BİST Yorum

Dr.Yaşar Erdinç'in borsa ve dolar tahmini

Bilgeyatırımcı.com'daki günlük Yaşar Erdinç borsa yorumu hisse önerileri

Dr.Yaşar Erdinç'in borsa ve dolar tahmini

8 Aralık 2016 15:19
-A

+A

YAŞAR ERDİNÇ'İN BORSA TAHMİNİ

Borsa İstanbul (BİST100) Geçen haftaların aksine bu hafta adeta şov yaptı.71 bin seviyelerini gören borsa daha sonra dolardaki sert düşüşle beraber yükseliş trendine girdi.

Borsa İstanbul (bist100) bugün kritik önem taşıyan 76 bin 500 seviyelerini test etti.Bu seviyeyi şimdilik geçemeyen borsa yeniden düşüşe başladı.

Öğle arsında Dolar-TL'nin 3.34 seviyelerinden 3.40 seviyelerine çıkması ile borsa da düşmeye başladı.İlk senası %0,28 yükselişle tamamladıktan sonra yükselişini devam ettirecek mi soruları sorulmaya başlandığında ikinci senasa satışlar geldi.

Borsa İstanbul şu an düne göre % 0,48 düşüşle 75 bin 685 seviyelerinden işlem görüyor.Dolar-TL ise düne göre % 0,30 artışla 3.3987 TL'den işlemlerine devam ediyor.

Piyasada son rakamlar böyleyken küçük yatırımcının en güvendiği borsa analizstleri arasında olan Dr Yaşar Erdinç'in bugünkü yazısına göz atalım:

BORSA YORUMU
 
Piyasalara baktığımızda Borsa önceki günkü yazımda beklediğim hareketleri yaptı. Aşağıdaki grafikte önemli borsa endekslerinde hafta başından bu yana elde edilen getirileri görüyorsunuz. BIST-100 endeksi %3.5 civarında getiri sağlarken, genel olarak borsalarda yükseliş eğilimi var ve bizim piyasamız da bundan olumlu etkilendi.

MSCI Emerging Market (Gelişmekte olan ülkeler endeksi) ile karşılaştırıldığında BIST-100’ün çok daha iyi bir performans gösterdiğini görüyoruz.

Bundan sonraki süreçte, Avrupa borsalarındaki hareketler bizim piyasamız üzerinde eskisine oranla daha fazla etkili olabilir. Fakat, dolar/TL kurundaki hareketlerin de borsamızı şu sıralar daha fazla etkilediğini düşünürsek, bu iki faktörü yakından izlemek gerekli.
 
 
Günlük grafikte endeks 76 bin seviyesindeki direncine kadar yükseldi. Bugün bu seviye etrafında kalıcı olmaya çalışacaktır. Günü 76 binin üzerinde kapatmamız durumunda 78-80 bin aralığına kadar bu hareketin devam etmesi beklenebilir. Yalnız, dış piyasalardaki genel havanın da hafta başından bu yana olduğu gibi, olumlu gitmesi de önemlidir.

Diğer borsalara gelecek bir satış dalgası borsanın şu anki yukarı yönlü hareketini baltalayabilecek olsa da, şu an için dış piyasalarda sert bir terse dönüş beklemiyorum. Bugün Avrupa Merkez Bankası’nın (AMB) açıklamaları piyasaların yönü açısından önemli olacaktır. AMB’nın parasal genişlemeyi aniden durduracağını zannetmiyorum. Piyasalarda da bu yönde bir beklenti yok. AMB Başkanı Draghi’nin söyleyecekleri önemli olacaktır.
 
Bugün Ekonomi Koordinasyon Kurulu’nun (EKK) önlemlerini göreceğiz. Piyasalar bu önlemler öncesinde dolarda satış yönünde pozisyon aldı. EKK’dan çok şaşırtıcı veya beklenmeyen bir önlem beklemiyorum.

Daha çok özel sektördeki firmalara yönelik kararlar ile bundan sonra kamu kurumlarının kendi alış verişlerinde TL ile işlem yapılacağı tekrar vurgulanacaktır. Ayrıca piyasalara güven verici açıklamalar yanında, Türk halkının döviz bozdurma konusundaki kararlılığı da vurgulanacaktır. Dolardaki düşüşte Türk halkının sağ duyusunun etkili olduğu da belirtilecektir.
 
Borsada son günlerdeki yükselişi daha iyi anlamak için, daha önce yazdığım “FED toplantısı öncesi Piyasa Senaryoları…” başlıklı yazıyı okuyabilirsiniz.

Bu yazıda, herkesin 14 Aralık sonrasında piyasalar üzerindeki baskının hafiflemesini beklediğini ama, durumun böyle olmayabileceğini, önce bir ayı tuzağı yaratıp, 14 Aralık öncesinde alım istediğinin ön planda olacağını belirtmiştim. Zaten önceki günkü yazıda da borsada pozisyon açılabileceğini belirtmiştim.

Önemli olan nokta 74 binin altında düşüşten sonra, yeniden bu seviyenin üzerine çıkış olmasıydı. O yazımda TKE göstergesinin kendi direncini yukarı kırdığını ve ardından yükselişin gelmesi olasılığının yüksek olduğunu belirtmiştim.

Bu yükseliş sırasında işlem miktarları da yeterli olduğundan ve abartılı işlem miktarları yerine daha ama istikrarlı işlem artışı, borsada yükselişi sağladı. Fakat şunu da belirtmekte fayda var; Gelecek hafta Çarşamba Akşamı FED kararı öncesinde salı günü veya belki daha erken, bir miktar kâr realizasyonu da görebiliriz.

Fakat, yeniden düşüş trendinin başlamasını beklemiyorum. Bu aşamada 74.500 seviyesi en önemli destek seviyesi olarak karşımıza çıkıyor. Hissesi olanlar beklemede kalabilirler ama 77 binin yukarı geçilmesi durumunda işlem miktarlarına ve fiyat hareketlerine tekrar bakmam gerekiyor. Şu an için beklemede kalınmalı ama 77-78 binlerin üzerine çıkıldığında, hisselerde azar azar ve kademeli olarak   kâr satışı yapılıp beklemeye geçilebilir.
 
DOLAR YORUMU
 
Görüldüğü üzere, DXY endeksi 102 seviyelerinden 100 seviyelerine gerilerken, Dolar/TL kuru da  3.60 seviyelerinden 3.3755 seviyelerine kadar geriledi. İlk önemli destek 3.34-3.35 civarında bulunuyor. Fibonacci’nin %38 çizgisi bu seviyelerden geçiyor. Dolarda bir hafta içinde büyük olasılıkla 3.34-3.35 civarına kadar gerileme beklenebilir. Bu seviyenin altına düşüş durumunda, dolara yeniden talebin arttığını görebiliriz.

Dolarda 14 Aralık civarında ve 14 Aralık FED kararı sonrasında yeniden yukarı hareket gözlemleyebiliriz ama, 3.50 seviyesinin tekrar yukarı geçilmesini beklemem. En azından 3.60’dan başlayan gerilemenin nereye kadar olacağını salı gününe kadar görürüz. Ardından dolar bir yukarı hareket oluşacaktır ama bu hareket çok güçlü olmayacaktır. Örneğin 3.45’e doğru bir hareket olabilir. Bu yukarı hareket sonrasında tekrar gerileme başladığında stresin azaldığını ve doların artık tekrar artmayacağını birçok kişi düşünecektir.

Dolayısıyla ikinci geri çekilme başladıktan sonra, bir noktada satışlar yoğunlaşır. İşte bu tür bir durumda, genellikle artık kimse dolar almaya cesaret edemez.Yani ikinci bir dibe doğru gidildiğinde daha fazla düşüş olacağına dair birçok öngörü okuruz. Olabilecek en iyi durum ise doların 3.30-3.50 aralığında yeni bir bant oluşturmasıdır. İkinci dip sonrasında eğer yeniden 3.50 üzerine hareketler görürsek, bu iyi haber olamayacaktır.
 
Borsa  yarım saat önce açıldı. Endeks 76.500’e yaklaştı ve şu an 76.300 civarında bulunuyor. Endeksin bugün için desteği 75.650 seviyesinde bulunuyor. Bugün önemli olan şey endeksin yükselmesinden ziyade günü 76 bin üzerinde bitirmesidir. Bu tür bir durumda yarın da yükselişin devam ettiğini görürüz

YAŞAR ERDİNÇ

Kayank ve yazının devamı
https://www.bilgeyatirimci.com/2016/12/08/borsa-ve-dolarda-bahar-havasi-ve-beklentilerim/

BORSAAJANS.COMUN YASAL UYARISI: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.
Facebook'ta paylaş butonu
Print
  • ÇOK OKUNANLAR
  • ÇOK YORUMLANANLAR
LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku