Şirket Haberleri

Günlük ekonomi haberleri

28 Aralık 2016 Çarşamba ekonomi haberleri

Günlük ekonomi haberleri

28 Aralık 2016 10:13
-A

+A

GÜNDEM EKONOMİ

28 Aralık 2016 Çarşamba gününe dair önemli ekonomik gelişmeler ve haberleri ICB Yatırım'ın günlük bülteninden alacağız.

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek Şirketlere dönük de döviz borçlanmada bazı sınırlamalar var, bunları da çalışıyoruz. Şu anda kurda mevcut risk açık pozisyonun yönetilmesi, özel sektöre nasıl yardımcı oluruz çalışıyoruz. 

Societe Generale hisse senedi analisti Alan Webbom, 2017'de Türkiye bankacılık sektörü karlarının yüzde 6.1 düşeceği tahmininde bulundu.  Türk otomotiv sanayisinin 2017 ihracat hedefi 25 milyar dolar. Taşıt Araçları Yan Sanayicileri Derneği (TAYSAD), 2017 rotasını açıkladı. Türk otomotiv tedarik sanayicileri önümüzdeki yıl İran, Hindistan, Çin, Amerika'yı hedef pazarlar olarak belirledi (FT). 

Avrupa Merkez Bankası'na (AMB) göre İtalyan bankası Banca Monte dei Paschi SpA'nın bilançosunu desteklemek için 8.8 milyar euro (9.2 milyar dolar) sermayeye ihtiyacı var. İtalyan hükümeti, Banka'ya 6,5 milyar euro civarında sermaye katkısı yapmaya hazırlanıyor. ECB'nin Monte dei Paschi'den istediği 8,8 milyar euroluk sermaye artırımının geri kalan 2-2,3 milyar euroluk bölümü ise kurumsal yatırımcıların sermaye benzeri tahvillerin hisse senedine çevrilmesinden gelecek (Foreks). 

Temmuz ortasındaki olumsuzluklar ve Bayram tatillerinin uzatılmasına bağlı iş günü kayıpları olağan takvim etkilerine kıyasla daha fazla olmuştur. Bu etkiler ayıklandığında üçüncü çeyrekte ekonominin yıllık bazda daralma yerine sınırlı bir büyüme kaydettiği tahmin edilmektedir.

Ekim ayında sanayi üretimi, uzatılan bayram tatili kaynaklı çalışma günü kayıplarının telafisine ek olarak ana eğilimdeki ılımlı toparlanmayla birlikte artış kaydetmiştir.

Elektrik ve taşıt üretimi ile ihracat verileri sanayi üretiminde Kasım ayında da artış olacağına işaret etmektedir. Böylece, çalışılamayan günlerin oluşturduğu baz etkisinin de katkısıyla son çeyrekte sanayi üretiminde dönemlik bazda kayda değer bir artış beklenmektedir. Rusya ile normalleşmeye başlayan ilişkiler ihracatı olumlu etkilemeye başlamıştır.

Turizm sektöründeki görünümün cari denge üzerindeki olumsuz etkisi devam ederken, dış ticaret hadlerindeki gelişmelerin gecikmeli yansımaları ve kredilerin ılımlı seyri bu etkiyi sınırlamaktadır (PPK 20 Aralık 2016). 

BDDK Başkanı Mehmet Ali Akben, kredi derecelendirme kuruluşu Fitch'in Türkiye'nin kredi notunu düşürmesi durumunda hiç bir Türk bankasının sermaye yeterliliğinin yüzde 12'nin altına düşmeyeceğini söyledi. 

Japonya'da sanayi üretimi Kasım ayında son 5 ayın en hızlı artışını gösterdi. Kasım ayında bir önceki aya göre yüzde 1,5 arttı.

ICBC YATIRIM

BORSAAJANS.COM' UN YASAL UYARISI: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Facebook'ta paylaş butonu
Print
  • ÇOK OKUNANLAR
  • ÇOK YORUMLANANLAR
LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku