Borsa Gündem

FED bunu yaparsa borsalar coşabilir !

ABD Merkez Bankası FED faizleri indirecek mi ?

FED bunu yaparsa borsalar coşabilir !

15 Mayıs 2019 04:01
-A

+A

FED FAİZ Mİ İNDİRECEK ?

2013 yılında FED tarafından açıklanan parasal genişlemenin sona ermesi açıklaması ile artan döviz fiyatları enflasyonu tetiklemiş ve artan enflasyona bağlı olarak artan faziler sonrası borsalar da düşüşlr başlamıştı.

Özellikle bizim gibi gelişen piyaslarda FED'in alacağı faiz kararları büyük etkiye neden olabiliyor.

ABD verileri doğrultusuda hareket edeceğini açıklayan FED , özellikle enflasyon rakamlarına odaklanmış durumda.

ABD'den gelen son verilerde ise enflasyonda artış gözlenmiyor.Enflasyondaki durgunluk FED'i faiz indirimine götürebilir beklentisi yavaş yavaş piyasaya hakim olabilir.

FED faizleri indirise neler olabilir ?

FED'in yapacağı bir faiz indirimi özellikle gelişen ülke para birimlerine artış getirirken bu sayede bu ülkelerde faiz ve enflasyonun inmesi ve borsaların artması anlamına geliyor.

2013 yılından beri FED kaynaklı dayak yiyen gelişmekte olan ülkeler gelecekte yapılması beklenen faiz indirimi ile rahat bir nefes alabilir.

Gelişmekte olan ülkeleri sadece FED değil iç piyasadaki diğer olaylar da yakından etkiliyor.

Peki FED ne yapabilir ?

Ak Yatırım tarafından hazırlanan bültende bu konu için şu yorum yapıldı:

ABD enflasyon görünümündeki gerileme ve hafta sonundan itibaren gelişen ABD-Çin ilişkilerindeki gerilim FED toplantılarındaki faiz değişikliği beklentilerinde dikkate değer değişikliklere neden oluyor. Başta Powell olmak üzere, FED başkanları enflasyonda aşağı yönlü faktörlerin geçici olduğunu ve bir süre sonra enflasyona dair verilerin de yükselmeye başlayacağını ifade etmişlerdi. Ama gerileyen petrol fiyatları ve yatırımcı beklentilerine baktığımızda piyasanın FED ile aynı fikirde olmadığı görülüyor.

Nitekim FED toplantılarında faiz indirme/yükseltme olasılıklarının tarihsel değişimine baktığımızda özellikle Aralık toplantısı için faiz indirim olasılığı geçen haftayı kapatırken % 59’dayken bu gün %70’in üzerine atmış durumda. Aşağıda grafiğini paylaşıyorum. Bu grafikteki data oldukça hızlı değişen ve temelde bizim piyasalar hakkındaki düşüncelerimiz üzerinde doğrudan etkisi olmayan bir veri seti. Ama yine de piyasanın FED’in faiz kararları hakkındaki beklentisinin hangi olaydan ne yöne ve ne kadar değiştiğini takip etmek için iyi bir araçtır.

Kaynak: AK YATIRIM

 

BORSAAJANS.COM' UN YASAL UYARISI: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.  Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.


 

Facebook'ta paylaş butonu
Print
  • ÇOK OKUNANLAR
  • ÇOK YORUMLANANLAR
LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku