Hisse Öneri

Dolar ne olur son uzman yorumu

A1 Capital'in günlük bülteninde Dolar-TL yorumu ve beklentileri

Dolar ne olur son uzman yorumu

25 Kasım 2016 10:26
-A

+A

DOLAR YORUMLARI

15 Temmuz hain darbe girişimi ile yükselişe geçen ve bu yükselişini hala sürdüren Dolar-TL'de neler olur, yükselişin ardındaki sebepler ne, dolar ne zaman düşer ?

Bugünlerde en çok sorulan sorular arasında yer alıyor.

A1 Capital'in bugün yayınlanan bülteniden Dolar için yapılan analize göz atalım:

Doların Hızını Ne Keser?
  • Adana Valilik önündeki bombalama haberi ve Suriye ’deki saldırı sonrası Dolar/TL: 3.42
  • Saat 14.00 ’te Merkez Bankası ’nın faiz artırım haberi sornasında Dolar/TL: 3.37
  • Saat 14.45 ’te AP ’deki müzakereleri dondurma kararı sonrası Dolar/TL: 3.39
  • Saat 15.50 ’de AB Bakanı Çelik ’in açıklamaları sonrası Dolar/TL: 3.43
  • Akşam saatlerinde Başbakan Yıldırım ’ın gelişmelere dair yaptığı açıklamalar sonrasında Dolar/TL 3.4480
  • Akşam saatlerinde bu gelişmelerin ışığında görülen yeni zirve Dolar/TL: 3.4768
Gündemin hızlı temposu içerisinde gelen açıklamaların etkisiyle doların hız kesmeyen yükselişi ve gün sonu rakamlarına  baktığımızda gelinen nokta doların Türk ekonomisi üzerinde ne denli olumsuz etki yarattığını ve bu durumun en net  Borsada oluşan rakamlard a görüldüğünü söyleyebiliriz. Küresel  piyasalarda  yaşanan  Trump  dalgasının  yerini  “Trump  rallisi ” ne  bıraktığı  süreçte,  Borsa  İstanbul ’un  gerek  jeopolitik  riskler  gerekse  siyasi  risklere  ve  bir  de  AP ’nin kararı ( bağlayıcı olmamasına rağmen etkisi büyük ) Merkez  Bankası ’nın faiz artırımını gölgede bıraktı.

Merkezin  dünkü  hamlesi  tam  da  beklediğimiz  adımlarla  gerçekleşmesine  rağmen,  piyasadaki  dalgalanmayı  ve  para  çıkışını durduramadı. Trump'ın ABD Başkanı seçildiği hafta 984 milyon dolarla 22 ayın en yükseğine ulaşan yabancı satışı bir miktar azalsa da  devam  ediyor. 

Turkısh Yatırım'ın bugün için dola beklentieri

Dolar  endeksindeki  güçlenme  ,  içerde  TCMB’nin  faiz  kararına  rağmen  AP  Türkiye  ili şkilerinin  durdurulması  yönündeki  tavsiye  kararı  ve  dün  3,36 ’ dan  başlayan  yükseliş hareketinin sabah saatlerinde 3,4767 seviyesini,  test  etmesini  sağladı.  Dolar   endeski   ve   faizler   kur  üzerindeki  bugün  için  ana  etmenler  olacaktır.  Genel  olarak   ise  14  aralık da   Fed   fai z  artışıyla  beklentinin  bitmesi  15 aralık da AB li derler inin Türkiye müzakere  durumunun  netleşme  sürecine  kadar  oynaklık  yüksek  kalacaktır. 

Dirençler : 3,4 868 / 3, 5150 
Desteklerimiz: 3, 4400 / 3, 4225 /3, 4140

Vakıf Yatırım'dan günlük Dolar-TL yorumu

Aralık vadeli USD/TRY kontratı nın güne  3.4900 seviyelerine  yükselerek b aşlamasını  bekliyoruz. 3.4700 - 3.4300 aralığı aşağı kırılmadığı sürece yön yukarıdır.

Destekler :3,47 00 - 3,43 - 3,4150
Dirençler :3,51 - 3,525 - 3,575

BORSAAJANS.COM' UN YASAL UYARISI: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.
Facebook'ta paylaş butonu
Print
  • ÇOK OKUNANLAR
  • ÇOK YORUMLANANLAR
LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku