Dolar Yorum

Dolar bu hafta ne olur artar mı düşer mi ?

Dolar uzman yorumları,dolar nereye çıkar,dolar nereye düşer,dolar analizi

Dolar bu hafta ne olur artar mı düşer mi ?

23 Eylül 2018 12:39
-A

+A

DOLAR NE OLUR ?

Dolarda alım sürüyor.

Son aylarda yatırımcıların yanında halkın da en çok merak ettiği cevap dolar ne olur sorusunun yanıtı oldu.

Sene başında 3.77 seviyelerinden bulunan Dolar-TL 7.30'a kadar bir atak yapıp o bölgeden geri gelmişti.

Geçen haftalarda hem Merkez Bankası'ndan hem de Hükümet kanadından gelen adımlarla dolar son günlerde 6.03 -6.47 bandına sıkışmış görünüyor.

Dolar-TL geçen haftayı % 1.9 artışla 6,29 TL'den kapattı.

Dolar-TL'nin seneli artışı ise % 65 seviyelerinde bulunuyor.

Dolar-TL için bu hafta FED'in yapacağı toplantıda alınacak kararlar ve açıklamalar da büyük önem taşıyor.

FED 25-26 Eylül tarihlerinde faiz kararı için toplanacak.

FED'in toplantısında 25 baz puanlık faiz artışı fiyatlara girmişken gelecek açıklamalar ön plana çıkacak ve doların yönünü çizecek.

Dolar-TL için yapılan uzman yorumlarına göz atalım.

Milliyet'ten Zeynep Aktaş'ın Dolar-TL beklentisi:

Finansal piyasalardaki dalgalanmanın önemli göstergelerinden biri olan dolar kuru 6,26 sevilerinde. Söz konusu seviye yılbaşından bu yana yüzde 65’lik değer artışı anlamına geliyor. Dolar kuru 6 liranın üzerine doğru tırmanırken gün içi fiyat oynaklığı da arttı. Günlük yüzde birin üzerindeki dalgalanmalar hem kurumsal hem de bireysel yatırımcıların spekülatif beklentilerini artırmakta.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın çağrısı üzerine 6,50’nin üzerinde satışlar geldiyse de son veriler artış beklentisinin henüz kırılmadığı yönünde. Dolar kurunun 6,16 seviyelerine gerilediği 14 Eylül haftasında yurtiçi yerleşik yatırımcıların yine alım yaptığı gözleniyor. Yurtiçi yerleşiklerin kıymetli maden dahil yabancı para mevduat ve fonları 14 Eylül ile biten haftada yaklaşık 2,14 milyar dolar artışla 153 milyar dolar oldu. TCMB 13 Eylül’de politika faizini 625 baz puan artırarak yüzde 24 seviyesine çekti. Bu karar öncesi 6,4450 seviyesinde olan dolar/TL, 6,01’e kadar geriledi. Ancak haftayı 6,16’nın üzerinde kapattı.

Dövize ilgi neden?

Yurtiçi yerleşik yatırımcıların döviz talebi devam ediyor. Bunun en büyük nedeni döviz kurlarında yükseliş eğiliminin devam edebileceği beklentisi. Son 24 yıldaki kur hareketlerini ve enflasyon oranlarını göz önünde bulundurduğumuzda dolar kurunun getirisinin 24 yılın dokuzunda enflasyonun üzerinde gerçekleştiğini görüyoruz. Yani enflasyonun üzerindeki değerlenmeler sadece yüzde 37,5 oranında gerçekleşti. Dolar kuru 2001 yılındaki seviyenin de üzerinde değerlenmiş durumda. Kura yönelimi canlı tutan gelişmelerden biri de fiyat oynaklıklarının yüksek seyrinin devam etmesi. Yeni Ekonomi Programının hayata geçmesiyle birlikte kurda oynaklığın azalması, hedeflere ulaşmada öngörülebilirlik, yatırımcıların “güven” algısını güçlendirecek, Türk lirası varlıklara yönelimi artıracaktır. Öte yandan plan çerçevesinde gerçekleştirilecek ilerlemelerin üç aylık dönemlerde takip edilecek olması hesap verilebilirlik ve kredibilite açısından olumlu.ZEYNEP AKTAŞ

Kaynak: MİLLİYET

Hürriyet'e yazan Meksa Yatırım'dan Zeynel Balcı'nın olar-TL yorumu:
 

DOLAR/TL KURUNDA 6.10-6.38 BANDINA DİKKAT

Dolar/TL kurunda yükseliş sonrası görülen kâr satışları devam ediyor. İlk destek 6.10 seviyesinde. Bu seviyeye geri çekilmelerde tepki alımları görülebilir. 6.10 seviyesinin altında ise kâr satışlarının devamıyla 6.00 ve 5.70 sonraki destek noktaları. Çıkışın devamı için 6.38 seviyesinin üzerinde kalınması gerekecek. Bu durumda sonraki direnç noktaları 6.55 ve 6.84 seviyelerinde bulunuyor. Yön tayini için oluşan üçgen formasyonunda 6.10-6.38 destek direnç bandı izlenebilir.

Zeynel BALCI

Kaynak: HÜRRİYETDolar-TL'de sert düşüş için hem içerde hem de dışarda pozitif gelişmeler olması şart.

Artan cari açığa ve özel sektörün döviz borcu için ülkeye dışardan döviz akışının olması gerekiyor.

FED'in Ekim ayında tahvil ihraçları ile dışardaki parayı içeri çekeceği biliniyor.

Hem dılarda FED'in doları pozitif etkileyecek olması hem de içerde özel sektör borçları Dolar-TL için şu an negatif görünüyor.


BORSAAJANS.COM
    ÖZEL HABER


BORSAAJANS.COM' UN YASAL UYARISI: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.  Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir

 

 

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Dolar-TL daha düşer mi ?

Dolar-TL daha düşer mi ?

18:04 - 24 Ocak 2019

Dolar neden düşüyor ?

Dolar neden düşüyor ?

19:17 - 16 Ekim 2018

Dolar daha düşer mi ?

Dolar daha düşer mi ?

18:24 - 13 Eylül 2018

  • ÇOK OKUNANLAR
  • ÇOK YORUMLANANLAR
LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku