Borsa Gündem

Bu hafta (17-21 Şubat) borsa ne olur ?

Borsa İstanbul haftalık analiz ve yorum

Bu hafta (17-21 Şubat) borsa ne olur ?

16 Şubat 2020 13:01
-A

+A

BORSADA SON GÖRÜNÜM

Borsa İstanbul 124 bin 500 direncini bir kaç denese de geçmede başarılı olamadı.

Bu seviyelerden gelen satışlar sonrası 116 bin seviyeleri görünse de sert bir tepki ile 120 bin 122 bin arasına sıkışmış görünüyor.

Borsa geçen haftayı % 0,71 düşüş yaşadı ve  120,151 puandan kapattı.

Geçen hafta borsa en düşük 116,647 en yüksek ise 121,580 puanı gördü.

Geçen haftanın özetinden sonra yeni haftanın beklentilerini Milliyet yazarı Zeynep Aktaş'tan alalım:

Spor ve bilişim sektörü hisseleri yatırımcıların yüzünü güldürdü. 2019’da yüzde 77 değer kazanan spor hisseleri, 2020’nin bir buçuk ayında da yüzde 41 prim yaptı. Geçen yıl yüzde 118 yükselen bilişim sektörü hisseleri ise yüzde 31 arttı

Borsa İstanbul’da BIST 100 Endeksi, küçük hisselerin öncülüğünde güçlü seyrini sürdürüyor. Yılın öne çıkan hisseleri spor ve bilişim sektörü şirketleri oldu. Spor firmalarına ait hisseler yılbaşından bu yana yüzde 17,5 ile yüzde 116 arasında değişen oranlarda artışlarıyla dikkat çekti. Trabzonspor hissesi 2,15 TL’den 4,66 TL’ye çıkarken yüzde 116 oranında değer kazandı. Galatasaray yüzde 41,87, Fenerbahçe yüzde 20, Beşiktaş ise yüzde 17,55 oranında yükseldi.

Prim potansiyeli

Şüphesiz şampiyonluk beklentisi kadar belki de ondan da fazla etkide bulunan bir diğer neden de piyasadaki olumlu hava. Borsada gözlenen genel çıkış hisselere yayılırken bundan spor firmaları da etkilenmekte.

Bu çerçevede gerçekleşen çıkışın uzun vadeli bir yükselişe dönebilmesi ise firmaların mali yapılarını güçlendirmelerinden geçtiği göz ardı edilmemeli. Aksi taktirde çıkışlar bir süre daha devam etse de sınırlı kalacaktır.

Bilişime ilgi yüksek

Yılbaşından bu yana yüksek değer artışıyla dikkat çeken bir başka sektör bilişim. Sektörde yer alan Escort Teknoloji, yılbaşından bu yana yatırımcısına yüzde 171 oranında getiri sağladı.

Aynı sektörde yer alan Alcatel Lucent Teletaş yüzde 66,28, Link Bilgisayar yüzde 65,51, Arena Bilgisayar yüzde 55 değer kazandı. Sektörde yer alan 18 hissenin de fiyatının arttığı dikkat çekiyor

Fonların hisse ilgisi sürüyor

Yatırım ve emeklilik fonlarının hisse senetleri ilgisi devam ediyor. Yatırım fonlarında kademeli olarak hisse senedi oranı artıyor. 17 Ocak’ta yüzde 4,81 seviyesinde olan fonlardaki hisse oranı 7 Şubat’ta yüzde 5,47’ye yükselirken 14 Şubat’a gelindiğinde yüzde 5,51’e çıktı. Emeklilik fonlarına bakıldığında ise hisse senedi oranı yüzde 13,22 seviyesinde bulunuyor.

Küçük hisselerde büyük getiriler

Endeks üzerinde ağırlığı yüksek olan hisse senetlerinde geçtiğimiz yıl ortalama yüzde 25 artış gerçekleşirken küçük hisselerdeki yükselişler yüzde 76 oldu. Yılın ilk bir buçuk ayındaki getirilere bakıldığında aynı performansın devam ettiği gözleniyor. BIST 100 hisselerinin ortalama getirisi yüzde 5,76 oranında. BIST 100 dışında kalan hisselerindeki getiri ise yüzde 21,14. Mevduata uygulanan yıllık faizin yaklaşık iki katı bir getiri bir buçuk ay içerisinde borsada BIST 100 Endeksi dışındaki hisselerde şimdiden yakalanmış görünüyor.

Dolar endeksi tırmanışta

Dolar endeksi 99 seviyesine yükseldi. Dolar endeksi doların belli başlı altı para birimine karşı oluşturulmuş sepete göre değerini ifade ediyor. Yılın ilk günü dolar endeksi 96,39 seviyesindeyken geçen süre zarfında yukarı yönlü bir hareket sergiledi ve 14 Şubat günü 99,10’dan kapandı. Bu durum doların altı para birimi karşısında değerlendiğini anlamına geliyor. Bu seviyelerde teknik olarak direnci bulunan dolar endeksinin 100 seviyesinin üzerine hemen çıkması beklenmemeli.
 

Borsada trend korunuyor

Borsa İstanbul’da yükselen trend korunuyor. 50 günlük ortalamayı test ederek yönünü yukarı çeviren endeks yukarı ataklarda zorlanıyor. Bir süre daha bu seviyelerde hisseler arasında geçişler gözlenebilir. Açıklanan bilançolara bağlı olarak da hisse bazlı hareketler öne çıkabilir. Mevcut durumda BIST 30 Endeksine dahil hisseler hala iskontolu ve bu yönü ile yatırımcıların ilgi odağında kalmayı sürdürecektir.

MİLLİYET
ZEYNEP AKTAŞ
 

BORSAAJANS.COM' UN YASAL UYARISI: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.  Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

 

 

Facebook'ta paylaş butonu
Print
  • ÇOK OKUNANLAR
  • ÇOK YORUMLANANLAR
LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku