Hisse Yorum

EREGL-Erdemir 2017 hisse beklentileri

Yatırım Finansman EREGL-Erdemir 2017 hisse beklentileri ,

EREGL-Erdemir 2017 hisse beklentileri

15 Ocak 2017 16:39
-A

+A

EREĞLİ DEMİR ÇELİK HİSSE YORUMU

Trükiye'nin en büyük demir çelik fabrikası olan Ereğli Demir Çelik uzun yıllardır da Borsa İstanbul'da işlem görüyor.

Ereğli Şirket bilgileri

Erdemir, Türk sanayisinin ihtiyaç duyduğu ve ülkemizde üretimi yapılmayan yassı çeliği üretmek amacıyla 1960 yılında özel bir yasayla kuruldu.

Uluslararası kalite standartlarında levha, sıcak ve soğuk haddelenmiş sac ile kalay, krom ve çinko kaplamalı sac üreten Erdemir; otomotiv, beyaz eşya, boru profil, haddecilik, genel imalat, elektrik-elektronik, makine, enerji, ısı gereçleri, gemi inşa, savunma, ambalaj gibi sektörlere temel girdi sağlamaya devam ediyor.

Ereğli hisse performans analizi

 • Haftalık En Düşük:4,74
 • Haftalık En Yüksek:5,66
 • Aylık En Düşük:4,65
 • Aylık En Yüksek:5,66
 • Yıllık En Düşük:2,64
 • Yıllık En Yüksek:5,66

Ereğli hisse ortalama analizi
 • Alt Marj Fiyatı:4,52
 • Üst Marj Fiyatı:6,76
 • 20 Günlük Ortalama:5,09
 • 52 Günlük Ortalama:4,98

Ereğli Demir Çelik aracı kurum (Yatırım Finansman) temel analiz ve 2017 beklentileri

Yatırım tezi: Erdemir’i sektördeki konumu, güçlü nakit akışı, lojistik avantajları ve global emsallerinin üzerinde karlılığı sebebiyle beğeniyoruz. 2016 ve 2017 yıllarında Şirket’in kar optimizasyonundaki başarısı ve güçlü iş modeli sayesinde yine emsallerinin üzerinde karlılık açıklamaya devam edeceğini düşünüyoruz. İlavaten yüksek temettü dağıtan Borsa Istanbul şirketlerinden olan Erdemir’in 2016 ve 2018 yıllarında temettü verimliliğini %8-10 aralığında olmasını ve yine güçlü temettü verimliliği ile öne çıkan şirketlerden olmasını bekliyoruz.

Kısa vadeli görünüm: Erdemir özellikle TL’nin dalgalanma gösterdiği dönemlerde güçlü iş modeli ile ön plana çıkıyor. Gelirlerinin tamamına yakını dolar bazlı ve nakit maliyetlerinin yaklaşık %25 TL bazlı olan Şirket TL’nin zayıflık gösterdiği dönemlerde fayda sağlıyor. Diğer taraftan fonksiyonel para biriminin dolar olması net karlılıkta kur farkı giderleri kaynaklı dalgalanmaların önüne geçiyor. Yassı çelik kapasitesi açığı bulunan yurtiçi pazarda pazarı domine eden Erdemir yurtiçi talep ortamındaki dalgalanmalara karşı da defansif yapıdadır. Şirket ithal ürünlerden kolaylıkla pazar payı alabilen yapıda olması ve üretim maliyetlerindeki optimizasyonu sağlamadaki başarısı ile tam kapasiteye yakın çalışabilmektedir.

Şirket yönetimi güçlü gelen 3Ç16 finansallaır sonrası 2016 yıl sonu FAVÖK marjı öngörüsünü %15-17 aralığından %19- 21 aralığına yükseltmiştir. Mayıs-Temmuz dönemindeki yassı çelik ve hammadde fiyatları arasındaki cazip açıklığı göz önünde bulundurarak Şirket’in 3Ç16’da güçlü finansal sonuçlar açıklamıştı.

Şirket’in ton başına FAVÖK rakamı 3Ç16’da 2014’ten bu yana en yüksek seviyesi olan 144$’a yükselmiştir. 9A16 FAVÖK marjı %21 mertebesinde olup, 4Ç16 için de güçlü sonuçlara işaret etmektedir. Kömür fiyatlarındaki son dönemdeki artışl 1Ç17’de marjlar üzerinde baskı yaratabilecek bir risk faktörüdür.

Ancak global çelik oyuncularının maliyetlerdeki artışı satış fiyatlarına belli ölçüde yansıtacağını düşünerek bu riskin sınırlı olduğuna inanıyoruz.


Yatırım Finansman

Ereğli Demir Çelik 12 yıllık hisse grafiğiBORSAAJANS.COM' UN YASAL UYARISI: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.
Facebook'ta paylaş butonu
Print
 • ÇOK OKUNANLAR
 • ÇOK YORUMLANANLAR
LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku