Dolar Yorum

Dolar ne olur alınır mı son yorumlar

Dolar daha düşer mi ,dolar beklentileri,dolar yorumları

Dolar ne olur alınır mı son yorumlar

7 Eylül 2018 21:44
-A

+A

DOLAR YORUMLARI

Dolarda düşüş var !

2013 yılında FED'in parasal genişlemeye son vereceğini açıklaması ve faiz artırımlarının başlayacağını söylemesi ile global olarak artışa başlayan dolar 2018 yılı içinde TL'ye karşı rekor yükseliş yaşadı.

2017 yılına 3.77 seviyelerinden başlayan dolar önce kritik 4 seviyesini daha sonra 5 derken 7.30'a kadar sert bir yükseliş yaşadı.

Erken seçim kararı sonrası doların yükselişi sertleşirken seçim sonrası yeni kabinenin açıklanması ve Merkez Bankası'nın faiz artırımı konusunda aceleci davranmaması ile 5 seviyelerini gören Dolar-TL ABD ile yaşanan Rahip Branson krizi ile de zirve yaparak 7.30 TL seviyelerini gördü.

7.30 TL seviyelerinden itibaren hem Hükümetin hem de Merkez Bnakası'nın aldığı önlemlerle 5.72 seviyelerine kadar gerileyen Dolar-TL daha sonra gelen alımlarla yeniden yükselişe geçti ve 6.80 seviyelerini gördü.

2018 yılı Ağustos ayı enflasyonunun yüksek gelmesi ile Merkez Bnakası'nın 13 Eylül tarihindeki toplantı için faiz artırım sinyali vermesi ile dolar yeniden düşüşe geçti.

Dolar-TL bugün % 3 düşüşle 6,38 TL seviyelerinden işlem görüyor.

Dolar-TL için yorum yapan uzmanların dikkat çektiği 3 husus var.Bunlardan ilki ABD ile yaşanan kriz, ikincisi TC Merkez Bankası'nın bağımsızca hareket edip edemediği üçüncüsü ise FED'in faiz artışlarına devam edip etmeyeceği.

Bu üç hususta TL lehine atılacak adımların Dolar-TL'yi rahatlatacağı ve 4.97 TL seviyelerine kadar ilk tapta bir düşüş görülebileceğini belirtirken negatif gelişmelerin devam etmesi durumunda ise daha önceki zirvelerin kolayca görüleceğini belirtiyorlar.

Piyasaların gözünü çevirdği ilk olay 13 Eylül tarihindeki TC Merkez Bnakası toplantısı.Bu toplantıda piyasa beklentilerine parelel gelecek bir faiz artışı Dolar-TL'yi rahatlatacakken asıl rahatlacak unsurlar ABD ile yaşanan krizin sona ermesi ve FED'in agresif faiz artışlarına son vermesi gerekiyor.


Türk ekonomisinin sadece bir bölge ve bir ülkeye bağlı olmaması , enerji dışında ihracatın ithalatı karşılayabilidğini ve tek kutuplu bir dünyanın olmadığını da belirtmek gerekiyor.

ABD'nin ülkemiz üzerine hem siyasi hem ekonomik olarak hücum etmesi bizi yeni arayışlara ve yeni pazarlara iterken başta savunma olmak üzere bir çok üründe yerlileşme adımları bu tür krizlerin fırsata çevrileceğini de bize gösteriyor.

BORSAAJANS.COM
    
ÖZEL HABER

BORSAAJANS.COM' UN YASAL UYARISI: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.  Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir


Facebook'ta paylaş butonu
Print
  • ÇOK OKUNANLAR
  • ÇOK YORUMLANANLAR
LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku