Borsa Gündem

Demiryolu ile Çin ticaret fırsat doğacak sektörler

Bakan Pekcan, Çin ticareti için demiryolunun önemi açıkladı.

12 Ocak 2021 10:04
-A

+A

ÇİN DEMİRYOLU FIRSATI

Türkiye ile Çin arasında kurulan demiryolu ağı ile ticaretimiz de hızlandı.
Çin'den gelen mallar ile bizden Çin'e giden mallar daha hızlı ulaştırılmaya başlandı.
Dünya devi Çin ile kurulan bu ticaret yolunun önemini Bakan Pekcan , Aydınlık.com.tr'ye değerlendirdi.

Ankara'da açıklanan 2020 yılı dış ticaret gelişmeleri toplantısı sonrası Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan sorularımızı yanıtladı. Bir grup gazeteci ile birlikte bakanlık merkezinde sohbet ettiğimiz Pekcan'a, Çin ile ticaretteki gelişmeleri ve seferleri başlayan ihracat trenlerini sorduk.

“Tren yolunun devreye girmiş olması son derece önemli. Ocak ayında iki tren ve şubattan itibaren artmaya başlayacağını öğreniyoruz. Memnuniyet verici” diyen Bakan Pekcan, “Tabii Çin yılbaşında dört hafta işten uzak oluyor. Burada ihracatçımızın Çin pazarını iyi tanıması lazım. Çin'in alışkanlıklarını iyi tanıması lazım. 35-40 güne nazaran 13 günde sevkiyat yapılıyor olması büyük avantaj. Bir de bizim Uzakdoğu'ya denizyoluyla 35-40 günde gidiyordu. Karayoluyla da geçiş kotaları ve alınan ücretler, navlunu çok pahalı hale getiriyordu. Bu sayılar arttıkça herhalde maliyet de navlun da düşecektir diye bekliyorum” ifadelerini kullandı. Burada rekabetçi olabilmek için hem kalite hem de navlunda avantaj sağlarsa demiryolunun ihracatçılar için avantajlı hale geleceğini belirten Pekcan, “Zaten Çin bizim hedef ülkelerimiz arasında. Çin'e yapılan ihracatlarda da devlet desteklerimizi beş puan fazla uyguluyoruz” bilgisini paylaştı.

YASAKLAR KÖRFEZE İHRACATI ETKİLİYOR

Irak ile diplomatik ilişkiler ve Suudi Arabistan ile Katar'ın kapıları açması sonrası bu pazarlardaki kayıpların telafisine yönelik bir soruyu cevaplandıran Ticaret Bakanı Pekcan, şunları söyledi: “Irak bizim en büyük ihracat pazarlarımızdan ama o yasak kararları ihracatımızı ciddi oranda etkiliyor. Hem Irak ziyaretinde hem başbakan, ticaret bakanı ve cumhurbaşkanı nezdinde bu durumu defalarca dile getirdik. Getirmeye de devam edeceğiz. Amacımız Irak ile ticareti eski düzeyine getirebilmek. Ortadoğu hem mal hem hizmet ihracatında olmazsa olmaz pazarlarımızdan. Bu bölgedeki müteahhitlik hizmetleri de etkilendi. Katar'ın zaten Arap ülkeleri ile serbest ticaret anlaşması var, sınırların kapalı olması anlaşılabilir değildi. Biz de memnuniyet duyuyoruz. Her zaman bölgeyle ticari ilişkilerimize, işbirliğimize, tarihi bağlarımıza önem verdik. Vermeye devam edeceğiz. Ticaretimizi aksatmaksızın sürdürme gayreti içinde olacağız. Bölge bizim en çok ihracat yaptığımız yerler arasında pandemideki daralmaya rağmen.”

Bakan Pekcan'a, Libya'daki Türk Müteahhitler Birliği (LTMB) Yürütme Kurulu Başkan Yardımcısı Ferhat Pazarbaşı'nın selamlarını ilettik. Bunun üzerine Bakan Pekcan, gerek Libya mutabakatı olsun gerekse İngiltere ile serbest ticaret anlaşması olsun noktasından virgülüne kadar iş insanlarıyla istişare ederek bu anlaşmaların yapıldığını anlattı.

BEŞ YILDAN SONRA ARTIK DESTEK YOK

Fuar desteklerinde kriterlerin esnetilmesinin gündemde olup olmadığına yönelik soruya ise, “Destekler için altı kriterimiz var. Ama potansiyeli olan fuar ise bunun dördünü karşıladığında destekler için yeterli sayıyoruz” diye yanıt veren Bakan Pekcan, ayrıca şu bilgileri paylaştı: “Teşvik sistemimizle uluslararası fuarları destekliyoruz. İhracata ve hizmet ticaretine yönelik desteklerde etki analizi yapıyoruz. Devletin kaynakları kısıtlı bunları en doğru adreste en etkin şekilde kullanmak durumundayız. Bu devlet desteklerini tek tek incelediğimizde amacına ulaşmış mıdır, hedefine yaklaşmış mıdır, tabii pandemi koşullarını da dikkate alarak. Ülke ve firma bazında analiz ediyoruz. Bazı desteklere bakıyorduk; yüzde 75'ini bir iki firma alırken, firmaların belli oranın üstüne geçmemesini, destek miktarının da tabana yayılmasını hedefledik. Performans kriterleri getirdik. Turquality desteklerini beş yılla sınırladık. İkinci bir ülkede aynı firma aynı marka giderse beş yıl daha veriyoruz ama aynı ülkede beş yılda ayakta kalabiliyorsanız kalın, kalamıyorsanız da demek ki sizin performansınız yeterli değil. Aynı zamanda sanal ticaret heyetleri ve sanal fuarlara destek verdik. E-ticaret sitelerine destek verdik. Buralarda ciddi anlamda katılımlar sağladık. Sekiz sanal fuarda yüz binin üzerinde katılımcı oldu. 43 tane sanal ticaret heyeti yaptık. Yedi binin üzerinde iş insanımızı bir araya getirdik. Bunlar önemli veriler.”
LOJİSTİKÇİ SÜRECİ İYİ YÖNETEMEDİ

Konteyner krizine yönelik, konteyner yoluyla yapılan ticaretin büyük kısmının dünyada Çin ile olduğunu anlatan Bakan Pekcan, “Dünyadaki konteyner imalatını da Çin yapıyor. Ben burada birkaç prefabrik imalatı yapan ve uluslararası düzeyde çalışan firmalarımızla da görüştüm. 'Siz bu konteyner imalatını neden yapmıyorsunuz?' diye. Üstelik konteyner bulan şanslı firmalar gönderiyor ama geri gelmediği için lojistik firmalarına çok ciddi mal bedelini de geçen demurajlar (gecikme bedeli) ödemek zorunda kalıyorlar. Çünkü gemi geri gelmiyor. Boş göndermek istemiyorlar” diye konuştu. Konteyner lojistiği yapan firmaların da pandemi şartlarında süreci iyi yönetemediklerini ifade eden Bakan Pekcan, “O esnekliği gösteremediler. Her şey normale gidiyormuş gibi statükocu davrandılar. Sadece Türkiye'de değil bütün dünyada konteyner eksikliği doğdu. Bütün dünyada böyle sadece Türkiye'de değil” dedi.

KONTEYNER ÜRETİMİ TEŞVİK EDİLECEK

Konteyner üretimine yönelik Sanayi ve Teknoloji Bakanı ile de görüştüğünü ve konteyner, vagon imalatına teşvik verilmesi konusunda mutabık kaldıklarını açıklayan Bakan Pekcan, “Onlar da aynı fikirdeler. Piyasada bir arz eksikliği var. Bunu tamamlamamız lazım. Bizde zaten dünya çapında prefabrik üreten, konteyner üreten firmalar var. Sadece basınç testi gibi önemli ürünlerin taşınmasıyla ilgili hidrolik testlerini geçmeleri gerekiyor. Test laboratuvarları yok. Üretimi yapan, o laboratuvarı da yapar bence” ifadelerini kullandı.

E-İHRACATÇIYA LOJİSTİK MERKEZİ DESTEĞİ

E-ihracattaki gelişmelere yönelik de bilgi veren Ticaret Bakanı, şunları söyledi: “Bunlar henüz çok az. Bazı veriler var ama istatistiği iyi tutulmuş veriler değil, anlamlı olmaz. Bunların takibindeyiz. Hem ticaret sitelerine desteklerimiz hem eğitimlerimiz var. Tabana yönelik; kadın girişimcilerimize, KOBİ'lere, esnafa yönelik eğitimler. İhracat destek ofisleriyle, İhracat Genel Müdürlüğümüzün eğitimleri var. Yurt dışı lojistik merkezleri, e-ihracat yapanlar için bir destek olacak. Bunu hızlandırmak gayretindeyiz.”

HER BAŞKAN KENDİNE İSTİYOR!

Lojistik merkezi olarak Amerika, Afrika, Avrupa, Rusya'da çalışmalar yapıldığı bilgisini aktaran Bakan Pekcan, “Bunlarla ilgili kamu kurumu niteliği taşıyan kurumların; TOBB, DEİK, TİM, her birinin ayrı ayrı çalışması var. Ülke bazında belli değil, kıta olarak belirledik. Ülke bazında iş konseyi başkanlarından veri topluyoruz, bir bakıyoruz herkes kendi başkan olduğu ülkeye lojistik merkezi gelsin istiyor. TİM'den ayrı topluyoruz. İş dünyası ile beraber o bölgedeki yapılanmanın, altyapının daha uygun olduğunu çok iyi değerlendirmemiz gerekiyor” diye konuştu.

HENÜZ AŞI OLMADI AMA AŞIDAN UMUTLU

Salgının ikinci dalgasının etkisi konusundaki görüşlerini de bir soru üzerine paylaşan Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, şunları söyledi: “Avrupa'nın bu kadar kapanması herhalde etkileyecektir ama hedefimiz etkilenmeden bu işi nasıl yaparız. Hedeflerimiz doğrultusunda ihracatımızı nasıl yaparız. Pazar çeşitliliği yaparak neler yapabiliriz, hep beraber çalışıyoruz. Anlık, dakikalık yaşıyoruz; süreçler o kadar hızlı ilerliyor ki bu aşıya çok umut bağladık, inşallah aşının etkisi tüm Avrupa'da bir an önce yayılacak ülkemizde de. Onunla beraber normale döneceğimizi umut ediyoruz. Oradaki dijitalleşmede bir sinerji kazandık bundan sonra bütün kaynaklarımızı çok daha verimli kullanıyoruz. Aynı gün içinde üç ayrı uluslararası görüşme yapabiliyoruz. Ticaret müşavirlerimizle ülke bazlı görüşmeler yaptık. On bin iş insanımız katıldı. Ülke bazında sohbetler yapabiliyoruz o bize zaman ve esneklik kazandırdı. Artılara bakarak odaklanmalıyız, hep eksilere bakarsak bir yere gelemeyiz.” Bakan Pekcan, “Aşı oldunuz mu?” sorusuna ise, “Hayır, henüz aşı olmadım” yanıtını verdi.

Kaynak:AYDINLIK
Facebook'ta paylaş butonu
Print
  • ÇOK OKUNANLAR
  • ÇOK YORUMLANANLAR
LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku