Borsa Gündem

Borsadaki yükseliş sürecek mi haftalık yorum

BİST 100 'de yeni rekorlar gelir mi ?

Borsadaki yükseliş sürecek mi haftalık yorum

16 Temmuz 2017 09:35
-A

+A

HAFTALIK BORSA BEKLENTİLERİ

Geçen haftayı çok olumlu ve yeni rekorlarla kapatan borsada yeni haftanın beklentileri de şekillenmeye başladı.

Geçen haftayı % 5'lik bir artışla kapatan borsa yeni hafta için de iyimser olmaya çalışacak.

Borsa için dış borsalar,iöerde döviz ve faizlerin yanında Fitch'in yapacağı Türkiye açıklamaları büyük önem taşıyor.

BİST 100 geçen haftayı % 5.09 artışla 105,175 puandan kapattı.Bu apanış TL bazında yeni bir rekor seviyeyi işaret ediyor.

Borsada rekor seviyeler görülürken geçen hafta döviz fiyatlarnda da düşüş görüldü.

Dolar-TL 3.65 seviyesini gördükten sonra düşüş eğilimine girerken haftayı 3.54 TL'den Euro-TL ise 4.15 seviyesinden 4.05 TL'den kapattı.

Dövizdeki düşüşün sürmesi borsaya alımları artırabilirken esas haftalık beklentileri Meksa Yatırım'dan Zeynel Balcı'nın bugün Hürriyet gazetesindeki yazısından alalım.

İşte Zeynel Balcı'nın haftalık piyasa beklnetisi:

YABANCI POZİTİF

Son dönemde Borsa İstanbul’da yaşanan ralliyle primli mi, iskontolu mu tartışmaları fazlaca yapılır oldu. Yıl başından bu yana gerçekleşen performansa bakıldığında hem primli, hem de fiyat kazanç gibi kriterler açısından gelişmiş ve gelişen ülke borsalarına  göre iskontolu demek mümkün. Ama şu dip notu vermek gerekecek, geçmişte de Borsa İstanbul genelde diğer borsalara göre iskontolu işlem görürdü. Beklentilerin üzerinde gelen cari açık başta olmak üzere makro ekonomik veriler, Fitch’in 21 Temmuz Türkiye ile ilgili kredi notu açıklaması ilgili spekülasyonlar öne çıkan diğer konu başlıkları. Büyümeye paralel tekrar artış moduna giren cari açık, bütçe ve Hazine nakit açıkları, yükselen borçlanma verileri bağlamında makro ekonomik veriler son günlerde daha yakından izlenir oldu. Dışarıda süren likit ve bal piyasa ortamı nedeniyle bu yönde şimdilik fiyatlama yapılmıyor, bardağın dolu tarafını görme eğilimi hakim.

21 Temmuz’da kredi derecelendirme kuruluşu Fitch’den beklenen not değerlendirmelerine ilişkin daha çok yüzde 5’lik ekonomik büyümden güç alan “not artışı” konusundaki spekülasyonlar sürüyor. Ancak görünüm değişikliği mümkün görülse bile not artışı için henüz çok erken, görüşü ağır basıyor. Yabancı işlemlerine bakıldığında, 7 Temmuz haftasında borsada 48 milyon dolarlık alım, tahvil bonoda 222 milyon dolarlık satış yapmışlar. Yabancıda pozitif görünüm sürüyor. Kurda çıkış denemelerinin satışla karşılaşması, borsada devam eden çıkış ile zorlayan gündemlerin geride kalması iyimserliği destekliyor. Ancak olumlu gelişmelerin önemli ölçüde fiyatlandığını unutmayalım.

BORSADA ÇIKIŞ TRENDİ SÜRÜYOR

Borsada çıkış trendi devam ediyor. İlk direnç 106.000 seviyesinde. Bu seviyelerde kâr satışları görülebilir. Çıkışın devamı açısından 106.000 seviyesinin üzerinde kalınması önemli. Sonraki direnç 110.000 seviyesinde. Geri çekilmelerde ise 102.500-103.000 ve 101.500 destek noktaları. Direnç seviyelerinde kâr satışları görülse de çıkış hareketi gücünü koruyor.

DOLAR/TL KURUNDA DESTEKLERE DİKKAT

Dolar/TL kurunda geçen hafta çıkışın devamı açısından kritik seviye olarak verdiğimiz 3.65 seviyesinde satışlar görüldü. Yukarı yönlü hareketlenmelerde 3.64-3.65 direnç seviyeleri geçerliliğini koruyor. İlk önemli destekler 3.53-3.51 seviyelerinde. Sonraki destek 3.45 seviyesinde. Geri çekilmeler tepki alımlarıyla karşılaşılabilir.

ZEYNEL BALCI

Yazının devamı:HÜRRİYET

BORSAAJANS.COM' UN YASAL UYARISI: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

 Facebook'ta paylaş butonu
Print
  • ÇOK OKUNANLAR
  • ÇOK YORUMLANANLAR
LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku