Araba Yorumları

Güncel araba kasko fiyatları

Güncel araba kasko fiyatları ne kadar ?

Güncel araba kasko fiyatları

16 Ocak 2017 21:48
-A

+A

KASKO FİYATLARINA DOLAR ZAMMI GELEBİLİR !

Dolar-TL'deki sert yükseliş zam olarak geri dönmeye başladı.Dövizdeki artış özellikle ithal ürünlerin fiyatına yansımaya başladı.

2017 yılına sert yükselişle giren döviz 2016 yılını da % 20 yükselişle kapatmıştı.

Sigortacılık sektörü de dövizdeki artıştan etkilenmeye başladı.Sigorta sektörü dövizden kazalar sonucu oluşan yedek parça ödemeleri nedeniyle etkilenmeye başladı.

Bilindiği gibi Türkiye'deki araçların birçoğu ithal arabalar.Kazalar sonrası da ithal arabaların örijinal yedek parçaları da ithal ediliyor.

Bu yüzden ithal arabaların yedek parça fiyatları da doğal olarak dövizdeki artış sonrası yükseliyor.Yedek parçalardaki artış sigorta şirketlerin de maliyetini artırmaya başladı.

Habertürk'te yer alan haberde sigorta şirketlerinin ithal yedek parçalar nedeniyle kasko fiyatlarına zam olabileceğini dile getirdi.

Haberin detaylarına baktığımızda ;

Nisan ayından bu yana % 32 artan dolar kuru sigortayı özellikle yedek parça fiyatları vasıtasıyla etkiliyor. Hasar alan otomobillerin hasar maliyetleri artınca bu sigortacıların maliyetlerine yansıyor. Kurdaki artış ile özellikle de kasko sigortasında önemli fiyat tırmanışları olması bekleniyor.

Ortalama kasko sigortası fiyatı bin lirayı bulduğu için yüzde 30'luk artış ortalamayı bin liradan 1.300 liraya çıkaracak gibi. Eureko Sigorta Genel Müdür Yardımcısı Süha Çele de şirketlerin primlere şimdiden % 5 civarında zam yaptığını, kurdaki artışın kalıcı olması durumunda maliyet artışının fiyatlara yansıyacağını belirtti. Kur artışının sigorta sektörüne zararı eğer yüzde 30'luk artış kalıcı olursa yaklaşık 2 milyar lira civarında olacak.

HABERTÜRK
Facebook'ta paylaş butonu
Print
  • ÇOK OKUNANLAR
  • ÇOK YORUMLANANLAR
LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku