Hisse Yorum

Bu hisselerin 12 aylık bilançolarına dikkat !

Borsa şirketlerinin döviz pozisyonları

Bu hisselerin 12 aylık bilançolarına dikkat !

23 Kasım 2017 22:11
-A

+A

ŞİRKETLERİN DÖVİZ POZİSYONLARI

Borsa İstanbul'da işlem gören şirketlerin birçoğunun yküklü miktarda döviz fazlası ve açığının bulunması şirket bilançoları açıklanmadan önce gözleri dövize çeviriyor.

Şirketlerin 9 aylık bilançolarından sonra 2018 yılı Şubar ve Mart aylarında gelecek 2017/12 aylık bilançolara çevrildi.

Şirketlerin bilançlarında faaliyet kÂrlarını etkilemese de net kârları etkileyen önemli göstergelerden biri de döviz pozisyonları.

2013 senesinden sonra sert artışlar gösteren döviz fiyatları şirketlerin bilançolarını etkiler duruma geldi.

Son aylarda artan döviz ile şirketlerin 2017/12 aylık bilançolarını nasıl etkileyeceği merak konusu oldu.

Şirketlerin döviz artısı veya eksisi olması dövizdeki artışa ve düşüşe bağlı olarak şirketlerin net kâr rakamlarını etkiliyor.

Bu durumu şu örekle açıklayalım:

Örneğin Borsa İstanbul'da işlem gören X şirketinin dolar bazında 100 milyon TL döviz açığı olduğunu düşünelim.Dolar son bilanço döneminde % 10 artttığını düşünürsek şirketin 10 milyon TL finansal zarar yazar.Tam tersi durumda yani X şirketinin 100 milyon TL değerinde dolar artısı olmasında ise şirket 10 milyon TL finansal kâr yazacaktır.

Yukarıdaki örneklten de anlaşılacağı gibi şirketlerin artan veya yükselen dövize göre bilançolarında yüksek oranda kâr ve zarar yazabilir.

Son bilanço dönemi olan 3.çeyreğin sonu olan Eylül sonunda Dolar-TL 3.55 , Euro-TL ise 4,19 TL'den kapanmıştı.

Son döviz fiyatlarına baktığımızda ise Dolar-TL 3,92 TL , EURO-TL ise 4,65 TL'den işlem görüyor.

Görüldüğü gibi Dolar yaklaşık % 11 Euro ise TL'ye karşı % 11 oranında arrtığını görüyoruz.Bu artışla döviz açık pozisyonu olan şirketler bilançosunda döviz açığınıa göre % 11 gider yazacakken , bilançosunda döviz artısı bulunan şirketler döviz artısına göre % 11 gelir yazacak.

Bu bilgilerden sonra şirketlerin son bilançolarındaki verilere göre döviz pozisyonları için aşağıdaki linke tıklayınız.

ŞİRKETLERİN DÖVİZ POZİSYONLARI İÇİN TIKLAYINIZ

BORSAAJANS.COM' UN YASAL UYARISI: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.  Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir


Facebook'ta paylaş butonu
Print
  • ÇOK OKUNANLAR
  • ÇOK YORUMLANANLAR
LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku