Borsa Gündem

FED kararları borsayı nasıl etkiler ?

FED kararları borsayı etkiler mi,fed sonrası borsa beklentileri

FED kararları borsayı nasıl etkiler ?

14 Aralık 2016 10:56
-A

+A

FED KARARLARI BUGÜN !

2013 Mayıs ayı ile piyasaların gözü kulağı FED'e çevrilmişti ve hala da FED'in alacağı kararlar borsa ve diğer piyasaları yakından etkiliyor.

FED bilindiği gibi 2013 yılı ile parasal genişlemeyi durdurmuş ve faiz artırım sürecine girmişti.Bu tarihten sonra Dolar birçok para birimleri karşısında değer kazanmış ve borsalarda düşüşler görülmüştü.

FED KARARLARI VE PİYASA

Dün toplanna ve bugün akşam toplantı kararlarını açıklayacak FED yine piyasalarda sert dalgalanmalara neden olabilir.FED'in faiz artıracağına kesin bir gözle bakılırken faiz artırmı gelmezse piyaslar bayram yerine dönebilir.

Bugün FED'in faiz kararından ziyade 2017 için faiz beklentilerine dair yapacağı açıklama büyük önem taşıyor.2017 için geçen sene 4 faiz artırım yapabileceklerini belirtmelerine rağmen bu gerçekleşmemişti ; fakat bu açıklama ile piyasalarda 3 aylık bir dalgalanma olmuştu.

UZMANLARIN FED BEKLENTİSİ

ICBC Yatırım'ın bugün yayınlanan bülteninde FED'e dair şu beklentilerini dile getirdi

2017 %1.1 (Önc 1.6%). 1 Şubat 2017 Fed 50-70 bp olasılık %90,4 CME
Çarşamba günü Fed faiz kararı ile tahminleri açıklanacak. Önceki toplantıda FED faizleri
değiştirmezken, ekonomideki ivmenin sürmesi enflasyonun yükselmesiyle Aralık ayında
bir faiz artışı yapabileceğinin işaretlerini verdi.

FED, ekonominin güç kazandığını ve istihdamdaki genişlemenin güçlü olduğunu
vurguladı.

Para politikası belirleyicileri enflasyonun %2 hedefine ulaşacağına ilişkin daha
iyimser olduklarını ifade ettiler.

Faiz Artırımı Öncesinde Daha Fazla Veri Görmek İstiyordu.

2016 Yılı Büyüme Beklentisi %1,8 (Önceki %2,0).nPCE enflasyon 2016 %1.3 (önc 1.4)Tüketici Fiyat Enflasyonu Hala Yüzde 2
Hedefinin Gerisinde.

Kısa vadeli riskler aşağı yukarı dengelendi.

3 üye artırım yönünde oy kullandı (George, Mester, Rosengren). 

Borsagundem'de yer alan FED beklenti analizinde ise şu bilgilere yer verildi:

Türkiye’nin de içinde bulunduğu küresel piyasalar Amerikan Merkez Bankası’nın (FED) faiz kararına kilitlendi. FED’in Federal Açık Piyasa Toplantısı'nda (FOMC) faizi artıracağı neredeyse kesinleşti.

Analistler, faiz artırım beklentisini fiyatlara yansıttığını, ancak karar metnindeki projeksiyonlar ve FED Başkanı Janet Yellen'ın açıklamalarının piyasaların kısa ve orta vadeli yönü üzerinde belirleyici olacağını söylüyor. 
 
Analistler, bu nedenle FED üyelerinin ekonomik projeksiyonlarının küçük değişimler dışında aynı kalabileceğini ve varsayımlarını değiştirmek için biraz daha beklemeyi seçeceklerini kaydetti.


BORSAAJANS.COMUN YASAL UYARISI: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.
Facebook'ta paylaş butonu
Print
  • ÇOK OKUNANLAR
  • ÇOK YORUMLANANLAR
LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku