Şirket Haberleri

Güne (18.10.2018) damga vuran şirket haberleri

Güne (18.10.2018) damga vuran şirket haberleri ve yorumları

Güne (18.10.2018) damga vuran şirket haberleri

18 Ekim 2018 10:48
-A

+A

18 EKİM 2018 ŞİRKET HABERLERİ

Borsa İstanbul'da işlem gören şirketlerden haberler gelmeye devam ediyor.

Şirketlerin geleceğine dair önemli ip uçlarının olduğu şirketler haberlerine aracı kurum analistleri çeşitli yorumlar da yapıyor.

ZİRAAT YATIRIM GÜNLÜK ŞİRKET HABER YORUMLARI

Akbank (AKBNK, Öneri "EKLE", Sınırlı Pozitif): Banka'nın %11 olan enflasyon beklentisi %17 olarak revize edilmiş olup, TÜFE'ye endeksli devlet tahvilleri değerlemesinde dikkate alınacak enflasyon rakamı da %17 olarak revize edilmiştir. Söz konusu değişikliğin mali tablolara etkisi Eylül 2018 dönemine yansıtılacaktır.

Anadolu Hayat Emeklilik (ANHYT, Pozitif): Şirket'in 2018 Eylül ayı toplam brüt prim üretimi bir önceki yılın aynı ayına göre %29 oranında azalarak 60,6mn TL'ye yükselmiştir. Eylül ayı prim üretimi ile birlikte Şirket'in Ocak - Eylül 2018 dönemine ait toplam brüt prim üretimi ise bir önceki yılın aynı dönemine göre %14 oranında artarak 482mn TL'ye yükselmiştir.

Ford Otomotiv (FROTO, Öneri "EKLE", Sınırlı Pozitif): Şirketin Yönetim Kurulu hisse başına brüt 1,15 TL (net 0,9775) kar payı dağıtım teklifini Genel Kurul onayına sunmaya karar verdi. Teklif edilen nakit kar payı hak kullanım tarihi 20 Kasım olarak belirlendi.

Zorlu Enerji (ZOREN, Nötr): Katar Genel Elektrik ve Su Kurumu ("KAHRAMAA") tarafından açılan Güneş Enerji Santrali İhalesi'nde uluslararası çok sayıda grubun yer aldığı ilk eleme sürecinde (ön yeterlilik), Zorlu Enerji Elektrik Üretim AŞ'nin lider ortak olarak yer aldığı konsorsiyum ön yeterlilik sürecini geçen 16 grup arasında yer almıştır. Söz konusu ihale, her bir fazda en az 350 MW olmak üzere iki fazda en az 700 MW toplam kurulu güce sahip olacak güneş enerji santraline yönelik proje geliştirilmesi, finansman sağlanması, santralin tasarımı, inşaatı, işletmesi ve bakımı ile mülkiyet hakkına sahip olunmasını kapsamaktadır.

Altınyağ Kombinaları (ALYAG): Şirketin İzmir'de bulunan üretim tesisinde planlı yıllık periyodik bakım yapılacak olması nedeniyle Kırma Tesisinde üretime ara verilmesine ve Rafine üretim tesisindeki üretim faaliyetlerinin devam etmesine karar verilmiştir.

Şekerbank (SKBNK, Nötr): Banka takipteki krediler portföyünün 92,5mn TL tutarındaki bölümü, 2,15mn TL bedel karşılığında satılmıştır.
 
SEKTÖR HABERLERİ

Otomotiv: Ekonomideki yavaşlama ve kurlardaki yükselişle birlikte hızlanan otomotiv pazarındaki daralmanın bu yıl %40'a yaklaşarak satışların 600,000 adete gerilemesi, gelecek yıl ise daha da gerileyerek 450,000 adete ile 2003 yılından bu yana en düşük seviyeye inmesi bekleniyor. Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) tarafından yayımlanan ve ana sanayi ve diğer paydaşlarla birlikte hazırlanan tahminlere göre otomotiv ana sanayi üretiminin adet bazında bu yıl %5 azalarak 1,59mn adete ineceği, ihracatın ise %2.5 azalacağı tahmin ediliyor.

Kaynak: ZİRAAT YATIRIM

BORSAAJANS.COM' UN YASAL UYARISI: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.  Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilirFacebook'ta paylaş butonu
Print
  • ÇOK OKUNANLAR
  • ÇOK YORUMLANANLAR
LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku