dönem için önemli. Bu seviyelerde tepki alımları görülebilir. 5.22’nin altında ise düşüşün devamıyla sonraki destekler 5.00-4.85 seviyelerinde görülürken ilk dirençler 5.45-5.54. Tepki çıkışının devamı ve son dönemde belirginleşmeye başlayan çıkış formasyonlarından “alçalan takozun işlerlik kazanması için bu seviyelerin geçilmesi gerekecek. Sonraki dirençler 5.75-5.87 seviyelerinde. Geri çekilmeler tepki alımlarıyla karşılaşabilir.

Faiz düşüşünde hazine etkisi

DİRENÇLERDE ZORLANIYOR

Borsada tepki yükselişi direnç seviyelerinde satışla karşılaşıyor. 94.400 ilk direnç olarak görülürken sonraki direnç seviyeleri 96.000-97.500 seviyelerinde. Çıkışın güç kazanması için 97.500 geçilmeli. İlk destek ise 92.500 seviyesinde. Bu seviyenin altında verilecek destekler 91.300 ve 88.500 seviyelerinde. Destek seviyelerinde tepki alımlarının görüldüğü ancak direnç seviyelerinin geçilmekte zorlandığı görünüm korunabilir.

ZEYNEL BALCI
    HÜRRİYET
 

BORSAAJANS.COM' UN YASAL UYARISI: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.  Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir

 

Facebook'ta paylaş butonu
Print
LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku