Borsa Gündem

Döviz borçlu şirketlere devlet garantili kredi !

Döviz açığı olan şirketler,dolar açığı olan şirketlere kredi imkanı, dövz borçlu şirketlere devlet desteği

Döviz borçlu şirketlere devlet garantili kredi !

15 Ocak 2017 11:58
-A

+A

DÖVİZ BORÇLU ŞİRKETLERE KREDİ DESTEĞİ

Hükümet ile bankacılar arasında yapılan görüşmeler sonrası döviz açığı olan özellikle ihracatçı ve istihdamını koruyan şirketlere destek çıktı.

Bilindiği gibi şirketlerin döviz açığı toplamda 200 milyar doların üzerinde bulunuyor.Dövizdeki artış sonrası döviz açığı olan şirketler büyük şok yaşadı.

Hükümet ile bankacılar, toplamda 250 milyat TL'lik bir rakam üzerinde anlaşıldı.Bu rakamın dağıtılmasında üretmini , ihracatını ve istihdamını sürdüren,kur şoku yaşayan şirketlere öncelik verilecek.

Sabah gazetesinden Okan Müderrisoğlu'nun haberinde  Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli ile bankacılar arasındaki görüşmenin detaylarına yer verildi.

Toplamda 250 milyar TL'lik paket, ilk aşamada kur artışından etkilenen firmalara üretimin devamlılığını sağlayacak ilave kredi açılacak.

2017 yılında kamu tarafından vergi ve benzeri yolla ayarlama yapılmayacak ve enflasyon üzerindeki baskı en az 2 puan azaltılacak.  

Hükümet ile bankacılar arasındaki toplantı sonrası çıkan kararları 5 maddede sıralayabiliriz

1- Dövizden etkilenen firmalara devlet garantili kredi verilecek.Her şirkete verilmeyecek
2- Devlet garantili kredi de üretimini sürdüren, istihdamını koruyan şirketler öncelik tanınacak.
3- İhracat yapan şirketlere % 100 devlet kefaleti ile kredi sağlanacak.İhracatın devamı sağlanacak.
4- 500 bin işçinin asgari ücretine devlet destek verecek.Bu destek belirli bir süreyi kapsayacak
5- 100 bin kişiye kamuya yararlı alanlarda iş imkânı verilecek.İstihdama destek.

Kaynak:SABAH


BORSAAJANS.COM' UN YASAL UYARISI: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.
Facebook'ta paylaş butonu
Print
  • ÇOK OKUNANLAR
  • ÇOK YORUMLANANLAR
LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku