Hisse Yorum

Ekonomik durgulukta kazandıran hisseler

Borsadakazandırabilecek hisse senetleri ve sektörler

Ekonomik durgulukta kazandıran hisseler

28 Nisan 2019 15:19
-A

+A

EKONOMİK DURGUNLUK VE HİSSE SENETLERİ

Borsa İstanbul'da işlem gören şirketlerin bilançoları açıklanmaya başlandı.

Ekonomideki daralma ve dövizdeki artışlar ile şirketlerin bilançolarında darlmalar gözleniyor.

Ekonomideki durgunlukta özellikle gayrimenkul,inşaat ve otomotiv sanayinde yaşanan kriz bu sektörlere ait yan sekötrleri de vuruyor.

Otomotiv ve gayrimenkul sektöründeki % 40'lara varan durgunlukborsadaki birçok şirketin cirolarında ve karlarında büyük düşüşlere neden oluyor.

Ekonomik durgunluğun yanında artan enflasyon,faiz ve kur da şirketleri zora sokuyor.

Satışarının büyük kısmını ihracat ile elde eden ve dövizle satış yapan nakit şirketler bu durgunluktan az hasarla geçiştirirken diğer şirketlerdeki hasar büyük olabilir.

Ekonomideki bu durum bazı şirketleri ise fazla etkilemiyor ve büyümelerine devam edebiliyorlar.

Özellikle AR-GE odaklı teknolijiyi takip eden ve son dönemde de telekominasyon ve yazılım alanında hizmet veren şirketlerde ekonomik durgunluk çok da etkilemiyor diyebiliriz.

Milliyet yazarı ZEYNEP AKTAŞ'ın bu haftaki yazısında Ar-Ge odaklı şirketlere yer verdi.

İşte o yazıdan bazı bölümler:

 Son 30 yılda dolar bazında en güçlü getiriyi sağlayan şirketler inovasyon ve Ar-Ge odaklı şirketler oldu. Sektöre getirdikleri yeniliklerle büyümelerini sürdüren bu şirketler önümüzdeki dönemde de getirileriyle fark yaratacak.

İnovasyon, Türkçe karşılığıyla yenileşim, günümüz firmaların rekabete ayak uydurabilmeleri dahası bir adım öne çıkabilmeleri için önem verdikleri bir kavram. Borsada teknolojiye yatırım yapan inovatif, Ar-Ge odaklı şirketler hem büyüyor, hem de yatırımcısına kazandırıyor. Yeniliği süreklilik haline getirmesini başaran bu firmalar, hızlı büyümeleriyle dikkat çekerken halka arzlarından bu yana dolar bazındaki ciddi getirileriyle de fark yaratıyorlar. 

Yükselişin öncüleri

Borsa İstanbul’da son 30 yılda dolar bazında en fazla değer kazanan şirket hisseleri teknolojiye yatırım yapanlar, Tüpraş, Ereğli, Arçelik, Aselsan gibi sektörlerinin dev şirketleri başı çekenler arasında yer alıyor. Endeksteki son gerileme ile piyasa değeri/defter değeri oranları gerilese de bu şirketler olası yükselişlerin öncüleri olmaya aday. 

Tüpraş’ın üç ayrı binadan oluşan Ar-Ge Merkezi Kampüsü 12.950 m2’lik bir alana sahip. Erdemir’in yaptığı ürün ve üretim kabiliyeti geliştirme çalışmaları neticesinde her yıl yaptığı satışların yüzde 10’undan fazlasını son üç yıl içerisinde geliştirdiği ürünler oluşturuyor. Enka, inşaat sektöründe Türkiye’nin ilk Ar-Ge tasarım merkezini kuran bir diğer şirket. Ege Endüstri de TÜBİTAK ve global müşterileriyle Ar-Ge projeleri yürütüyor.

Büyükler teknoloji atağını sürdürüyor

Büyük şirketlerin yatırımları devam ediyor. Gebze Teknik Üniversitesi Girişimcilik Zirvesi’nde konuşan Aselsan Yönetim Kurulu Başkanı Haluk Görgün, 2019’da Aselsan’ın TÜBİTAK kadar Ar-Ge yatırımı öngördüğünü söyledi. Aselsan, cirosunun % 7’sini Ar-Ge faaliyetlerine ayırıyor.

Ford Otosan Ar-Ge Müdürü Rüştü Ergen ise inovatif strateji, ürün, süreç, operasyonel yetkinlik ve müşteri deneyimi aracılığıyla, büyüme ve verimlilik sağlayacak şekilde çalıştıklarını belirtti. Ford Otosan, Ar-Ge faaliyetlerini üç ayrı merkezde sürdürüyor.

Ar-Ge atılımı

Turkcell yapay zeka, veri analitiği ve veri biliminden sorumlu direktörü İnanç Çakıroğlu, son 25 yılda yazılım alanında hızla geliştiklerini bugün 1000 yazılım mühendisine ulaşan bir ekiplerinin olduğunu belirtti. Turkcell Türkiye’den çok sayıda üniversite ile işbirliği yürütüyor.

P&G Ticari Operasyonlar Direktörü Yetkin Tepeköylü ise Procter&Gamble’ın 182 yıllık bir şirket olduğunu, bugüne gelmelerinin arkasında inovatif fikirleri hayata geçirmeleri olduğunu belirtti.

Fark yaratıyor

Üniversite sanayi işbirliklerinin artması ile yeni çözüm ve ürünler geliştiriliyor. Gebze Teknik Üniversitesi İşletme Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ebru Tümer Kabadayı, Türkiye’de Ar-Ge odaklı teknoloji şirketlerinin fark yarattığını, sanayi-üniversite işbirliklerinin artmasıyla firmaların global pazarlarda daha fazla pay alır konuma gelebileceklerinin altını çiziyor. Yeniliği şirket kültürü haline getiren firmalar, kendi alanında daha etkin ve öncü konuma geliyor.

ZEYNEP AKTAŞ

Kaynak: MİLLİYET

BORSAAJANS.COM' UN YASAL UYARISI: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.  Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Facebook'ta paylaş butonu
Print
  • ÇOK OKUNANLAR
  • ÇOK YORUMLANANLAR
LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku