Şirket Haberleri

Günün bomba şirket ve sektör haberleri-21.03.2018

Günün bomba şirket haberleri-21.03.2018 Çarşamba

Günün bomba şirket ve sektör haberleri-21.03.2018

21 Mart 2018 08:47
-A

+A

GÜNÜN ÖNE ÇIKAN HABERLERİ

Borsa İstanbul'da işlem gören şirketlerin ve sektörlerin gelişimini etkileyecek önemli şirket haberleri her gün yayınlanmaya devam ediyor.

Yatırımcılar açısından büyük öneme sahip olan şirket haberleri , şirket hisseleri ve sektörlerin geleceğe dair beklentilerini tahmin etmek için büyük ipuçları verebiliyor.

Şirketlerin yapacağı yatırımlar,ortaklık haberleri,genel ve yönetim kurulu toplantılarına dair bilgiler,temettü,bedelli sermaye artırımı,bedelsiz sermaye artırımı gibi gelişmeleri şirket haberlerinden takip edebilirsiniz.

Bu bağlamda aracı kurumlar da gelen şirket haberlerini yayınlıyor ve tavsiye listesi hazırlıyor.

Ziraat Yatırım'ın 21 Mart gündemine dair hazırladığı şirket ve sektör haberlerine göz atalım:

AG Anadolu Grubu Holding (AGHOL, Nötr): Şirketin hissedarlarından AG Sınai Yatırım ve Yönetim A.Ş. (AG Sınai) ve AEP Anadolu Etap Penkon Pazarlama Ltd. Şti.'nin (Anadolu Etap Penkon) 19 Mart 2018 tarihinde yapılmış olan Genel Kurulları'nda Anadolu Etap Penkon'un, AG Sınai ile birleşmesi onaylanmış olup, tescil ile ilgili başvuru en kısa zamanda yapılacaktır. 20.11.2017 tarihinde kamuoyu ile paylaşılan Sermaye Piyasası Kurulu'ndan onayı alınmış Anadolu Grubu Birleşmesine ilişkin Duyuru Metni'nde de yer aldığı üzere, tescil işlemlerini takiben, AG Sınai'nin ortakları, %50'şer payla, (S. Kamil Yazıcı Ailesinin nihai kontrolündeki) Kamil Yazıcı Yönetim ve Danışma A.Ş. ve (Özilhan Ailesinin nihai kontrolündeki) İzzet Türkan Özilhan Yönetim ve Danışmanlık A.Ş. olacak ve AG Sınai, dolaylı olarak S. Kamil Yazıcı Ailesi ve İzzet Özilhan Ailesi tarafından, eşit temsil ve eşit yönetim prensibi doğrultusunda yönetilir konuma gelecektir. Böylelikle, Anadolu Grubu Birleşmesi sürecinde öngörülen tüm yapısal düzenlemeler tamamlanmış olmaktadır.

Deva Holding (DEVA, Nötr): Şirket yurt içinde 150mn TL nominal değere kadar, 3 yıla kadar vadeli borçlanma aracı ihraç edilmesine karar verildiğini duyurmuştur.

Kardemir (KRDMD, Nötr): Şirketin artan kapasitelere bağlı olarak proseste kullanılan Oksijen, Azot ve Argon ihtiyacını karşılayacak olan 42.000 Nm³/h kapasiteye sahip 4 No'lu Hava Ayrıştırma Tesisi, dün devreye alındı.

Turkcell (TCELL, Öneri "EKLE", Nötr): 26 Ocak 2018 tarihinde yaptığı açıklama çerçevesinde, sermayesinin %41,45'ine sahip olduğu iştiraklerinden Fintur Holdings B.V.'nin sahip olduğu Geocell LLC paylarının tamamının Gürcistan'da kurulu Silknet JSC ("Silknet")'ye toplam 153 milyon ABD Doları bedelle devri için gerekli yasal onay süreçleri tamamlanmış olup, hisse devri gerçekleşmiştir. Fintur, finansallarımızda "satış amaçlı sınıflandırılan duran varlıklar" olarak sınıflandırıldığından işlemin finansal tablolara bir etkisi bulunmamaktadır.

Fintur Holdings B.V.'nin pay sahipleri %41,45 oranında pay ile Şirket ve %58,55 oranında pay ile Telia Company'dir.


Ulusoy Un (ULUUN, Nötr): Yönetim Kurulu ve İcra Kurulunun yapmış olduğu planlama ve değerlendirmeler sonucunda şirketin toplam satış hasılatında 2018 yılında 2017 yılına oranla yaklaşık olarak %17 oranında artış beklenmektedir.
 
SEKTÖR HABERLERİ

Akaryakıt: Benzinin litre fiyatına, bugünden geçerli olmak üzere 15 kuruş zam yapıldı.

Anti Damping: İthalatta haksız rekabetin önlenmesine ilişkin tebliğ kapsamında Aksa Akrilik Kimya Sanayi Anonim Şirketi tarafından gerçekleştirilen başvuruya istinaden Almanya Federal Cumhuriyeti, Kore Cumhuriyeti, Çin Halk Cumhuriyeti ve Tayland Krallığı menşeli 5501.30.00.00.00 gümrük tarife istatistik pozisyonu altında kayıtlı "akrilik veya modakrilik olanlar" ürününün ithalatına ilişkin olarak damping soruşturması açılmasına karar verildiği Resmi Gazete'de yayımlanmıştır.

Ham Çelik: Türkiye'nin ham çelik üretimi, Şubat ayında 2017 yılının aynı ayına kıyasla %8,7 oranında artışla, 2 milyon 997 bin ton seviyesinde gerçekleşti. Ham çelik üretimi Ocak ayına kıyasla ise, %5,6 oranında azaldı. Elektrik ark ocaklı tesislerin üretimi, 2017 yılının Şubat ayına kıyasla, %11,1 entegre tesislerin üretimleri ise %3,6 oranında artış gösterdi. Ocak-Şubat döneminde Türkiye'nin kütük üretimi %9,3 oranında artışla, 2017 yılının Ocak-Şubat dönemindeki 3.85 milyon tondan 4.20 milyon tona yükselirken, slab üretimi, %5,6 artışla 1.97 milyon ton seviyesinde kaydedildi.

Beyaz Eşya: Türkbesd'in Türkiye'de beyaz eşya satışları, Şubat ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre %17 azaldı. Beyaz eşya ihracatı, aynı dönemde bir önceki yıla göre %16 arttı. Üretim ise yine bir yıl öncesine kıyasla %2 azaldı. Kaynak: Bloomberg

Kaynak: ZİRAAT YATIRIM

BORSAAJANS.COM' UN YASAL UYARISI: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.  Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir


Facebook'ta paylaş butonu
Print
  • ÇOK OKUNANLAR
  • ÇOK YORUMLANANLAR
LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku