Borsa Gündem

Haftalık (11-14 Haziran) borsa dolar yorumu

Uzmanlardan haftalık piyasa yorumları

Haftalık (11-14 Haziran) borsa dolar yorumu

10 Haziran 2018 16:58
-A

+A

HAFTALIK BORSA DOLAR BEKLENTİLERİ

Borsada kan kaybı artarak devam ediyor.

Son aylarda yabancıların da büyük satışları ve yerli yatırımcıların bu satışları karşılayamamsı ile borsa 121 bin zirvesinden sert düşüşler yaşadı.

Borsa geçen haftayı da çalkantılı geçirdi.

7 Haziran'da toplanan Merkez Bankası faizleri beklentilerden fazla artırarak 1,25 seviyesine yükseltmesine rağmen dövizde beklenen düşüş kaydedilemedi.

Gelişen ülkelerdeki para çıkışı ile başta Arjantin,Brezilye ve Türkiye olmak üzere birçok ülke borsasında sert düşüşler yaşandı.

Negatif geçen hafta da borsa % 3,32 düşüşle 95,875 puandan kapandı.Bu kapanış son 1 yılın en düşük kapanış seviyesi oldu.

Döviz fiyatları ise gelen faiz artışı sonrası gerilese de 2018 yılı baz alındığında hala yüksek seviyelerden işlem görüyor.

Haftayı dolar 4,47 TL euro ise 5,27 TL seviyelerinden kapattı.

Geçen haftanın piyasa verilerinden sonra yeni hafta için oluşan beklentileri Meksa Yatırım'dan Zeynel Balcı'nın bugün Hürriyet gazetesinde yer alan yazısından alalım.

İşte Zeynel Balcı'nın o yazısından bir bölüm:

Merkez Bankası, geçen hafta politika faiz oranını 17.75 seviyesine yükselterek, bir anlamda piyasanın önüne geçti. Ancak yüksek ateşe neden olan konuların tedavi edilmesi gerekiyor. Cari açık, enflasyon gibi ekonomik sorunların yanında yabancı yatırımcıya güven verecek adımların atılması da önem taşıyor.

Geçen haftaya hem merkez bankası hem de Moody’s not indirimi nedeniyle ticari bankalar damga vurdu. Önümüzdeki hafta da sıra ile 13, 14, 15 Haziran günleri ABD, Avrupa ve Japonya merkez bankaları toplantıları var. Türkiye merkez bankası beklentilerin üzerinde 1.25 puanlık artışla politika faiz oranını 17.75 seviyesine yükseltti. Bir anlamda piyasanın önüne geçti ve en etkili silahını kullandı. Ancak sadece merkez bankası faiz operasyonlarıyla piyasalardaki tansiyon düşer mi?

Ateşi biraz düşürür fakat tek başına önlemesi zor. Yüksek ateşe yol açan nedenleri tedavi etmek gerekecek. Cari açık, enflasyon gibi ekonomik sorunların giderilmesi yanında 24 haziran sonrası siyasi belirsizliğin ortadan kalması ve yabancı yatırımcıya güven verecek adımların atılması da önem taşıyor. Bu açıdan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın seçim sonrası OHAL’in kaldırılabileceğini açıklaması önemli.

Şimdi tedavi zamanı

Zeynel Balcı

Kaynak: HÜRRİYET

Milliyet'ten Zeynep Aktaş'ın haftalık beklentileri

Borsa ilk beş ayda 914 milyon dolarlık yabancı satışıyla 121 binden 95 binlere geriledi. ABD ve Avrupa merkezli fonların portföy değeri azalırken Rusya merkezli altı fon sürpriz atakta.


Borsa İstanbul en dalgalı dönemlerinden birini yaşıyor. Endeks 29 Ocak’ta 121 bin seviyesinden başladığı düşüşünü 95.875 ile geçtiğimiz cuma gününe kadar sürdürdü. Borsada yabancı yatırımcılar Ocak-Mayıs döneminde son 10 yılın en yüksek satışını  yaptı. 914 milyon dolarlık satış dalgasına yerli yatırımcılar da katılınca endekste ciddi bir gerileme yaşandı.

Merkezi Kayıt Kuruluşu (MKK) verilerine göre Aralık 2017- Mayıs 2018 döneminde portföy büyüklüğünde en fazla değer kaybı Amerika ve Avrupa merkezli fonlarda yaşandı. Bu süreçte Rus fonların büyümesi piyasadaki olası daha büyük bir sarsıntıyı önledi.

Dolarda bant 4.50-4.70

Dolar kuru haftayı 4,47 seviyesinden tamamladı. Dövize yönelik yüksek beklentiler nedeniyle güçlü bir satış yaşanmıyor. Bir süre zirvede yatay hareket görebiliriz. 4,50 seviyesi aşılmadıkça 4,50-4,30 bandında hareket yaşanabilir. 4,50 aşılırsa hareket yeniden 4,70 bandına taşınacaktır. Seçim süreci boyunca kurda volatil seyir sürebilir.

Borsada kritik seviyeler

Öte yandan dolar bazında BIST 100 Endeksi 21.256 seviyesinde. Gelişmekte olan ülkelerde yaşanan satış eğilimi BIST 100’e de yansıyor. Mayıs ayında gelişmekte olan ülkelerden 12,3 milyar dolar çıkış yaşandı. Bu kasım 2016’dan bu yana en büyük sermaye çıkışı. Endekste güçlü destek 95.000’de, buranın kırılması durumunda 90.000’e doğru geri çekilme gündeme gelecektir. İlk dirençler 96.500-98.000 ve 100 bin seviyelerinde.

Zeynep AKTAŞ

Kaynak: MİLLİYET
 

BORSAAJANS.COM' UN YASAL UYARISI: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.  Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir

 

 

 

 

 Facebook'ta paylaş butonu
Print
LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku