Şirket Haberleri

Borsadaki enerji şirketi kredi ödemelerini ileri tarihe kaydırdı !

Şirketlerden borç ödemelerine ilişkin açıklamalar gelmeye devam ediyor.

Borsadaki enerji şirketi kredi ödemelerini ileri tarihe kaydırdı !

27 Eylül 2018 11:49
-A

+A

ODAŞ ENERJİ BORÇ ÖTELEDİ !

Sert yükselen döviz fiyatları yabancı para cinsinden borçlu şirketleri zorlamaya başladı.

Uzun vadeli ucuz faiz hevesiyle geçtiğimiz yıllarda yüklü döviz borcu alan şirketler , döviz fiyatlarında bu sene % 60'a varan artışlardan sonra ödeme sıkıntısı çekmeye başladılar.

Sektör olarak özellikle enerji ve gayrimenkul gibi uzun vadeli borçlanıp döviz girdisi olmayan sektör şirketlerinde ödeme sıkıntısı daha belirgin hale geldi.

Art arda gelen borç yapılandırma haberlerine bir yenisi daha eklendi.

Borsa İstanbul'un önemli enerji şirketlerinden olan Odaş Enerji Çan 2 Elektrik santralini bu sene hizmete açtı.

Odaş Enerji Çan 2 Santrali için euro borçlanması yapmıştı.Bu sene eurodaki sert yükseliş şirketin finasal borç oranını da yükselti.

Son gelen bilançosunda şirketin 1.026.139.096 TL döviz açık pozisyonu mevcut.

Basına yansıyan haberlere göre, şirket bugün yaptığı açıklamada şu bilgilere yer verdi:

25.05.2018 tarihli özel durum açıklamamızda Çan-2 Termik Santrali ile ilgili esas ana para ödemelerinin 2019 yılında başlayacak olması paylaşılmıştı. Güncel durum itibariyle, ana kreditörlerimiz ile yapılan görüşmeler neticesinde grubun konsolide bilanço yapısına yönelik nakit akışına pozitif etki yaratması da dikkate alınarak Çan-2 Termik Santrali'nin ana para ödemelerinin 2020 yılından itibaren başlanmasına karar verilmiştir. (http://finans.mynet.com/borsa/haberdetay/20180927094334/)

Yapılan açıklamaya göre şirket bankalarla anlaşarak sadece anapara ödemelerini 2019 yerine 2020 yılında başlayacak.

Bu haberle güne başlayan şirket hisseleri gün içinde 3.86 seviyesine kadar yükselmesine rağmen şu an 3,79  seviyesinden işlemlerine devam ediyor.BORSAAJANS.COM
    ÖZEL HABER


BORSAAJANS.COM' UN YASAL UYARISI: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.  Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir

Facebook'ta paylaş butonu
Print