Borsa Gündem

Bu hafta (20-24 Temmuz) borsa ne olur ?

Haftalık borsa yorumu ve uzman beklentileri

Bu hafta (20-24 Temmuz) borsa ne olur ?

19 Temmuz 2020 18:49
-A

+A

HAFTALIK BEKLENTİLER

Borsa İstanbul bu hafta da yükselişine devam etti.

120 bin direncinde zorlanan ve bu seviyeden sert düşeren 112-113 bin bandına kadar düşen borsa bu seviyeden gelen alımlarla tekrar 118 bin seviyesinin üzerine çıkmayı başardı.

BİST100 bu hafta % 3,46 yükselişle 119,451 puandan kapandı.

Borsada küçük hisselerdeki sert yükselişler devam ederken bankacılık sektörü yine bekleneni veremezken sanayi endeksi haftayı % 5.04   yükselişle kapattı.

Borsada işlem gören önemli GYO şirketlerinde de sert yükselişler göze çarptı.

Geçen haftanın özetinden sonra yeni haftanın beklentileri Milliyet yazarı Zeynep Aktaş'tan alalım:

Borsa İstanbul, dönemsel getiri olan kâr payından gelir elde etmek isteyen yatırımcılar için şimdilik hiç de cazip değil. Sabit getirili enstrümanlarda parasını değerlendirenler borsaya yöneldiklerinde dönemsel getiri beklentisinde oluyor. Bu da ancak temettü (kâr payı) verimi ile mümkün. Borsa İstanbul’a baktığımızda Temmuz 2020 itibariyle 413 şirketin ortalama temettü verimi yüzde 1.12 seviyesinde bulunuyor. Mevduat faizlerinin yüzde 7.5 olduğu bir ortamda bu oran düşük kalırken, temettü verimlilikleri farklı risk gruplarındaki yatırımcıları çekmede yetersiz kalıyor.

Şirketlerin temettü verimliliklerinden yararlanma koşulunun sınırlı olduğu borsada yatırımcılar hisse senetlerinin fiyat hareketlerine yöneliyor. Bu da sermaye piyasalarında oynaklığı artırıyor. Ülkemizde tasarruf sahipleri çoğunlukla borsaya sadece fiyat hareketlerinden kazanç sağlanabilecek bir mecra olarak görüyor. Sonuçta ellerindeki hisse senetlerini tutma süresi bir ayı dahi bulmuyor.

Kâr payı verimliliği açısından alternatif yatırım araçlarının üzerinde dönemsel getiri sağlayan firmalara bakıldığında da sınırlı sayıda oldukları görünüyor. Son 10 yılda düzenli temettü ödeyen şirket sayısı borsadaki şirketlerin yüzde 7.5’ine denk geliyor.

Dönemsel getiri hedefleyen bir tasarruf sahibi açısından mevduat faizinin ortalama yüzde 7.5’larda olduğu bir oramda ortalama temettü verimliliği 1.12 olan bir piyasaya gelmesi ve kâr payı odaklı hisse alımında bulunması hayli zor. Aksi yaklaşım ancak fiyatların aşırı düşmesi neticesinde gündeme gelebilecektir. Hisse fiyatlarının aşırı gerilemesi halinde temettü verimlilikleri de yükseleceği için talebin artma olasılığı da mümkün olabilecektir.

İstikrar şart

Tabii fiyatların aşırı düşmesinin manası da firmalara yönelik beklenti düşüşü daha açık bir ifade ile gelir ve kârlarda düşüş beklentisinin artması sebep olacaktır. Bu anlamıyla da bir handikap söz konusu olurken çoğunluğun sattığı bir ortamda piyasadan uzak ve düşük risk ile hareket eden tasarruf sahibinin gelmesi de olasılığı azaltıyor.

Bu nedenledir ki borsaya ilginin yüksek olduğu dönemlerde de temettü verimliliğinin düzenli şekilde artması yatırımların da uzun süreli olmasına imkân sunacaktır. Henüz firmalarda temettü dağıtımı konusunda istikrarlı bir uygulamanın gelişememiş olması borsanın fiyat/ kazanç oranının gelişmiş ülkeler arasında en düşükler içerisinde yer almasına sebep oluyor.

Netice itibariyle hisse senedi piyasasında temettü verimliliği borsa açısından önemli bir gösterge ve bu oranın yüksekliği birikim sahiplerinin de borsaya yönelmesinde etkili olmakta. Ülkemizde ise genel olarak şirketler kâr payı dağıtımı noktasında güdük kaldığı gibi temettüyü kasalarında tutanların da bu kârları ne denli verimli kullandıkları tartışma konusu. Hal böyle olunca borsaya gelen yatırımcı sürekli hızlı yükselecek hisse peşinde koşmakta.

Borsadaki yükseliş sürüyor

Borsada yabancı satışı devam etmesine rağmen yükseliş sürüyor. BIST 100 Endeksi 118.786 seviyesinde. Endeks 120 bin sınırında zorlanmasına rağmen 8.,20 ve 50 günlük ortalamaların üzerindeki hareketin devam etmesi yükselişin sürebileceğini gösteriyor. Ortalamaların üzerindeki hareket devam ettikçe mevcut pozisyonlar korunabilir.

Zeynep Aktaş
Kaynak: MİLLİYET
 

BORSAAJANS.COM' UN YASAL UYARISI: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.  Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

 

Facebook'ta paylaş butonu
Print
  • ÇOK OKUNANLAR
  • ÇOK YORUMLANANLAR
LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku