Dolar Yorum

Dr.Yaşar Erdinç'in Kudüs ve dolar yorumu

Dr.Yaşar Erdinç'in Kudüs kararı sonrası dolar yorumu

Dr.Yaşar Erdinç'in Kudüs ve dolar yorumu

7 Aralık 2017 10:04
-A

+A

YAŞAR ERDİNÇ'İN PİYASA ANALİZİ

Küçük yatırımcıların merakla takip ettiği ünlü analist Dr. Yaşar Erdinç bugün bilgeyatirimci.com sitesinde gündemi değerlendirdiği bir yazı kaleme aldı.

Dr. Yaşar Erdinç bu yazısında ABD'nin aldığı Kudüs kararının kısa ve orta vade etkilerini, son dolar kuru yorumunu ve Merkez Bankası'ndan gelebilecek faiz artışı kararının döviz kurlarına etkilerine dair görüşlerine yer verdi.

İşte o yazıdan bazı bölümler:

Dün Trump’ın Kudüs’ü İsrail’in Başkenti olarak tanıması ve ABD Büyükelçiliğini bu şehre taşıma kararı infial yarattı. Doğu Kudüs’ü 5 Haziran 1967’de işgal eden İsrail, 1980’de tek taraflı olarak kentin doğusunu ve batısını “birleşik başkenti” ilan etmişti. Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BGMK), 1980’de kabul ettiği 478 sayılı kararla, İsrail’in ilhak ve başkent ilanını geçersiz saymıştı. BMGK kararı çerçevesinde, ABD dahil uluslararası toplum Doğu Kudüs’ün işgal altında olduğunu kabul ediyor. İsrail yönetimini tanıyan tüm ülkelerin büyükelçilikleri Tel Aviv’de bulunuyor. Hiçbir ülke, Kudüs’ü ya da doğu ve batı bölümlerini başkent olarak kabul etmiyor. ABD, Trump’ın hamlesiyle Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıyan ilk Sorumsuz ve akıl dışı ülke oldu. Uluslararası toplumda ve tüm Müslüman aleminde çok büyük bir tepki var. Ortadoğu’da zaten var olan ateşi alevlendirecek ve tüm dünyayı sarmasına neden olacak bu olayın küresel etkisi, sadece uluslararası politika, siyaset üzerinde değil, küresel piyasalar üzerinde de kendini gösterecektir.

Her ne kadar bu aşamada küresel piyasalar üzerinde ciddi bir etki yaratmamış görünüyor olsa da, çok kısa süre içinde bu kararın, Kuzey Kore riskinden çok daha büyük olduğu da görülecektir. Yarın (cuma) tüm dünyada bu infial çok daha net hissedilecektir. Trump’ın bu çılgın kararı sonrasında artık küresel piyasalar denklemine, Tüm Müslümanların ilk kıblesi olan Kudüs  konusu da girmiştir.  Gelişmeler piyasalar tarafından da takip edilecektir. Fakat, Trump’ın geri adım atması beklenmezken, sayın Cumhurbaşkanımız tarafından duyurulan 13 Aralık’ta yapılacak İİT (İslam  İşbirliği Teşkilatı) toplantısından çıkacak kararlar çok önemli olacaktır. Çünkü somut sonuçlar alınması bekleniyor.

Doların Dinamikleri
Dolar 3.89 ile 3.98 aralığında bir süre dalgalanmıştı. Daha önceki yorumumda bu kanal içinde dalgalanmasını beklediğimi ve hangi yöne doğru kırarsa o yönde pozisyon alınabileceğini belirtmiştim.  Kasım ayı enflasyonu beklentilerin çok üzerinde gelmesine rağmen Dolar neden geriledi?
 

  • Merkez Bankası’nın piyasa profesyonelleri ile yaptığı toplantılarda faizi artıracakları sinyalini vermesi, MB kararı öncesinde dolarda satışlara neden oldu.
  • Enflasyonun beklentilerden yüksek çıkması üzerine, MB’nın faiz artırma olasılığının çok yükseldiği düşünüldü ve piyasalar beklentileri satın aldıkları için bu beklenti fiyatlara girdi.
  • MB’nın en az 100-150 baz puan faiz artırabileceğine ilişkin olarak kurum raporları yayınlandı ve S&P isimli derecelendirme kuruluşu yaptığı açıklamada MB’ndan en az 100 baz puan faiz artırımı beklediğini bildirdi.

Teknik olarak bakıldığında dolar, Fibonacci’nin %23.6 çizgisine (3.8350) kadar geriledi ve bugün itibariyle bu seviyede destek bulmuş görünüyor. MB’nın kararı açıklanana kadar dolarda net bir yukarı hareket oluşmayacaktır. 3.89-3.90 seviyeleri en azından 14 Aralık tarihine kadar bir direnç olacaktır.  Fibonacci’nin %38.2 geri çekilme çizgisi 3.75 seviyesinden geçiyor. MB’nın 100-150 baz puan bir faiz artırımı yapması durumunda 3.75-3.80 aralığında bir seviye görülebilir, fakat kalıcı olacağını zannetmiyorum. Çünkü piyasa zaten 100 puanlık bir faiz artışını halihazırda fiyatlara yansıtıyor. Eğer faiz artışı 150 baz puan olursa 3.75-3.80 aralığı görülebilir. Fakat 100 puanlık bir artış, en fazla 3.80 seviyelerinin görülmesini sağlayacak olsa da, 100 baz puanlık artırım fiyatlarda yer aldığı için bunun kalıcı olmasını beklemek yanlış olur.  TKE göstergesi şu an sıfır çizgisine kadar gerilemiş durumda. Bir süre ( 14 Aralık’a kadar) TKE göstergesinin -10 ile 30 aralığında dalgalanmasını bekleyebiliriz.

NOT: Yazının devamı aşağıdaki linkte yer alıyor.

Dr. Yaşar Erdinç

Kaynak link: bilgeyatirimci.com
 

BORSAAJANS.COM' UN YASAL UYARISI: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.  Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir

 

 

Facebook'ta paylaş butonu
Print
  • ÇOK OKUNANLAR
  • ÇOK YORUMLANANLAR
LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku