Dolar Yorum

Dolar ne olur alınır mı uzman yorumları

Dolar ne olur daha artar mı alınır mı ?

Dolar ne olur alınır mı uzman yorumları

27 Mayıs 2018 12:26
-A

+A

DOLAR-TL YORUMU

Dolar yeniden ülkenin bir  numaralı gündemi oldu.

2001 -2013 yılları arasında çok fazla gündeme gelmeyen ve ara ara yükselişler yaşayan Dolar-TL son 5 yılda ülke gündemine yeniden girdi.

2013 yılında ABD Merkez Bnakası FED'in yaptığı açıklamalar ile parasal genişlemenin sona ereceği ve faiz artışlarının önünün açılması ile tü dünyada olduğu gibi ülkemizde de dolara yoğun talep olmaya başlamıştı.

ilk olarak 2013 yılında 1.7 seviyelerinden yükselişe başlayan Dolar-TL geçtiğiiz hafta adeta coşarak tarihi zirveleri alt-üst ederek 4.92 TL'yi gördü.

Dolardaki bu artış 2018 yılı içinde % 24'lere varırken son bir yıl içinde ise % 38'lik bir artışı gösteriyordu.

Dolardaki bu artışın başlıca sebebi ABD Merkez Bankası FED'in 2018 için 4 faiz artışına işaret eden açıklamaları ile gelişen ülkelerden para çıkışı ile ülkemizde alınan erken seçim kararı ile oluşan belirsizlik havasını gösterebilriz.

Dolardaki bu artış TC Merkez Bankası'nı da harekete geçirdi.

Hafta içinde toplanan Merkez Bankası faizleri % 13.5 'tan 3 puan artırarak % 16.5 seviyesine yükseltti.

Merkezin faiz artışı ile 4.92 seviyesinde bulunan dolar ilk olarak 4.55 seviyelerine kadar gerilese de haftayı 4.71 seviyesinden tamamladı.

Yatırımcılar ise ani ve sert hareketler sonrası satmakta ve almakta kararsız kalırken gözlerini 7 Haziran 2018 tarihinde yeniden toplanması beklenen Merkez Bankası'na çevirmiş durumda.

Bilindiği gibi Merkez Bankası'nın olağan toplantısı 7 Haziran 2018 Perşembe günü.

Dolar-TL için uzman görüşlerine göz atalım:

7 HAZİRAN BEKLENTİSİ

Üç puanlık faiz artırımının daha kalıcı etki bırakması gerekirdi. Ancak Merkez Bankası’nın 16 Mayıs’ta “Gereken adımlar atılacak” açıklamasından sonra hemen her gün piyasalar faiz artışı bekledi. Geciktikçe stres ve döviz kurları arttı. Diğer anlatımla yangın büyüdü. Belki ilk açıklama sonrası birkaç puanlık artış daha etkili olacaktı. Geçen zamanda alev biraz daha ortalığı sarınca üç puanlık artış yeterli mi değil mi tartışmalarını beraberinde getirdi. Faiz artırımıyla Cumhurbaşkanın faiz düşürülmesi gerektiği yönündeki açıklamalardan sonra belirgin bir hal alan Merkez Bankası’nın elinin kolunun bağlı olduğu havası dağılırken Merkez Bankası’nın araç bağımsızlığının gerekliliği iyice kavranmış oldu. Diğer yandan Merkez Bankası sadece faiz artırımıyla kalmadı. İhracat reeskont kredilerinde kur sabitlemesine giderken Türk Lirası uzlaşmalı vadeli döviz satım ihalelerinde satım üst limitlerini artırdı. Yani döviz likiditesini de destekledi. Ayrıca parasal sıkılaştırmanın sürdürüleceği açıklamasıyla 7 Haziran toplantısı için gerekirse yeni faiz artırım sinyali verdi. 7 Haziran’da piyasanın beklentisi daha çok sadeleştirme yönünde. Ardından Cumhurbaşkanı ve ekonomi yönetiminden Merkez Bankası’na destek veren açıklamalar ekonomi yönetiminde uyumsuzluk olduğu görünümünü silmeye yönelik olumlu adımlardı. Son günlerde doğru hamleler ardı ardına geldi. Ancak ‘demir tavında dövülür’ sözünden hareketle gecikme nedeniyle istenen sonucun en azından şimdilik elde edildiğini söylemek zor. İç ve dış güvenin tekrar kazanılması gerekir.

DOLAR/TL KURU KÂR SATIŞLARININ ETKİSİNDE

Dolar-TL kurunda uzun dönem trend direnç seviyelerinin test edilmesi sonrası kâr satışları görüldü. İlk destekler 4.60-4.54 seviyele-rinde. Bu seviyelerin üzerinde çıkış hareketi gücünü koruyacak. İlk dirençler ise 4.80-4.92 olarak görülüyor. 4.92 daha önemli. Yükseliş denemeleri satışla karşılaşabilir.

ZEYNAL BALCI

Kaynak ve yazının devamı:HÜRRİYET


Goldman Sachs, faiz artışının sadece 25 Nisan’daki toplantıdan bu yana TL’de yaşanan değer kaybının ardından gerçekleşecek ek enflasyonu telafi ettiğinin altını çiziyor. Kurum, bu noktada faizlerdeki artışın devamının gelebileceği yönünde sinyaller verirken TCMB’nin istikrarı sağlamaya istekli olduğunu göstermesi için 7 Haziran toplantısında daha fazla faiz artışını beklediğini dile getirdi.

Piyasalar 300 baz puanlık faiz artırımına rağmen sakinleşmedi. Dolar 4.7156 TL’de bulunurken euro 5.4941 seviyesinde. Kurun yükselişini durduracak adımlar yetersiz kaldı. İstikrar için daha güçlü adımlar gerekiyor

UniCredit ise faizdeki artışın geçici bir toparlanma yaratacağını belirtirken Wells Fargo, Merkez Bankası’ndan  enflasyonu aşağı çekmeye yönelik daha somut ve sürdürülebilir sinyaller gelmedikçe TL’nin baskı altında kalmaya devam etmesinin muhtemel olduğunu belirtti. Kurda yaşanan sert artışla birlikte Merkez’in faiz argümanını devreye almasıyla birlikte Dolar/TL kuru 4.54 seviyesine geriledi. Bununla birlikte düşüş sınırlı kaldı ve yeniden yükselişe geçti. Çıkışla tekrar 4.70 seviyesinin üzerine çıkarken dolar kurunun 4.70 seviyesinin üzerindeki hareketlerinde hedef fiyat 5.25 TL’yi işaret edecektir.

Zeynep Aktaş

Kaynak:MİLLİYET


BORSAAJANS.COM' UN YASAL UYARISI: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.  Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir


Facebook'ta paylaş butonu
Print
Bayram öncesi dolar alınır mı ?

Bayram öncesi dolar alınır mı ?

16:36 - 29 Mayıs 2019

Dolar-TL daha düşer mi ?

Dolar-TL daha düşer mi ?

18:04 - 24 Ocak 2019

Dolar neden düşüyor ?

Dolar neden düşüyor ?

19:17 - 16 Ekim 2018

  • ÇOK OKUNANLAR
  • ÇOK YORUMLANANLAR
LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku