Sıcak Haber
 Borsa 2020-9 aylık şirket bilanço tarihleri

Borsa 2020-9 aylık şirket bilanço tarihleri

9 aylık-3.çeyrek bilançolarda hisse bazlı kur etkisi
Önümüzdeki günlerde öne çıkabilecek hisseler
Borsa 2020-9 aylık şirket bilanço tarihleri
Ekim ayında temettü verecek şirketler

Şirket Haberleri

Hisse fiyatlarını etkileyen şirket haberleri-19.06.2020

Günlük şirket haberleri ve yorumu

Hisse fiyatlarını etkileyen şirket haberleri-19.06.2020

19 Haziran 2020 09:34
-A

+A

GÜNLÜK ŞİRKET HABERLERİ

Borsa İstanbul'da işlem gören şirketler şirketlerine dair gelişmeleri güncel olarak kamuoyuna bildirmeleri gerekiyor.

Bu yüzden şirktelerden sık sık haberler geliyor.

Yatırımcıların bu haberleri güncel olarak takip etmesinde fayda var.

Şirket haberleri , şirketlerin geleceğe dair büyüme ,borçluluk,bilanço vs gibi konularda ön görüde bulunulmasına yardımcı olan bilgilerdir.

Ziraat Yatırım tarafından derlenen günlük şirket ve sektör haberleri ve yorumu

Albaraka Türk Katılım Bankası (ALBRK, Nötr): Geri Alım Programı çerçevesinde, geri alınan Albaraka Türk Katılım Bankası payları ile ilgili olarak 1,58-1,60 fiyat aralığından toplam 9.211.341 adet satım işlemi ortaklıkça gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte şirketin Albaraka Türk Katılım Bankası sermayesindeki payı %0,00'a düşmüştür. Geri Alım Programının devam etmekte olduğu ve gerekli görüldüğü hallerde piyasa koşulları gözetilerek geri alım işlemleri gerçekleştirilebileceği bildirilmiştir.

İş GYO (ISGYO, Nötr): Şirket, yurtiçinde 1 milyar TL borçlanma aracı ihraç edilmesi için SPK'ya başvuruda bulunulduğunu duyurmuştur.

Park Elektrik (PRKME): Şirket bağlı ortaklığı Konya Ilgın Elektrik Üretim San. ve Tic. A.Ş., rödovans usulüyle işletme hakkını elinde bulundurduğu Konya Ilgın'da yer alan kömür sahasından ürettiği alt ısıl değeri 1.400-1.600 kcal/kg aralığında olan 35.000 ton kömürün 18 Ağustos 2020 tarihine kadar Düzgün İş Makinaları İnşaat Madencilik Sanayi ve Ticaret A.Ş.'ye (Düzgün İnşaat) satışına ilişkin olarak 18 Haziran 2020 tarihinde sözleşme imzalamıştır. Söz konusu kömür tonajı bir taahhüt niteliğinde olmayıp, taraflar karşılıklı mutabık kalarak sözleşmedeki miktarı %25 oranında artırıp azaltabileceklerdir. Kömürün nakliyesine ilişkin giderler Düzgün İnşaat tarafından karşılanacaktır. 

İndeks Bilgisayar (INDES): 2019 yılı kar dağıtımına ilişkin Yönetim Kurulu teklifi Genel Kurulda red edilmiş ve Şirket pay sahiplerinden Desbil Teknolojik Ürünler Tic. A.Ş. temsilcisi tarafından verilen kar dağıtımına ilişkin önerinin kabul edilmiştir. Buna göre Şirket 0,3648192 TL brüt (0,3100963 TL net) kar payını 29.06.2020 tarihinde ödeyecektir. Dünkü kapanışa göre temettü verimliliği %3,3'tür.

Turkcell (TCELL, Sınırlı Pozitif): Türkiye Varlık Fonu (TVF) Genel Müdürü Zafer Sönmez, Turkcell'in kontrol payının alınmasıyla ilgili olarak 14 ay süren müzakerelerden sonra anlaşmaya varıldığını ifade ederek, "Ortaklar arasında 15 yıllık hukuki mücadele son bulmuş olacak. Bu işlemle artık bütün ortaklar aynı çıkarları güdüyor olacak" dedi. Sönmez'in verdiği bilgiye göre Letterone 1 yıl boyunca elindeki Turkcell paylarını satamayacak. Turkcell'in Türk, İsveçli ve Rus ortaklarının her biri var olan anlaşmaları diğerlerinin ihlal ettiğini iddia ederek son 15 yıldır dünyanın çeşitli ülkelerinde hukuki mücadele yürütüyordu. Taraflar anlaşmanın tamamlanmasıyla birlikte bu uyuşmazlıklardan vazgeçmiş olacaklar.  

SEKTÖR HABERLERİ 

Demir Çelik: Avrupa Birliği'nin (AB) çelik ticaretinde gümrük duvarlarını artırıp kotalarla kısıtlamaya gitmesi üzerine Türkiye'nin Dünya Ticaret Örgütü'ne (DTÖ) yaptığı başvuruda öngörülen ek gümrük vergisi miktarının daha da artırılması zorunluluğu ortaya çıktı. Çelik İhracatçıları Birliği (ÇİB) Başkanı Adnan Aslan, AB'nin haksız uygulamalarının Ocak-Mayıs dönemindeki ihracatı geçen yılın aynı dönemine göre 1,2 milyon ton azalttığını bildirdi. Bunun parasal karşılığı ise 850 milyon doların üzerinde. Çelik Üreticileri Derneği (TÇÜD) Genel Sekreteri Veysel Yayan ise Dünya Ticaret Örgütü'ne yapılan başvuruda, AB'ye yönelik yüzde 9-17 bandında vergi artışı öngörüldüğünü hatırlattı ve bu yeni gelişmeler üzerine, bu oranın daha da artırılması gerektiğini bildirdi. Kaynak: Dünya

Enerji: Ticaret Bakanlığı Çalık Enerji, Karadeniz Powership ve Aksa Enerji'den (AKSEN, Sınırlı Pozitif) Libya'nın elektrik sorunu için tekliflerini iletmesi talep etti. Kaynak: Sabah

Kaynak:ZİRAAT YATIRIM

BORSAAJANS.COM' UN YASAL UYARISI: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.  Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.Facebook'ta paylaş butonu
Print

MANŞETLER

  • Fort,Aksigorta,Cemtaş,Hektaş,Şişe,Tofaş,Otokar bilanço yorumu
  • Hisse fiyatlarını etkileyen şirket haberleri-26.10.2020
  • Logo Yazılım 3.çeyrek bilanço analizi
  • Uzman borsadaki uçan hisseleri analiz etti
  • ÇOK OKUNANLAR
  • ÇOK YORUMLANANLAR
LİNKLER

ARŞİV

Ziyaretçi defteri